مارمولک‌های ایرانی بی‌خطرندمعاون فنی محیط زیست استان یزد گفت: مارمولک‌هایی که در ایران زیست می‌کنند، هیچگونه سمی از خود ندارند.

 

به گزارش صبح ساحل، «اعظم حبیبی‌پور» در این باره گفت: برخلاف باورهای عموم مردم، مارمولک‌هایی که در کشور ایران زیست می‌کنند، هیچگونه سمی از خود ندارند و برای انسان خطری ایجاد نمی‌کنند.

وی بیان کرد: خزندگان یکی از اجزای مهم تنوع زیستی بشمار می‌روند که نقش مهمی در اکوسیستم بازی می‌کنند و حفاظت از آن‌ها برای ایجاد تعادل در چرخه زیستی از اهمیت زیادی بر خوردار است.

معاون فنی محیط زیست استان درباره نقش این جانوران در طبیعت هم گفت: در میان خزندگان ایران درصد کمی از مارها سمی هستند که از سم آن‌ها نیز می‌توان در صنایع داروسازی و پزشکی استفاده کرد.

حبیبی پور در پایان نیز خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۵۰ گونه خزنده در کشور شناسایی شده که ۲۰ در صد آن‌ها مربوط به استان یزد است.

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، حدود ۳۲۰ میلیون سال پیش، اولین خزندگان از دوزیستانی سوسمارمانند تکامل یافتند و بر خلاف اجدادشان از پوستی سخت و خشن برخوردار بوده و در خشکی تخم گذاری می‌کردند.

منبع:ایرنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها