هرکیلو گوجه فرنگی 10 هزارتومان/ سرما علت اصلی گرانی گوجه فرنگی استرئیس اتحادیه بارفروشان‌میدان مرکزی میوه و تره بار گفت: وقوع سرما و کاهش کیفیت محصول علت اصلی گرانی‌ گوجه فرنگی است.

به گزارش صبح ساحل، مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان‌ میدان مرکزی میوه و تره بار با اشاره به اینکه قیمت میوه نسبت به هفته گذشته نوسان‌چندانی نداشته است، اظهار کرد: با توجه به فراوانی تولید، کمبودی در عرضه نداریم که منجر به التهاب قیمت در بازار شود.

او نرخ هر کیلو انار را ۷ تا ۱۱ هزار تومان اعلام‌کرد و گفت: قیمت هر کیلو انگور بی دانه زرد ۷ تا ۱۱ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۷ تا ۱۶ هزار تومان، انگور شاهانی ۸ تا ۱۰ هزار تومان، انگور عسگری ۶ تا ۹ هزار تومان، خرمالو شمال ۵ تا ۸ هزار تومان، خرمالو شهریار ۷  تا ۱۰ هزار تومان، خیار رسمی ۴ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، خیار گلخانه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب ۲ رنگ ۸ تا ۱۰ هزار تومان، سیب زرد دماوند ۷ تا ۱۱ هزار تومان، سیب قرمز دماوند ۷ تا ۹ هزار تومان و سیب گلاب ۸ تا ۱۰ هزار تومان است.

انار ۷ تا ۱۱ هزار تومان
انگور بی دانه زرد ۷ تا ۱۱ هزار تومان
انگور بی دانه قرمز ۷ تا ۱۶ هزار تومان
انگور شاهانی ۸ تا ۱۰ هزار تومان
انگور عسگری ۶ تا ۹ هزار تومان
خرمالو شمال ۵ تا ۸ هزار تومان
خرمالو شهریار ۷ تا ۱۰ هزار تومان
خیار رسمی ۴ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان
خیار گلخانه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان
سیب ۲ رنگ ۸ تا ۱۰ هزار تومان
سیب زرد دماوند ۷ تا ۱۱ هزار تومان
سیب قرمز دماوند ۷ تا ۹ هزار تومان
سیب گلاب ۸ تا ۱۰ هزار تومان

دارایی نژاد ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو شلیل شمس با نرخ ۸ تا ۱۱ هزار تومان، کیوی ۸ تا ۱۳ هزار تومان، گلابی بیروتی ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، گلابی شاه میوه ۱۶ تا ۲۵ هزار تومان، لیموشیرین ۷ تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۵ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی انشو ۳ تا ۷ هزار تومان، هلو انجیری ۸ تا ۱۱ هزار تومان، هلو هسته جدا ۷ تا ۱۰ هزار تومان و موز ۱۷ تا ۱۹ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود.

شلیل شمس ۸ تا ۱۱ هزار تومان
کیوی ۸ تا ۱۳ هزار تومان
گلابی بیروتی ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
گلابی شاه میوه ۱۶ تا ۲۵ هزار تومان
لیموشیرین ۷ تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان
نارنگی تخم ژاپنی ۵ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان
نارنگی انشو ۳ تا ۷ هزار تومان
هلو انجیری ۸ تا ۱۱ هزار تومان
هلو هسته جدا ۷ تا ۱۰ هزار تومان
موز ۱۷ تا ۱۹ هزار تومان

این مقام‌مسئول با اشاره به دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار بیان کرد: وقوع سرما، یخ زدگی و بارش باران اخیر در تاکستان و شیراز به عنوان ۲ قطب اصلی تامین گوجه فرنگی منجر به کاهش کیفیت محصول شد به طوری که گوجه فرنگی این استان‌ها برای مصرف خانگی مناسب نیست.

او قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی را ۷ تا ۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر کیلو گوجه فرنگی با نرخ ۱۰ هزار تومان در مغازه‌ها عرضه می‌شود که از ۲ هفته آینده با توزیع گوجه فرنگی گلخانه از برخی استان‌ها، مشکل رفع می‌شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان‌ میدان مرکزی میوه و تره بار در پایان از فراوانی مرکبات خبر داد و گفت: امسال عرضه پرتقال و نارنگی فراوان است و تا حدودی در سیب مشکل داریم، هر چند هم اکنون ذخیره سیب در سردخانه‌ها مناسب است، اما به سبب آنکه سیب و پرتقال ۲ قلم اصلی برای شب عید محسوب می‌شوند، با اتخاذ تدابیر مناسب نباید بگذاریم تنظیم بازار این ۲ محصول دچار چالش شود.

 لازم به ذکر است که چندی پیش رییس اتحادیه بار فروشان علت گرانی قیمت گوجه فرنگی  را در مورد گوجه فرنگی بازشدن صادرات و آسیب دیدن برخی محصولات و در مورد زنجبیل نیز نوسانات نرخ  ارز اعلام کرد.

مصطفی دارایی نژاد در پاسخ به این سوال که چرا قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر افزایش یافته است گفت: به علت بارندگی، برخی از محصولات گوجه فرنگی آسیب دید و همچنین به دلیل تعطیلات، گوجه فرنگی از مبدا کمتر بارگیری شد. از طرفی صادرات هم  صورت گرفت و تمام این عوامل باعث افزایش قیمت گوجه فرنگی شد. 

وی ادامه داد: از هفته های آینده قیمت گوجه فرنگی متعادل می شود و به  کیلویی۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان خواهد رسید زیرا بار فراوان است و گوجه فرنگی های جنوب و تاکستان نیز آماده ورود به بازار است.

رئیس اتحادیه بارفروشان اضافه کرد: زنجبیل نیز کالای وارداتی است و در داخل تولید نمی شود؛ بنابراین نوسانات قیمت آن به نوسانات نرخ ارز  باز می گردد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها