December 10, 2018 - ، ساعت 19:44
 
 
آغاز 34 سالگی و شروع تحولی نو


صبح ساحل ، اجتماعی -   الهام کرمی مدیر مسوول - در سال 1712 میلادی در انگلستان بر روی تعداد صفحات روزنامه مالیات بستند به این صورت که صفحات بیشتر به معنای مالیات بیشتر بوده است.

در آن زمان روزنامه‌های بریتانیا قالب سایز بزرگ یا به‌اصطلاح صفحه گسترده را مورداستفاده قراردادند تا ازاین‌رو با تعداد کمتر صفحات در قالب بزرگ هزینه‌های مالیاتی خود را کم کنند.

مالیات تنها دلیل محبوبیت این فرمت نبود بلکه درج تصاویر و تیترهای بزرگ نیز به محبوبیت بیشتر آن دامن می‌زد.در ایران نیز در زمان مشروطیت روزنامه‌های متعددی سایز خود را به سایز صفحه گسترده تغییر دادند در آن سایز تا به اکنون ماندگار شدند و در پی آن نشریات محلی نیز مانند صبح ساحل برای رضایت مخاطب و همگام با علم روز سایز خود را به صفحه گسترده 60×84 سانتی‌متر ارتقاء داد.

در دهه‌های اخیر آمیختگی دانش و اطلاعات با انقلاب دیجیتال تأثیرات چشم‌گیری بر رسانه‌های سنتی کاغذی گذاشته و بی‌تردید رسانه‌های الکترونیک مفهوم تیراژ و تعداد صفحه در مطبوعات را به‌کلی دستخوش تغییر کرده‌اند؛ به‌نحوی‌که استقبال مخاطبان از رسانه‌های آنلاین یکی دیگر از چالش‌های جدی روزنامه‌نگاری سنتی و جدید است و تنها در صورتی می‌توانیم در این میدان نبرد پیروز شویم که مردم را از طریق علاقه‌مند نمودنشان به مطالب، ظاهر و روش نشر اطلاعات روزنامه‌های سنتی با خود همگام سازیم.

در شرایط حاضر رقابت روزنامه‌نگاری سنتی با روزنامه‌نگاری آنلاین بسیار سخت شده است و این مسئله به مشکلات زیست‌محیطی برای تهیه کاغذ نیز برمی‌گردد.

 کاغذ به‌عنوان یک کالای فرهنگی و نماد توسعه‌یافتگی به‌خودی‌خود دارای اهمیت فراوانی است، همان‌طور که می‌دانید محیط‌زیست به‌عنوان میراث بشریت در حال نابودی است و کاغذ نیز که یکی از خروجی‌های این میراث ماندگار است بیش‌ازپیش در حال کاهش است، ازاین‌رو مدتی است که در جهان روزنامه در سایز کوچک 30×43 سانتی‌متر یا به‌اصطلاح Tabloid (تبلوید) در سراسر دنیا فراگیر شده است و کشورهایی مانند روسیه، چین، انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا با تیراژهای بالا این نوع روزنامه را به چاپ می‌رسانند.

ازجمله دلایل محبوبیت این قطع حفظ محیط‌زیست، افزایش تعداد صفحات، تنوع موضوعات و نیز مطالعه سهل‌تر آن‌هاست که باعث گردیده -طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده - مردم به‌روزنامه‌های کوچک و قابل‌حمل (تبلوید) بیشتر علاقه نشان دهند تا جایی که در عرصه ملی نشریاتی مانند سازندگی، شهروند، فرصت امروز و ... به این قالب روی آوردند و مورد استقبال واقع شدند.

از سوی دیگر عامل تحریم در ایران موجب شده است که این ماده مصرفی، گران‌بهاتر و نایاب‌تر از گذشته شود و مطبوعات را با چالش تهیه آن روبه‌رو سازد؛ اما شرایط سخت انسان را وادار به تغییر می‌کند و این انسان است که می‌تواند از این شرایط به سمت بهتر شدن گام بردارد یا بالعکس.ازاین‌رو روزنامه صبح ساحل اکنون در آستانه 34 سالگی و از طریق نیازسنجی مخاطبان خود، با فعالیت مستمر و پویا قدم‌های خود را با استحکام و جدیت در مسیر تکنولوژی برتر و به‌روز شدن برداشته است و از ابتدای آبان ماه 97 در سایز و رویکردی متفاوت به روی گیشه‌ها و در دست مخاطبین قرارگرفته است تا بار دیگر حضور تکنولوژی در مطبوعات هرمزگان را حتی در شمایل خود نیز به منصه ظهور قرار دهد.

باشد که این تغییر به مذاق همشهریان عزیزمان خوش آید و مانند سابق همراه همیشگی ما بمانند.ارسال شده: ساعت: 8:37

کلمات کلیدی: روزنامه صبح ساحل ، آستانه 34 سالگی ،

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت