حریرچی:

واکسن کرونا، عادلانه توزیع خواهد شدمعاون کل وزارت بهداشت، گفت: مردم به این نکته توجه کنند که واکسن کرونا، عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد.

  

به گزارش صبح ساحل، ایرج حریرچی، با حضور در برنامه «طبیب»، با اشاره به اینکه ما برای خرید ۱۸ میلیون دوز واکسن کرونا اقدام کردیم، اظهار داشت: مردم به این نکته توجه کنند که واکسن عادلانه و بر اساس اصول علمی توزیع خواهد شد. اول افراد پر خطر، کادر بهداشت و درمان در اولویت خواهند بود و هیچ تبعیض و شهروند درجه اولی هم وجود ندارد.

حریرچی ادامه داد: اعمال تعطیلی‌ها در اوایل آبان که در حدود ۶۹ شهرستان انجام شد، این شهرستان‌ها را امروز از قرمز بودن خارج کرد و اثرات آنها به تدریج مشاهده شد، نکته مهم این است که ظاهراً مردم با اقدامات دولت بیشتر باورشان می‌شود که اوضاع خطرناک است و رفتار آنها با اقدامات دولت هماهنگ است، به دو دلیل؛ یکی اثر روانی و دیگر این است که دولت‌ها موقعی این تصمیم‌ها را می‌گیرند که روند بستری و مرگ بالاست و مردم هم این را احساس می‌کنند.

معاون کل وزارت بهداشت، در پاسخ به این سوال که آیا درست است که واکسن‌های سرخک و سرخجه روی کرونا جواب داده، گفت: تا اخباری در خصوص موضوعات مختلف انواع دارو، واکسن و روش‌های پیشگیری از طریق مراجع رسمی و علمی معتبر منتشر نشده مردم نباید رفتارشان را تغییر دهند، بله دیده شده در برخی موارد تزریق قبلی این واکسن‌ها کمک‌کننده است، یعنی افرادی که قبلاً این تزریق را داشتند، ولی این به این معنی نیست که الان این واکسن‌ها را بزنید که کرونا نگیرید.

وی با تأکید بر اینکه نگرانی‌هایی که ما و دیگر سازمان‌های بهداشت جهان داریم و محتاط عمل می‌کنیم و بعضاً اطلاق می‌شود که بنای تکذیبی داریم به دو دلیل است، یادآور شد: یکی اینکه وقتی واکسن یا دارویی را تأیید کردیم رسمیت پیدا می‌کند و برای اینکه رسمیت پیدا کند باید به درجه بالاتری از اثبات علمی برسد و دوم اینکه وقتی خبری می‌آید که در کشوری واکسن کشف شده رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش پیدا می‌کند، در حالی که تا موقعی که مسئولان بهداشت و درمان رسماً اعلام نکردند که باید تغییری در رفتار پیدا کند مردم باید رعایت کنند، ماسک، واکسن و بهداشت فردی و رعایت فاصله‌گذاری هیچکدام از اینها سد کامل نیست و مکمل یکدیگر هستند.

حریرچی همچنین در پاسخ به این سوال که با وجود تحریم‌ها احتمالاً ما در گرفتن واکسن هم دچار مشکل خواهیم شد، تصریح کرد: نه به هیچ وجه، ما از سه مسیر واکسن را تعقیب می‌کنیم، ما هم مثل اکثر کشورهای دنیا جز کنسرسیوم کوواکس هستیم که بیشتر کشورهای اروپا هم در آن عضو هستند، لذا از طریق این کنسروسیوم انتقال مبالغ اولیه واکسن را انجام دادیم و سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و کنسرسیوم تقبل کرده که ۲۰ درصد مردم کشورها را واکسینه کند با سبدهای مختلف، که ما سبدی که گران‌تر و اختیاری‌تر بوده انتخاب کردیم. در اولین فرصتی که واکسن توزیع شود که وقت دوری هم نیست به کشور ما هم خواهد آمد.

وی افزود: ما برای ۱۸ میلیون دوز اقدام کردیم، مردم به این نکته توجه کنند که واکسن عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد. اول افراد پر خطر، کادر بهداشت و درمان در اولویت خواهند بود و هیچ تبعیض و شهروند درجه اولی هم وجود ندارد، توزیع واکسن براساس برنامه تدوین‌شده کمیته علمی خواهد بود، یک مسیر دیگر واکسنی است که با کشورهای تولیدکننده برای تولید مشترک مذاکره کردیم که اقداماتی هم برای تولید محصول مشترک انجام شده و یکی دیگر واکسن ایرانی است که فازهای حیوانی چهار تا از آنها طی شده و فاز انسانی‌شان تا دو، سه هفته یگر آغاز و تا چند ماه آینده توزیع می‌شود.

حریرچی در پایان در خصوص فرمول‌های واکسن‌ها هم گفت: کلاً فازهای متفاوتی دارند مثلاً واکسن فایزر ژنتیکی است، واکسن گرانی است، واکسن آکسفورد بر مبنای انتقال ویروس به ویروس دیگر است، قیمتش مناسب‌تر و تأثیرش کمتر است و برخی هم بر اساس ویروس کشته شده است، ما تمام روش‌های دنیا را در حال آزمایش هستیم، احتمال آن هم دارد که این ویروس جهش دوباره کرده و حتی اثر واکسن‌ها را هم از بین ببرد، لذا هیچ کشور دنیا مگر آنها که سیاست سرکوب را به کار بردند در چند ماه آینده نمی‌توانند شرایط را عادی کنند. اما مردم مطمئن باشند که واکسن را بر اساس اصول علمی و عادلانه توزیع خواهیم کرد ولی تا آن زمان توصیه جدی ما این است که از تشکیل دورهمی‌های خانوادگی به شدت پرهیز کنید و تهویه لازم برای فضاهای سربسته در نظر بگیرید.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها