افزایش 41 درصدی اجاره بها در فصل تابستانبراساس آمار متوسط هزینه اجاره بها برای خانوار‌هایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل تابستان ١٣٩٩ بارشد بیش از ۴۱ درصدی روبرو بوده است.
 
 
به نوشته میزان،  بررسی آمار‌های منتشره نشان می‌دهد در فصل تابستان ۹۹ شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی در مناطق شهری با رشد ۱۱.۸ درصدی به عدد ۱۹۵.۸ رسیده است.

بیشترین نرخ تورم فصلی در کشور با رشد ۱۶.۲ درصدی مربوط به استان همدان و کمترین افزایش با ۳.۱ درصد مربوط به استان سیستان و بلوچستان است.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٨.٩ درصد است که نسبت به فصل بهار ١٣٩٩ (٢٣.٣ درصد)، ٥.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این میان بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان با ۳۷ درصد رشد بوده است و استان آذربایجان غربی با ۸.۶ درصد افزایش کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را به نام خود ثبت کرده است.

به بیان ساده‌تر خانوار‌های استان همدان به طور میانگین ۸.۱ درصد بیشتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کردند و استان آذربایجان غربی ۲۰.۳ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور هزینه کردند.

گفتنی است نرخ تورم در چهار فصل منتهی به تابستان ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ٢٤,٣ درصد بوده است.

وضعیت بازار اجاره بها در فصل تابستان|

همچینین متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوار‌هایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل تابستان ١٣٩٩ برابر با ٤١,٢ درصد بوده است.

وضعیت بازار اجاره بها در فصل تابستان|

گفتنی است که با توجه به افزایش دوبرابری نرخ مسکن در سال گذشته و ادامه آن در امسال، همچنین رشد نرخ ارز و عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن انتظار رشد بیشتر نرخ اجاره در بازار وجود دارد که البته بسیاری از قراردادها به ویژه در کلان‌شهرها با افزایش دو برابری تمدید یا منعقد شد.
به گزارش صبح ساحل، آخرین گزارش مرکز آمار در سه ماه نخست سال، متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، بیش از ۳۳ درصد بوده و درصد تغییرات شاخص نرخ اجاره بها در بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٣.٣ درصد بوده است.

همچنین دولت برای ساماندهی بازار اجاره و همچنین کنترل شیوع ویروس کرونا، دو دستور مهم را به مالکان داد اول اینکه تمام قراردادها تا یک سال تمدید شود و سقف افزایش اجاره بها در تهران ۲۵ درصد، ۷ کلانشهر ۲۰ درصد و در سایر شهرستان‌ها ۱۵ درصد خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی بعد از اجرای این دو دستور مهم، از آرام گرفتن بازار اجاره در کشور خبر داد و اعلام کرد که توانستیم جلوی قیمت‌های کاذب در این بازار را بگیریم. برخی از کارشناسان مسکن معتقد هستند که مالکان راه‌های دور زدن این دستورات را دارند و این تصمیمات مسکنی برای بازار مسکن است و موضوع مهم کنترل نقدینگی و اجرای هر چه سریع تر دریافت مالیات از مالکان است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها