June 20, 2018 - ، ساعت 13:45
 
 
آیین کهن علم شمشیری در قشم چیست؟


  صبح ساحل ، اجتماعی -  گروهی از مردم شهر قشم و شهرها و روستاهای هم‌جوار به مناسبت فرارسیدن هفتم محرم با طی فاصله 11 کیلومتری مسجد علی ابن ابیطالب(ع) تا روستای حمیری جزیره‌ی قشم و حمل علم منسوب به امام علی(ع) در آیین کهن علم شمشیری شرکت کردند.

 علم شمشیری که آیینی 900 ساله و به یادگار مانده از ساکنان موسوم به حیدرآبادی جزیره‌ی قشم است، هر سال با حضور مردم جزیره برگزار می‌شود که در طول آن مردم علم شمشیری را با پای پیاده از محل نگهداری‌اش در مسجد علی ابن ابیطالب(ع) شهر قشم به روستای حمیری قشم در فاصله 11 کیلومتری می‌برند و بعدازظهر در میان استقبال زنان و مردان که بسیاری برای نذر با گوسفند، شیرینی، شکلات و ... به پیشواز می‌آیند، به مکان اصلی‌اش باز می‌گردانند. به گفته‌ی بومیان، 9 قرن پیش از این، علم شمشیری که بنابر شنیده‌ها متعلق به زیارتگاه شاه نجف در کربلا بوده، هر سال در ابتدای ماه محرم در جمع سوگواران ظاهر و با فرارسیدن عصر عاشورا ناپدید می‌شده است. مردم قشم می‌گویند، در آن زمان‌ها و تا نزدیک به 300 سال پیش، از روز 17 رمضان تا بیست و یکم همین ماه نیز، علم برای مدت کوتاهی دیده می‌شده است و این اتفاق را تعداد بسیاری از معتمدین محل مشاهده کرده‌اند. اتفاق منتهی به ماندگاری علم را عبدالله بشارتی، یکی از معتمدین قشم به این صورت روایت می‌کند: از پدر خود، کربلایی حسین ردا شنیدم و او نیز از اجدادش نقل می‌کرد که در حدود سال 1085 هجری شمسی واقع شد که علم در قشم بماند، از این قرار که شخصی به نام استاد احمد نجار با خیال همیشگی کردن حضور این شی ء مقدس در قشم، با وجود هشدار مردم، با چکش بر یکی از دو کمربند دایره‌ای شکل آن می‌کوبد و پس از آن علم هرگز غیب نمی‌شود. بشارتی درباره‌ی عاقبت استاد نجار می‌گوید: نقل است که پس از این ماجرا، استاد احمد دار فانی را وداع می‌گوید و پس از او هفت تن از افراد خانواده‌اش نیز هر یک با فاصله‌ی کوتاهی از دیگری می‌میرند. او که بیش از 40 سال در مسجد علی ابن ابیطالب(ع) قشم خدمت کرده، بر آن است که از علم شمشیری معجزات فراوانی سر زده است، معجزاتی نظیر شفای بیماران سرطانی صعب‌العلاج. از این‌رو به‌گفته‌ی عبدالله بشارتی، شمار مردمی که از نقاط دور و نزدیک هرمزگان برای ادای نذر به پیشواز علم می‌آیند، گاه به بیش از 700 تن می‌رسد. گفته می‌شود که در طول قرون گذشته در شکل، رنگ و اندازه‌ی علم هیچ تغییری دیده نشده است و این را نیز از شگفتی‌های آن می‌شمارند.

 ارسال شده: ساعت: 10:07

کلمات کلیدی: شهر قشم و شهرها ، روستاهای هم‌جوار ، فرارسیدن هفتم محرم ، مسجد علی ابن ابیطالب(ع) ، روستای حمیری جزیره‌ی قشم ، حمل علم منسوب به امام علی(ع) ، علم شمشیری ،

برچسب‌ها: اجتماع
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت