December 19, 2018 - ، ساعت 00:52
 
 
آیین تجلیل از خبرنگاران هرمزگانی برگزار شد؛
رونمایی ازسند هویتی پدر مطبوعات هرمزگان


صبح ساحل، فرهنگی _ آیین تجلیل از خبرنگاران به مناسبت 17 مردادماه، روز خبرنگار، با حضور جمعی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای استان در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، گل‌محمد بامری، در مراسم تجليل از خبرنگاران استان با اشاره به جايگاه اطلاع‌رسانی در دين اسلام گفت: اگر اخبار تفاسير و جمع‌آوری كتابت قرآن كريم ما نبود امروز اطلاع‌رسانی تا اين اندازه ارزشمند واقع نمی‌شد.

وی با اشاره به جايگاه خبر و خبررسانی در دين اسلام بيان كرد: خبرنگاران امروز همان رسالتی را دارند كه ائمه اطهار(ع) و اصحاب آن‌ها در آن زمان داشتند و همه توانمندی‌های امروز را مديون ائمه اطهار(ع) هستيم. معاون سياسی استاندار هرمزگان با اشاره به جايگاه خبرنگار در روند شكل‌دهی اذهان و انديشه يك جامعه گفت: جايگاه يك خبرنگار به قدری ارزشمند است كه زمانی می‌تواند در جايگاه يك راهنما و هدايت‌كننده باشد و جامعه را به مسير صحيح انسانيت برساند و گاهی مثل سلمان رشدی نويسنده كتاب آيات شيطانی با قلم خود جامعه‌ای را به انحراف بكشاند. بامری در ادامه سخنان خود تصريح كرد: خبرنگار بايد زبان صادق جامعه باشد و نسبت به مباحث فرهنگی كه به ضرر جامعه است و تأثير منفی بر روی اذهان و انديشه مردم دارد محكم موضع بگيرد.وی انتقاد و تخريب را دو مقوله كاملاً مجزا از هم دانست و بيان كرد: جامعه رسانه‌های ما بايد به جای تخريب يكديگر به‌دنبال انسجام، وحدت، اميد و نشاط آفرينی در جامعه باشند.معاون سياسی استاندار هرمزگان در پايان خاطرنشان كرد: خبر و گزارش زمانی ارزشمند است كه براساس واقعيت و تحليل منطقی و به دور از تخريب يكديگر باشد.

جايگاه«خبر» با خون سرخ شهيد محمود صارمی تبلور يافت

حجت‌الاسلام حسين مرشدی، مديركل ارشاد هرمزگان نیز در این مراسم گفت: جايگاه خبررسانی با خون سرخ شهيد محمود صارمی تبلور يافت و وی با خون خود و با ادای تكليف نشان داد خبرنگار در خط مقدم مبارزه با تهاجم سياسی و فرهنگی است.وی در ادامه بیان کرد: اهميت خبررسانی در نظام جمهوری اسلامی ايران به اندازه‌ای است كه باعث قداست خبرنگاران در دنيا شده است.وی با اشاره به تأثيرگذاری خبر در جامعه به حضور باشكوه مردم در پای صندوق‌های رأی اشاره كرد و افزود: نقش رسانه‌ها به قدری ارزشمند بود كه اين حضور را رقم زد و اين نشان از جايگاه رسانه در نظام جمهوری اسلامی ايران است.مديركل ارشاد هرمزگان بيان كرد: خبرها گاهی باعث ايجاد نشاط و گاهی باعث التهاب جامعه می‌شود، گاهی رشد شكوفايی و گاهی يأس و سياه‌نمايی را به‌دنبال دارد.

مرشدی در اين رابطه به حضور خبرنگاران ايرانی در سخت‌ترين شرايط اشاره و تصريح كرد: خبرنگاران امروز در سوريه و تا خط مقدم مبارزه برای اينكه خبرها را سريع و دقيق پوشش بدهند از جان خود مايه می‌گذارند.وی با اشاره به شهادت خبرنگار شبكه پرس تی وی گفت: امروز افراد و گروه‌های بی‌منطق دنيا در مقابل منطق خبرنگاران جمهوری اسلامی ايران تاب تحمل را ندارد به همين دليل يا خبرنگاران ما را تحريم می‌کنند و يا به شهادت می‌رسانند.مديركل ارشاد هرمزگان ادامه داد: اين دسته از خبرنگاران همان جهادگران رسانه هستند كه رسالت خود را همراهی با نظام و ادای تكليف خود به اعتقادات خود می‌دانند.

مرشدی در ادامه سخنان خود يكی از رسالت‌های مهم رسانه را تقويت مبانی اعتقادی مردم برشمرد و بيان كرد: رسانه‌ای موفق است كه جهت بصيرت‌افزايی برای تقويت نظام اسلامی كار كند.

وی اخلاق خبرنگاری را بسيار مهم و حساس دانست و افزود: صداقت و واقع‌نمايی در خبر بايد برای همه باشد و نه صرفاً افراد و گروه خاصی را شامل شود.

مديركل فرهنگ و ارشاد هرمزگان در پايان ضمن تأكيد بر دامن زدن به بی اعتمادی در جامعه، گفت: تناقص‌گويی، مبالغه، تحريف و سانسور خبر بر بی اعتمادی به خبر می‌افزايد.

مدیران تحمل خود در برابر نقدهای رسانه ها را افزایش دهند

شیزاد عزتی، رئیس خانه مطبوعات هرمزگان بر لزوم افزایش تحمل مدیران در مقابل نقدهای رسانه ها در هرمزگان تاکید کرد و گفت: باید به رسانه ها اجازه داده شود تا اطلاع رسانی کرده و حقایق را منعکس کنند. وی با اشاره به فعالیت دوره جدید خانه مطبوعات هرمزگان طی یک سال گذشته، عنوان کرد: در این دوره سعی شد تا شرایط رشد رسانه ها و رفع مشکلات آنها فراهم شود و به جای مانع تراشی، مجموعه ها برای رفع مشکلات رسانه ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند. وی ادامه داد: مسکن خبرنگاران یکی از مشکلات این قشر بود که در راستای رفع مشکل آن اقداماتی انجام شد و همچنین اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان برای احداث فاز دوم مسکن خبرنگاران هرمزگانی نیز زمین مناسبی را اختصاص خواهد داد.

رئیس خانه مطبوعات هرمزگان افزود: در این دوره برای نخستین بار نمایندگی های خانه مطبوعات در شهرستانهای هرمزگان راه اندازی شد. عزتی خواستار قانونمند شدن ورود و خروج افراد به عرصه خبرنگاری شد و اظهار داشت: باید این حوزه ساماندهی شود و همچنین ارتباط نامتعارف بین حوزه خبرنگاران و روابط عمومی ها باید به ارتباط درستی تبدیل و استقلال دو بخش حفظ شود.

وی بر لزوم افزایش تحمل مدیران در مقابل نقدهای رسانه ها در هرمزگان تاکید کرد و بیان داشت: باید به رسانه ها اجازه داده شود تا اطلاع رسانی کرده و حقایق را منعکس کنند چون رسانه ها قصد تخریب کسی را ندارند و می خواهند واقعیت ها را بگویند.

رئیس خانه مطبوعات هرمزگان خاطرنشان کرد: افزایش تشکل ها در حوزه مطبوعات هرمزگان در حالی که خانه مطبوعات این استان تازه به سن نوجوانی رسیده کار درستی نیست و برای رشد مطبوعات نیاز به اتحاد و انسجام داریم.

عزتی بر لزوم پرداخت مطالبات مطبوعات هرمزگان از سوی دستگاههای اجرایی تاکید کرد و گفت: ادارات باید در این خصوص تجدید نظر کنند چون برای بسیاری از امور دیگر هزینه هایی انجام می دهند اما زمانی که به مطبوعات می رسند مشکل بودجه پیدا می کنند.

رونمایی از سند هویتی پدر مطبوعات هرمزگان

مهدی عسکری‌زاده نیز در حاشیه این مراسم ضمن اشاره به این سند، با بیان اینکه اسناد هویتی نشان دهنده فرهنگ و هویت مردم هر کشور است، تصریح کرد: این اسناد یکی از راههای انتقال این هویت و فرهنگ به نسل‌های آینده است تا امکان آشنایی بیشتر با چهره‌های ماندگار بعنوان راهکاری برای تقویت هویت ملی فراهم شود. وی با اشاره به اینکه ازجمله ذخایر فرهنگی هرکشور می‌توان از انسانهای بزرگی نام برد که روزگاری در آن کشور زیسته‌اند و به نحوی در تحولات سیاسی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و دینی آن کشور تاثیرگذار بوده‌اند، تصریح کرد: هرمزگان نیز با توجه به تاریخ کهن موجود در استان، افراد زیادی از این دست وجود دارند که هرکدامشان می‌توانند بعنوان الگویی برای جوانان این مرز و بوم مورد توجه قرار گیرند. مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان اظهار کرد: اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان به منظور ارج نهادن به مقام شامخ مفاخر استان و معرفی این ذخایر فرهنگی به عنوان الگویی تاثیرگذار به مردم اقدام به جمع آوری مجموعه‌ای تحت عنوان گنجینه اسناد هویتی مفاخر نموده است.

این مقام مسئول در استان هرمزگان ضمن اشاره به فعالیت مناسب مطبوعغات و رسانه‌های استان، تاکید کرد: مرحوم حاج قاسم کرمی عنصری تاثیرگذار در عرصه فرهنگ بود و اخلاق‌مداری را در رسانه ترویج کرد و بدون شک عنوان پدر مطبوعات استان هرمزگان برای وی بی‌بدیل است. وی اظهار کرد: رونمایی از سند هویتی چنین عالم فرهیخته ای و نگهداری آن در گنجینه اسناد هویتی، هدیه ناچیزی از مجموعه ثبت احوال استان در برابر زحمت های ایشان است.

در پایان این مراسم به ترتیب از خبرنگاران برگزیده یکسال اخیر در جشنواره‌های کشوری و منطقه‌ای، خبرنگاران فعال حوزه ورزش، عکاسان خبری فعال، حامیان خانه مطبوعات و خبرنگاران فعال خبرگزاری‌ها، صداوسیما و روزنامه‌های محلی و کشوری تجلیل شد.ارسال شده: ساعت: 9:19

کلمات کلیدی: تجلیل از خبرنگاران ، روز خبرنگار ، فرهنگسرای طوبی ، سند هویتی ، پدر مطبوعات هرمزگان ، مهدی عسکری‌زاده

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
جشنواره ملی نشریات محلی خلیج فارس در بندرعباس

رقابت عکاسان و فیلمسازان در جشنواره اردیبهشت

آثار برگزیده جشنواره اردی بهشت هرمزگان معرفی شدند

مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در سطح بالایی برگزار می شود

مسئولیت اجتماعی خبرنگار، بدون آزادی