با حضور وزیر ارتباطات در قشم؛ مسیر دوم "فیبرنوری دریایی" جزایر خلیج‌فارس افتتاح می‌شودمسیردوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج‌فارس واقع در جزیره قشم فردا با سفر وزیر ارتباطات به قشم افتتاح می شود.

به گزارش صبح ساحل، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای نخستین بار، این طرح با توان داخلی در دریا اجرا می‌شود، گفت: برای بهره برداری از این طرح بیش از ۳۲ میلیارد تومان هزینه شده است.

حمید فتاحی افزود:در سند معماری شبکه ملی اطلاعات، پایداری ارتباطات و اتصال جزایر خلیج‌فارس به‌عنوان پاره‌های تن سرزمین مدنظر قرارگرفته است که در فاز اول، مسیر دوم فیبر نوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه‌اندازی می‌شود.

لازم به ذکر است کابل‌های مدرن از فناوری فیبر نوری برای انتقال داده‌های دیجیتال استفاده می‌کنند که شامل تلفن، اینترنت و ترافیک داده‌های خصوصی است.نخستین فیبر نوری دریایی ایران، در سال ۱۳۹۲ توسط یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب‌های بین‌الملل بهره‌برداری شد با این هدف که توانایی کشور را در حوزه تبادل ترافیکی  افزایش دهد.

پیش از این، آذری جهرمی درباره قطعی‌های اینترنت گفته بود: در ابتدای آغاز به کار فعالیت من، ۷۰ درصد اینترنت کشور از جنوب و روی فیبر نوری تامین می‌شد. طبیعتا اگر این فیبر نوری دریایی خوب دفن نشده باشد بر اثر لرزش‌ها و لنگر انداختن کشتی قطع می‌شود و حداقل زمانی که لازم است نقطه‌یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که کشور دچار اختلال می‌شد. یکی از کارهایی که بنده در زیرساخت انجام دادم این بود که چگالی توزیع اینترنت از سطح دریا را به سمت مرزهای شمالی بردم،‌ که از آنجا بیشتر درخواست‌های ما به سمت اروپا می‌رود و کیفیت بهتری دارد. اکنون اگر هم از دو مسیر دچار قطعی شویم مردم احساس نمی‌کنند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها