رشد ۷ درصدی قیمت نفت در هفته پایانی می / آینده طلای سیاه چه می‌شود؟در هفته پایانی ماه مه، قیمت نفت تحت تاثیر امیدها به بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی با رشد ۷٫۲۵ درصدی مواجه شد.

به گزارش صبح ساحل، درحالی‌که هر بشکه نفت خام برنت ، روز دوشنبه با قیمت ۳۶٫۲۳ دلار معامله می‌شد، در معاملات روز جمعه به ۳۷٫۸۴ دلار رسید.

نمودار زیر روند قیمت نفت برنت را در هفته پایانی ماه می نشان می‌دهد:

قیمت نفت
رشد ۷٫۲۵ درصدی قیمت نفت در هفته‌ پایانی می ۲۰۲۰

با شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید تقاضا، قیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون افت حدود ۴۰ درصدی را تجربه کرده است.

هرچند بازگشایی کسب‌وکارها از یک‌سو و اجرایی شدن توافق کاهش تولید از سوی دیگر، موجب بهبود قیمت نفت در هفته‌های اخیر شده، اما مناقشات جدید میان چین و آمریکا، نگرانی سرمایه‌گذاران را به‌دنبال داشته است.

این تنش‎ها تنها به وضع تعرفه‌ها بر سر همه‌گیری ویروس کرونا محدود نمی‌شود. موضوع اجرایی کردن قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ موجب شده لفاظی‌ها میان دو کشور دو دو هفته اخیر افزایش یابد.

در مجموع در ماه می، نفت خام برنت ۴۶٫۶ درصد رشد کرده است. گفته می‌شود، این بهترین عملکرد ماهانه نفت برنت از سال ۱۹۹۹ محسوب می‌شود.

علی‌رغم این رشد قابل توجه اما بسیاری بر این باورند که نمی‌توان رشد ۴۶٫۶ درصدی و قیمت ۳۷ دلار را بهترین عملکرد این بازار دانست.

نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی تحت تاثیر ویروس کرونا از یک‌سو و ادامه‌دار شدن تنش‌ها میان پکن و واشینگتن از سوی دیگر، پیش‌بینی بازار نفت را برای تحلیلگران دشوار کرده است.

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی رویترز از ۴۳ اقتصاددان و تحلیلگر، قیمت شاخص نفت برنت در سال جاری میلادی، ۳۷٫۵۸ دلار در هر بشکه خواهد بود.

منبع: تجارت نیوز

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها