منعی برای ازدواج بیماران اچ‌آی‌وی مثبت وجود ندارددکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و فوق تخصص بیماری‌های غفونی، که تا همین یک سال پیش بیشتر به عنوان پزشک فعال در مبارزه با ایدز شناخته می‌شد، البته رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران است. او درباره تاثیر کرونا بر بیماران اچ‌آی‌وی‌مثبت به همشهری‌آنلاین می‌گوید: بیماران اچ‌آی‌وی مثبت که شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند به دلیل مصرف دارو سیستم ایمنی‌ِسلولی بسیار خوبی دارند و می‌توان گفت از آسیب‌های جدی بیماری کوویدـ۱۹ در امان‌اند.

بیماران اچ‌آی‌وی مثبت در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره میزان در خطر بودن بیماران اچ‌آی‌وی مثبت در دوران پاندمی کرونا گفت: تکه‌ای از اجزای تشکیل‌دهنده ویروس کرونا از ویروس اچ‌آی‌وی است. به همین دلیل آن دسته از بیماران اچ‌آی‌وی مثبت که شناسایی شده‌اند و تحت درمان قرار دارند از آسیب‌های جدی بیماری کوویدـ۱۹ در امان‌اند.
به گفته دکتر محرز، بیماران اچ‌آی‌وی مثبت ۳ داروی ضد ویروسی مصرف می‌کنند و به دلیل مصرف این دارو‌ها سیستم ایمنی سلولی بسیار خوبی دارند و از آنجا که در کووید سیستم ایمنی سلولی بسیار مهم است این بیماران کمتر به کرونا دچار می‌شوند و اگر هم مبتلا شوند ــ همان‌طور که تعدادی از بیماران من مبتلا شده‌اند ــ علائم بسیار خفیفی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در درمان بیماری کرونا از این دارو‌ها استفاده می‌شود، گفت: اوایل شیوع ویروس کرونا ۲ مورد از دارو‌های ایدز را برای درمان کرونا توصیه کردند که البته بعدا ثابت شد این دارو‌ها چندان موثر نیستند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: ویروس کرونا ویروس سرسختی است. تاکنون هیچ داروی دیگری هم برای درمان کووید جواب نداده است نه دارو‌های ضد آنفلوآنزا نه دارو‌های ضد اچ‌آی‌وی به طور کلی فعلا دارویی برای این بیماری نداریم.

شباهت‌های ایدز و کرونا

دکتر محرز درباره شباهت میان ویروس کرونا و ایدز گفت: اچ‌آی‌وی هم مانند ویروس کرونا RNA دار است. در این ۴۰ سال که از شیوع ویروس اچ‌آی‌وی می‌گذرد محققان هرچه واکسن پیدا کردند موثر نبوده و حتی اگر نتایج تحقیقات اولیه بسیار خوب بوده، ولی بعد از مدتی کنار گذاشته شده است. اگر این تکنیکی که شرکت تولیدکننده آمریکایی (فایزر) برای تولید واکسن کرونا دارد جواب دهد، ممکن است نور امیدی باشد برای جلوگیری از ابتلای انسان به باقی ویروس‌های RNA دار یعنی بتوان با استفاده از این روش برای این بیماری‌ها هم واکسن تولید کرد.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: به همین دلیل می‌توانیم امیدوار باشیم که واکسنی برای جلوگیری از هپاتیت C و اچ‌آی‌وی هم ساخته شود، چون این‌ها ویروس‌هایی هستند که تا به حال برایشان واکسنی ساخته نشده است.

راه‌های انتقال ویروس اچ‌آی‌وی

این متخصص بیماری‌های غفونی درباره راه‌های انتقال ویروس اچ‌آی‌وی گفت: این بیماری فقط از سه طریق منتقل می‌شود؛ تماس جنسی محافظت‌نشده، استفاده مشترک از سرنگ یا وسایلی که به نحوی به خون آغشته است که بهترین مثال آن استفاده از سرنگ مشترک در میان افراد معتاد است یا از طریق مادر آلوده به نوزاد به خصوص در هنگام زایمان یا بر اثر شیر دادن. به این نکته هم توجه کنید مادر آلوده اگر تحت درمان باشد، بیماری را به نوزاد انتقال نمی‌دهد به همین دلیل است که تشخیص اچ‌آی‌وی در زنان باردار بسیار مهم است تا هرچه زودتر درمان شوند.

دکتر محرز درباره اصلی‌ترین راه انتقال این ویروس در سال‌های اخیر توضیح داد: رابطه جنسی محافظت‌شده درصد بسیار بالایی از انتقال جلوگیری می‌کند و به‌طبع رابطه محافظت‌نشده احتمال انتقال را افزایش می‌دهد. البته میزان ابتلا از طریق تماس جنسی بین ۰.۱ تا یک درصد است، اما در صورت تکرار برقراری رابطه درصد احتمال انتقال افزایش پیدا می‌کند. الان مهم‌ترین راه انتقال اچ‌آی‌وی تماس جنسی محافظت‌نشده است.

این پزشک عفونی تاکید کرد: مسئله مهم این است که اچ‌آی‌وی از راه تماس‌های عادی منتقل نمی‌شود. یعنی کار کردن یا زندگی کردن در کنار یک بیمار اچ‌آی‌وی مثبت در شرایط عادی باعث انتقال بیماری نمی‌شود حتی وسایل غذاخوری مشترک و استفاده از حمام و توالت مشترک نیز باعث انتقال نمی‌شود.

منعی برای ازدواج بیماران اچ‌آی‌وی مثبت وجود ندارد

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با تاکید بر این‌که «ابتلا به ایدز پایان زندگی نیست و افراد در صورتی که تحت درمان باشند می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند»، گفت: اگر کسی اچ‌آی‌وی مثبت باشد، می‌تواند ازدواج کند و منعی برای ازدواج وجود ندارد فقط باید حتما به طرف مقابلش بگوید که اچ‌آی‌وی مثبت است. ما موارد زیادی داشتیم که فرد اچ‌آی‌وی مثبت با فردی سالم ازدواج کرده است. حتی ما امکاناتی را فراهم می‌آوریم که این افراد در صورت تمایل بچه‌دار شوند.
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها