December 13, 2018 - ، ساعت 14:55
 
 
وقتی خطوط عابر پیاده پاک می‌شوند


صبح ساحل ، اجتماعی - صدف محمودی - خطوط عابر پیاده از اهمیت بالایی در زندگی شهروندی برخوردار است، اهمیتی که بسیاری از افراد، چه عابرین پیاده چه رانندگان از آن اطلاعی ندارند و این شاید به دلیل آموزش ناکافی شهرداری و راهنمایی رانندگی در این زمینه باشد.

به زبان ساده این خطوط نقش مهمی در کاهش ترافیک و نظم و هدایت رفت‌وآمد سواره و پیاده دارند. خطوط سفید عابر پیاده، خط قرمز قانون برای عموم شهروندان اعم از سواره‌ها و پیاده است و رعایت حریم این مرز قانونی باید با پشتوانه محکم اجرایی مورد نظارت و حمایت قرار گیرد و بی‌توجهی به خط‌کشی برای متخلفان هزینه داشته باشد.

بر اساس قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی، رانندگان موظف‌اند در صورت عبور عابر پیاده از محل‌های تعیین‌شده، بافاصله‌ای که به‌وسیله خط‌کشی پشت مسیر ویژه مشخص می‌گردد توقف کامل کنند.

در غیر این صورت برای آن‌ها مبلغ 200 هزار ریال قبض جریمه صادر می‌شود. این قانون در حالی ابلاغ‌شده است که کمتر شاهد جریمه رانندگان متخلف هستیم. چه‌بسا بسیاری از مرگ‌ومیر و تصادفات مربوط به عابران پیاده است و همین است که موضوع را مهم می‌کند.

بدیهی است که وقتی وسیله‌ی نقلیه‌ای به این خطوط نزدیک می‌شود باید سرعت خود را کم کند و اجازه عبور به فرد پیاده را بدهد، خیلی از افراد پیاده با چنین پیش‌فرضی از روی این خط‌کشی عبور می‌کند، اما وای به حال لحظه‌ای که رانندگان با یکدیگر کورس می‌گذارند و سبقت می‌گیرند، گویی در زمین مسابقه‌اند.از اهمیت این خطوط که بگذریم می‌رسیم به علت نوشتن این مطلب: وقتی خطوط سفید عابر پیاده پاک می‌شوند! در بسیاری از نقاط شهر بندرعباس شاهد آن هستیم که خطوط کمرنگ شده‌اند یا به‌کلی پاک‌شده‌اند و متأسفانه رسیدگی لازم به آن نمی‌شود.

به‌عنوان‌مثال در زیر پل رسالت که یکی از پرترددترین نقاط شهر بندرعباس است در یک سمت خیابان این خطوط وجود دارند و عابران پیاده با خیال راحت از آن عبور می‌کنند اما در سمت دیگر همین خیابان می‌بینیم که خطوط به‌طورکلی پاک‌شده‌اند و اصلاً وجود ندارند! مگر می‌شود در یک سمت خط عابر پیاده باشد و در سمت دیگری نباشد!این مسئله بدتر از نبود کلی خطوط عابر پیاده است، چراکه عابر با پیش‌فرض وجود خطوط سفید می‌خواهد از خیابان رد شود که کاملاً منطقی ست (چون در یک سمت وجود دارد) اما می‌بیند که رانندگان نه‌تنها توقف نمی‌کنند بلکه مثل جت عبور می‌کنند و این مسئله بسیار خطرناک است، حال اگر عابری با همان پیش‌فرض از خیابان رد شود و راننده هم از روی عابر چه کسی پاسخ‌گوست؟به‌عنوان یک شاهد عینی بارها با این موضوع مواجه شده‌ام و چه‌بهتر است که سازمان و ارگان مربوطه هرچه سریع‌تر به مرمت و بازسازی این خطوط سفید مهم اقدام کنند تا جان هیچ عابر پیاده‌ای به خطر نیفتد. در شهر بندرعباس که رنگ‌ها در معرض بیشتر آفتاب قرار می‌گیرند رسیدگی به این موضوع باید بیش‌ازپیش باشد.ارسال شده: ساعت: 8:37

کلمات کلیدی: خطوط عابر پیاده ، اهمیت بالایی ، زندگی شهروندی

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
برگزاری دور دوم انتخابات با دقت بالا