قیمت ملک در ترکیه ارزان‌تر از ایراناقامت در کشورهای دیگر به راحتی امکان‌پذیر نیست اما برای اقامت در ترکیه می‌توان با خرید خانه، اقامت در این کشور را دریافت کرد. سالیانه تقاضای خرید ملک در این کشور افزایش پیدا کرده‌است. دولت ترکیه نیز برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و کمک به بهبود اقتصاد کشورش، شرایط و تسهیلاتی را به جهت خرید املاک و مستغلات توسط اتباع خارجی فراهم آورده تا بتوانند هم به خرید خانه بپردازند و هم اقامت ترکیه را دریافت کنند. 

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

به گزارش صبح ساحل، شما با حداقل قیمت ۶۰ هزار دلار می‌توانید در ترکیه خانه خریداری کرده و اقامت این کشور را دریافت کنید. هرچند در کل محدودیتی در قیمت خرید خانه و اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه وجود ندارد. متقاضیان می‌توانند با اجاره‌خانه نیز اقامت این کشور را دریافت کنند.  قیمت دلار در 21 دی ماه، 24 هزار و 852 تومان است یعنی مبلغی معادل 1میلیارد و491میلیون و 120 هزارتومان باید صرف خرید یک خانه با امکانات متوسط کرد. در حالی که برای خرید ملک در پایتخت کشور باید حداقل 2 برابر این مبلغ سرمایه داشته‌باشید. به طبع، کسانی که خواهان مهاجرت از کشور هستند؛ گزینه‌ی اول به‌صرفه‌تر و عاقلانه‌تر است. در حالی که طی ماه اخیر، خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی با کاهش 9 درصدی مواجه شده، ‌اما آمارهای رسمی منتشرشده از این کشور حاکی است که ایرانی‌ها رکورد تازه‌ای در خرید املاک در ترکیه داشته‌اند؛ به گونه‌ای که شهروندان ایرانی با قرار گرفتن در رتبه اول خرید ملک در این کشور، در ۱۱ ماهه امسال با رشدی ۳۸ درصدی ۶ هزار و ۴۲۵ فقره ملک خریده‌اند.

 

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

محدوده

متراژ

سال ساخت 

قیمت هر متر

قیمت کل

بلواز ابوذر

۸۴ متر

 نوساز 

۵۳.۲۹۲ میلیون

۴.۳۷۰ میلیارد

بلوار تعاون

 ۷۰ متر

۱۵ سال 

۳۰.۷۱۰میلیون

۲.۱۵۰میلیارد

سازمان برنامه

۷۴ متر

نوساز

۴۶.۶۲۰میلیون

۳.۴۵۰میلیارد

آیت الله کاشانی

۶۰متر

۲۰سال

۳۸ میلیون

۲.۲۸۰میلیارد

نیاوران منظریه شمالی

۸۰ متر

قدیمی بازسازی شده

۶۲.۵۰۰میلیون

۵ میلیارد

پیامبر شرقی

۷۵ متر

۱۷ سال

۴۰.۶۶۶میلیون

۳.۰۵۰میلیارد

فردوس شرق

۸۲ متر

۱۰ سال

۴۰.۲۴۰ میلیون

۳.۳۰۰میلیارد

ظفر، راجیان

۹۵متر

بالای ۳۰ سال

۵۰میلیون

۴.۵۰۰میلیارد

ظفر ، کارگزار

۸۰متر

۱۴ سال

 ۵۰میلیون

۴ میلیارد

سراج،‌اردیبهشت

۷۵متر

۱۶ سال

 ۲۵.۲۹۰ میلیون

 ۱.۹۰۰میلیارد

پاسداران،‌گیلان شرقی

۸۲

نوساز

۶۵ میلیون

۵.۳۳۰میلیارد

الهیه

۷۲ متر

۴سال

۱۰۸.۳۳میلیون

۷.۸۰۰میلیارد

بلوار ابوذر

۸۵ متر

نوساز

۵۵ میلیون

۴.۶۸۰میلیارد

بلوار کاوه، بهار شمالی

۹۰متر

۲۶ سال

۶۱.۱۱۱میلیون

۵.۵۰۰میلیارد

میرداماد، قبا

۸۰ متر

۳ سال

۶۸.۷۵۰ میلیون

 ۵.۵۰۰میلیارد

صادقیه اسکندر زاده

۷۱ متر

۸ سال

۴۲.۲۵۳میلیون

۳ میلیارد

میرداماد تبریزیان

۹۵ متر

نوساز

۸۴.۲۱۰میلیون

۸ میلیارد

 عوامل دیگری که ساکنین کشور را به فکر مهاجرت می‌اندازد؛ تبلیغات گسترده شبکه‌های فارسی‌زبان و سهولت خرید و فروش ملک در ترکیه است. اصلی‌ترین «مشوق» ایرانی‌ها برای خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت و شهروندی این کشور با هزینه 250 هزار دلاری است که نسبت به بسیاری از دیگر کشورها، به صرفه‌تر است.

 
در دو سال اخیر و همزمان با شوک‌های پی در پی نرخ ارز و افزایش قیمت مسکن در ایران و همچنین سهولت قوانین ترکیه برای کسب شهروندی اتباع خارجی، بر تعداد آگهی‌های خرید ملک در ترکیه افزوده شده است. مطابق آمارهای رسمی، در ۱۱ماهه سال ۲۰۱۹ شهروندان خارجی ۴۰ هزار و ۶۱۶ ملک در ترکیه خریداری کرده بودند که این تعداد در ۱۱ماهه امسال با کاهش ۹ درصدی به ۳۶ هزار و ۸۱۹ فقره رسیده است.
 
کاهش استقبال از خرید خانه در ترکیه توسط خارجی‌ها را می‌توان به شیوع کرونا در این کشور و قوانین سخت‌گیرانه برای ورود و خروج اتباع خارجی نسبت داد. با این حال گویا این موضوع درباره شهروندان ایرانی مهم نبوده و هجوم سرمایه‌های ایرانی به بازار املاک ترکیه حتی افزایش هم پیدا کرده است.
 
خرید ملک در ترکیه توسط شهروندان عربستانی ۶۹ درصد، شهروندان لیبی ۴۱ درصد، کویتی‌ها ۳۵ درصد، اردنی‌ها ۳۴ درصد، سوئدی‌ها ۳۱ درصد، آلمانی‌ها ۲۷ درصد و دیگر کشورها نیز بین ۹ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. عراقی‌ها نیز که در سال‌های گذشته در رتبه اول خرید ملک در ترکیه بودند، خرید آنها امسال ۱۱ درصد کمتر از سال گذشته شده و جای خود را به ایرانی‌ها داده‌اند.
 
در ترکیه، شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان‌تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده‌اند. در 9 ماه ابتدایی سال 2019 میلادی استانبول با فروش ۱۴۷هزار و ۹۸۳ واحد و آنکارا با فروش ۸۳هزار و ۹۱۸ واحد مسکونی در رتبه‌های اول و دوم خرید خانه در ترکیه قرار گرفته‌اند. سال گذشته دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد؛ این تصمیم در پی سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفت.
 
آپارتمان‌های شهر استانبول در ترکیه که در میان خریداران بالاترین اقبال را دارد، طیف متفاوتی از قیمت‌ها را شامل می‌شود. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز این شهر، بسته به وضعیت آن، از ۱۰۵۰ دلار تا بالای ۲۴۵۰ دلار متغیر است؛ با دور شدن از مرکز شهر قیمت‌ها طبیعتا کاهش می‌یابد؛ قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از مناطق مرکزی استانبول از حدود ۴۷۰ دلار تا بالای ۱۰۸۰ دلار متغیر است.
 
پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که براساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد. تغییر قوانین مرتبط با کسب شهروندی در ترکیه در حالی بود که نرخ ارز در ایران رو به افزایش بود و قیمت دلار پارسال تا حدود ۲۰ هزار تومان هم رسید که البته بعد قیمت‌ها کاهش یافت. کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه‌ای کمتر از قبل و همچنین امکان سرمایه‌گذاری ارزی از طریق خرید ملک دو عامل مهمی بودند که عده‌ای از شهروندان ایرانی خرید خانه در کشورهایی مانند ترکیه یا گرجستان را به کشور خودشان ترجیح دادند و خرید ملک در این کشورهای همسایه افزایش یافت. البته خروج سرمایه از ایران و هجوم آن به کشورهای سرمایه برای خرید ملک، موضوعی است که ارتباط مستقیمی با قیمت خانه در ایران دارد.
 
آمار و ارقام مرتبط با خرید خانه توسط ایرانی‌ها در بازار املاک ترکیه در حالی منتشر می‌شود که اقتصاد ترکیه در رکود به سر می‌برد، ارزش لیر به دلیل مناقشات سیاسی و رکود موجود در ترکیه، سقوط کرده و اخیرا سه بانک بزرگ این کشور- بانک‌های زراعت، وقف و هالک- با کاهش تاریخی، نرخ سود وام مسکن را به ۰/۶۴ درصد رساندند تا بازار مسکن از رونق نیفتد و از تبعات اقتصادی شیوع کرونا بکاهند. بنابراین حضور سرمایه‌های خارجی به ویژه از طرف ایرانی‌ها، راه نجات بزرگی برای دولت اردوغان ایجاد کرده است.
منابع: اعمتماد/تجارت نیوز/اقتصاد نیوز
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها