افت ۸۰۰ تومانی قیمت مرغ در بازارعضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افت ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومانی قیمت مرغ در بازار نسبت به ابتدای هفته خبر داد. همچنین مدیرکل پشتیبانی امور دام هرمزگان در این خصوص گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته هیچگونه نگرانی درخصوص تامین اقلام پروتئینی و نهاده های دامی در استان وجود ندارد.

به گزارش صبح ساحل و به نقل از باشگاه خبرنگاران، عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است. به گفته وی، نرخ کنونی هر کیلو مرغ زنده نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان و مرغ گرم ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان کاهش یافته است.حجت کاهش تقاضا در بازار را علت اصلی افت قیمت مرغ اعلام کرد و گفت: پیش بینی‌ها حاکی از آن است که در پایان هفته تقاضا تا حدودی در بازار بهبود یابد.

این مقام‌ مسئول تداوم‌ مشکلات در روند بارگیری نهاده دامی را پاشنه آشیل صنعت مرغداری اعلام کرد و گفت: اگرچه طی ۱ تا ۲ هفته اخیر، میزان اعلام کنجاله از سوی پشتیبانی امور دام و ذرت بخش خصوصی بیشتر شده است، اما مشکلاتی در ارسال بار وجود دارد که هنوز برای آن چاره اندیشی نشده است. حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۴ هزار تا ۱۵ هزار تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده را ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان اعلام کرد.

وی ادامه داد: اگر کنجاله سویا با نرخ مصوب دولتی بیشتر عرضه شود،  در میزان جوجه ریزی، بهبود قیمت جوجه و کاهش زیان تولیدکنندگان مادر تاثیر بسزایی دارد. عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۱۳ هزار تومان و ذرت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود که با نرخ مصوب اختلاف معناداری دارد.

حجت با اشاره به اختلاف ۵ برابری قیمت کنجاله سویا نسبت قیمت کنجاله سویا نسبت به نرخ مصوب بیان کرد: با توجه به تامین ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز مرغداران با نرخ مصوب، مابقی از بازار آزاد تامین می‌شود که این امر قیمت تمام شده تولید را به شدت بالا می‌برد.

ی در پایان درباره آینده بازار مرغ گفت: زمانیکه نهاده به میزان کافی تامین نمی‌شود، مرغدار چاره‌ای جز خرید از بازار سیاه را ندارد که عوامل واسطه به بهانه‌های مختلف، قیمت خود را هر روز به صورت غیر منطقی افزایش می‌دهند، چرا که از زمانی که مرغدار مجوز جوجه ریزی می‌گیرد تا از سامانه بازارگاه خرید کند، ۲ سوم سن گله گذشته است و به عبارت دیگر برای دوره بعد نهاده با نرخ مصوب به دستش می‌رسد.

نگرانی درخصوص تامین اقلام پروتئینی و نهاده های دامی در استان وجود ندارد

مدیرکل پشتیبانی امور دام هرمزگان با اشاره به اینکه با برنامه ریزی های صورت گرفته هیچگونه نگرانی درخصوص تامین اقلام پروتئینی و نهاده های دامی در استان وجود ندارد، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۸۶ تن گوشت قرمز و ۱۳۵۸ تن مرغ منجمد در این استان توزیع گردیده است. عبدالرضا تقی‌زاده افزود: در راستای حمایت از تولید کنندگان وتامین نهاده های موردنیاز آنها ازجمله ذرت، جو و کنجاله سویا اقدامات موثری صورت گرفته است و هم اکنون نیز واحدهای تولیدی وتشکلهای این بخش برای دریافت ذرت ،کنجاله سویاوجو ازطریق سامانه بازارگاه نهاده مورد نیازخود را خریداری می کنند.
وی خاطرنشان کرد: توزیع مرغ منجمد و گوشت منجمد نیز در راستای تنظیم بازار و تعدیل قیمت این اقلام پروتئینی صورت می گیرد که در همین راستا از ابتدای سال تاکنون ۲۸۶ تن گوشت قرمز و ۱۳۵۸ تن مرغ منجمد توزیع شده است. مدیرکل پشتیبانی امور دام هرمزگان یادآورشد: با برنامه ریزی های صورت گرفته هیچگونه نگرانی درخصوص تامین اقلام پروتئینی و نهاده های دامی در استان وجود ندارد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها