عرضه روزانه 50 میلیون دلار به صورت اسکناس/ سقف خرید در بازار متشکل ارزی افزایش یافتسقف خرید بانک ها و صرافی ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش می یابد و بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

به گزارش صبح ساحل، بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: با هدف مدیریت و تنظیم بازار ارز کشور مقرر شد، سقف خرید کارگزاران (بانک‌ها و صرافی ها) در بازار متشکل ارزی از روز کاری دوشنبه (۲۱ مهرماه) به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یابد. همچنین بر این اساس بانک مرکزی، روزانه از طریق بازار ساز ۵۰ میلیون دلار در بازار یاد شده به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

بازار متشکل ارز، مهم‌ترین طرح دولت برای ساماندهی بازار ارز به شمار می‌رود.   «بازار متشکل ارز» که به نظر کارشناسان در صورت کارکرد درست می‌تواند به جولان دلالان و سوداگران در بازار ارز پایان داده و علاوه بر ثبات قیمت‌ها، نرخ‌ها را نیز کاهش دهد.

قرار است در بازار متشکل ارزی، معاملات اسکناس و نقد انجام شود؛ بر این اساس صادرکنندگان و دارندگان ارز می‌توانند بوسیله صرافی‌ها برای فروش، نرخ مورد نظر خود را در سامانه بازار متشکل به ثبت برسانند. اکنون در بازار متشکل ارز، معاملات نقدی ارزهای عمده انجام شده و معاملات حواله جات ارزی همچنان در سامانه نیما اجرایی می شود.

 بازار متشکل ارزی یکی از برنامه‌های مهم ساماندهی بازار ارز بوده که محل استقرار آن ساختمان شماره یک بانک مرکزی در فردوسی است و نرخ کشف شده براساس عرضه و تقاضا را به‌صورت روزانه نمایش می‌دهد.  از بازار متشکل ارزی به‌عنوان مهم‌ترین طرح دولت برای ساماندهی بازار ارز نیز یاد می‌شود چراکه طبق سیاست‌های بانک مرکزی،‌ بازار متشکل ارزی ایجاد شده تا مبنای تعیین نرخ ارز قرار گیرد. در واقع این بازار قرار است مبنای تعیین نرخ ارز را از بازارهای منطقه‌ای به داخل ایران منتقل کند. اکنون در میان بازیگران ارز، عرف است که تایید اولیه نرخ به واسطه نرخ درهم صورت گیرد. سیاست‌گذار ارزی با تشکیل بازار متشکل به دنبال این است که مرجعیت تعیین نرخ به داخل کشور منتقل شود و تمام بازیگران بزرگ نیز در آن شرکت داشته باشند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها