دستگاه‌های کارتخوان کم‌تراکنش جمع ‎آوری می‌شوندشرایط اقتصادی در بحران کرونا، تقاضا برای دستگاه‌های کارتخوان را بالا برده‌است و طبیعتا تعداد تراکنش‌ها، که هزینه آن بر عهده بانک‌هاست، بیشتر شده است. به همین دلیل با جدیت بیشتری در پی جمع آوری پوزهایی با تراکنش‌های مبلغ پایین هستند.


به گزارش صبح ساحل، تراکنش‌های متقاضیان دستگاه‌های کارتخوان (pos) طی هر ماه باید قابل قبول باشد در غیر این صورت کارت‌خوان‌هایی که حداقلی از تراکنش ماهانه را نداشته باشند جمع آوری می‌شود. این موضوع سال‌هاست مطرح می‌شود اما به نظر می‌رسد این روزها با شدت بیشتری در حال پیگیری است. تا جایی که اخیرا خیلی از فروشندگان در ایستگاه‌های تاکسی و دستفروشان که هر کدام صاحب یک پوز هستند، این موضوع را در بین سخنان خود مکررا مطرح می‌کنند.

به گفته آنها،  تعداد زیادی از این فروشندگان از طرف شبکه بانکی اخطار دریافت کرده‌اند، چرا که حجم و رقم تراکنش‌هایشان در حدی نیست که برای بانک‌ به‌صرفه باشد. بنابراین هزینه حاصل از نصب و راه‌اندازی این کارتخوان‌ها تامین نمی‌شود. کارتخوان‌های کم‌تراکنش جز زیان برای بانک‌ها نتیجه‌‌ای ندارند، ظاهرا کمکی هم به جذب سپرده و گردش مالی و جذب منابع بیشتر برای آن‌ها نکرده‌اند.

در حال حاضر برای دریافت این پوزها از شبکه بانکی، علاوه بر مدارکی که از شما در این زمینه خواسته می‌شود( مدارک شناسایی، جواز کسب و…) حداقلی برای تراکنش‌‌های شما هم اعلام می‌شود. برای مثال استفاده از دستگاه‌های کارتخوان بانک ملی باید شامل ماهانه 25 تراکنش و در مجموع به مبلغ 25میلیون تومان باشد و یا 40 تراکنش بدون محاسبه گردش حساب را طی این مدت در برگیرد.

زیان بانک‌ها در پی کرونا و افزایش تراکنش‌ها

به نوشته ی تجارت نیوز، «محمدرضا جمشیدی»، رئیس کانون بانک‌های خصوصی، گفت: طبیعی است که بانک اقدام به جمع آوری پوزها کند. بانک مرکزی ده سال است که برای خدمات الکترونیکی که ارائه می‌دهند هیچ کارمزدی را به عهده مردم نمی‌گذارد و تمام این خدمات برای مردم رایگان و بر عهده بانک‌ها است. درحالی که بانک‌ها رسما هیچ عایدی از این راه ندارند.

به گفته او پیش از این شبکه بانکی برای جذب منابع بیشتر، داوطلبانه اقدام به ارائه این خدمات می‌کرده و به واسطه این خدمتی به فروشندگان داده می‌شد و بار چاپ اسکناس هم از روی دوش بانک‌مرکزی برداشته می‌شد. در حال حااضر با افزایش دستگاه‌های کارمزد و بیشتر شدن تعداد تراکنش‌ها ادامه این روند برای بانک‌ها به صرفه نیست.

منتشر شده: 1
رابینسون
۷ مهر ۱۳۹۹
بانک ها از سودهای کلان وام ها چرا چیزی نمیگن که پدر ملت و در آوردن و چه رویی دارند که چشم به اندک سود تراکنش های کارت خوان دارند و از حسابهایی که به کارتخوان ها وصله بازم سود میکشن... الله اکبر به این
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها