وزیر کار:

۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از هیچ بیمه‌ای استفاده نمی‌کنندنشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مدیران کل و روسای ادارات شهرستان‌های سراسر کشور با حضور ۴۲۰ نفر به صورت مجازی برگزار شد که در این نشست نمایندگان هر استان مسائل و مشکلات مرتبط با شهر و استان خود را مطرح کردند.

به گزارش صبح ساحل، «محمد شریعتمداری»،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا آخرین روز کاری دولت به هیچ عنوان نباید دچار کندی در انجام وظایف و ماموریت‌ها شد و باید با سرعت و تلاش بیشتر در ارائه خدمات به مردم تلاش کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شعار این وزارتخانه را شفافیت در ارائه خدمات به مردم عنوان کرد و افزود: موتور حرکت این وزارتخانه باید برای خدمت به مردم همیشه روشن نگه داشته شود.

شریعتمداری به موفقیت‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در موضوع شفاف‌سازی فعالیت‌ها اشاره کرد و افزود: اگر از شفافیت به عنوان یک اصل از حکمرانی مطلوب صحبت می‌کنیم منظور کار فانتزی و عکس گرفتن نیست بلکه باید در عمل آن را محقق کنیم.

وی با اشاره به ایجاد سامانه‌های متعدد در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های وزارتخانه و انعکاس آن در سطح کشور به مردم، افزود: این سامانه‌ها به منظور ارائه خدمات در قالب داشبوردهای مدیریتی برای تصمیم‌گیری‌های به موقع و سریع ایجاد شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه عمومی‌سازی اطلاعات باید در همه سامانه‌ها انجام شود، افزود: هم سامانه‌هایی که در حوزه فعالیت‌های دولت الکترونیک به ویژه در شرایط کرونا راه اندازی شده‌اند و هم سامانه‌هایی که برای ارائه اطلاعات به مردم و مدیران طراحی شده‌اند دارای ارزش برابر در حوزه ایجاد شفافیت هستند.

وی تعداد سامانه‌های ایجاد شده در سطح کلان در مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را ۴۰ سامانه دانست و تاکید کرد: این سامانه‌ها در زیرمجموعه خود دارای زیر سامانه‌های متعددی هستند که خدمات مختلفی به مردم ارائه می‌دهند. شریعتمداری افزود: همه فعالیت‌ها و اقدامات در شهرستان‌ها باید به صورت شفاف و در حضور مردم انجام شود و اطلاع‌رسانی به مردم باید دقیق و روشن و شفاف صورت گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع ارتباطات باید اولویت کار در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد، اضافه کرد: در حوزه ادارات کار شهرستان‌ها، باید ارتباطات با نمایندگان مجلس، نخبگان و رسانه‌های محلی به منظور اطلاع‌رسانی از مجموعه اقدامات مهم این وزارتخانه توسعه یابد.

 حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شد

شریعتمداری عنوان کرد: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شود، طی این سال‌ها، تعیین حقوق دستمزد کارگری، ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده است. وی با بیان اینکه در دو سال تصدی مسئولیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاهد افزایش نزدیک به ۷۰ درصدی دستمزد کارگران بودیم، افزود: این اقدامات به رضایت عمومی در جامعه منجر شده است هرچند با توجه به بالا بودن نرخ تورم و با توجه به شرایط تحریم، این افزایش زیاد دیده نشد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افزایش حق مسکن کارگری طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: رقم حق مسکن کارگری طی این دو سال از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

شریعتمداری با بیان اینکه طی این دو سال پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان ۱۲ تامین اجتماعی برابر افزایش یافته است، تصریح کرد: با تدابیر انجام گرفته، افزایش کمک هزینه‌های رفاهی و فراهم کردن امکانات خرید بانرخ سود مناسب برای بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری، از جمله اقداماتی بودکه برای افزایش قدرت خرید این قشر انجام شد.

 افزایش تعداد افراد نیازمند تحت پوشش سازمان بهزیستی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افراد نیازمند جامعه در این دولت مورد حمایت قرار گرفته اند، تصریح کرد: از جمله این افراد می‌توان به افراد دارای معلولیت اشاره کرد به گونه‌ای که افراد تحت پوشش در سازمان بهزیستی، ۸۱ درصد در خانواده‌های یک نفره، ۲۲۲ درصد در خانواده‌های دو نفره، ۲۷۱ درصد در خانواده‌های سه نفره و ۳۲۷ درصد در خانواده‌های ۴ نفره و ۲۷۹ درصد در خانواده‌ها ی ۵ نفره و بیشتر افزایش پیدا کرده که بی‌سابقه بوده است. وی با اشاره به اینکه در این دولت تلاش شده است برای سالمندان قدم‌های خوبی برداشته شود، گفت: در این دولت سند ملی سالمندان احیا شد و وظایف دستگاه‌ها در این زمینه مشخص شد. شریعتمداری به اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تقسیم منابع در حوزه اشتغال اشاره کرد و افزود: در این دولت تلاش شد با نظم و انتظام، منابع در نظر گرفته شده در این حوزه به صورت هدفمند و با نظارت شفاف توزیع شود.

ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تامین لایحه مبتنی بر قرارداد روش نوینی بود که در حوزه تامین مالی در حوزه اشتغال پایدار انجام شد توضیح داد: ۱۴۲ هزار طرح سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی و عشایری کشور طی این مدت به بهره‌برداری رسید که به ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری منجر شده است.

وی افزود: مجموع اشتغال متوسط در طی این سال‌ها طبق اعلام مرکز آمار ایران ۵۱۵ هزار نفر (میانگین سالانه) بود که ۴۸۶ هزار شغل از این تعداد، به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های فعال بازار کار مربوط است.

شریعتمداری به بحث مهارت‌آموزی اشاره و تصریح کرد: در این زمینه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور هرهفته در یکی از استان‌ها حضور دارند و بحث واگذاری برخی از امور آموزشی به بخش غیردولتی آغاز شده است.

 نهایی شدن سیاست‌های کلی بخش رفاه برای اولین بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایجاد شرایط تامین اجتماعی فراگیر برای کل مردم ایران را که در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن اشاره شد مهم ارزیابی کرد و گفت: سیاست‌های کلی بخش رفاه برای اولین بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام به مراحل نهایی خود رسیده است و آینده نزدیک ابلاغ می‌شود. وی با بیان اینکه با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان مشخص شد ۸۸ هزار نفر در مراکز بهزیستی و کمیته امداد از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی محروم هستند، افزود: همچنین معلوم شد نزدیک به ۲۲۰ هزار خانواری که از کمک‌های مالی و کمیته امداد استفاده می‌کنند واجد شرایط دریافت این کمک‌ها نبودند. وی به اقدامات انجام گرفته از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: ۷۷ بیمارستان با ۳۰۰ مرکز درمانی زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی برای ارائه خدمات سرپایی در کشور فعال بودند و نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در سطح کشور در بیمارستان‌های زیرمجموعه سازمان بستری شدند. شریعتمداری با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در بیمارستان‌های تامین اجتماعی پایین‌تر از متوسط کشوری بود، عنوان کرد: کادر درمانی، بیمارستان‌های تامین اجتماعی، سربازان گمنام در عرصه دفاع از سلامت و مردم هستند که باید از همه آن‌ها قدردانی شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۲۴۰ میلیارد تومان برای مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان و معلولان در ایام کرونا تخصیص یافته است، گفت: مراکز نگهداری سالمندان و معلولین از نظر میزان ابتلای به کرونا نزدیک به هفت دهم درصد بوده که این رقم بسیار کمی است. وی به دیگر اقدامات انجام گرفته در این وزارتخانه در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: پرداخت وام یک میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد به همه یارانه بگیران بدون مراجعه به شعب بانکی از جمله این اقدامات بود.

شریعتمداری به پرداخت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی طی دوره ۴ ماهه اول کرونا به حدود ۳ میلیون خانوار ایرانی که دارای پایین‌ترین سطح درآمدی بودند، اشاره کرد و افزود: در این دوران، حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کمک به واحدهای تولیدی آسیب‌دیده از کرونا اختصاص پیدا کرد.

وی عنوان کرد: حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز از طریق سامانه کارا به ۱۴ رسته و ۷۸ زیر رسته شغلی آسیب دیده از کرونا اختصاص یافته است.

شریعتمداری تصریح کرد: برای بیمه بیکاری در شرایط کرونا نیز مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان برای افرادی که در این ایام بیکار شدند اختصاص پیدا کرد که البته از این میزان تاکنون سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بیکاران پرداخت شده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، پرداخت یارانه دستمزد تولید و اشتغال در ایام بیماری کرونا و امهال بدهی‌های واحدهای تولیدی به تامین اجتماعی را از دیگر اقدامات در این ایام نام برد.

 انتقال تابعیت مادری؛ قانون ماندگار برای زنان ایرانی

وی افزود: انتقال قیمومیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی که امکان گرفتن شناسنامه در ایران برای آن‌ها وجود نداشت برای اولین بار در ایران حل شد. متاسفانه پیش از این، ایران از معدود کشورهایی بود که در آن مادران از امکان انتقال تابعیت به فرزندان خود محروم بودند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به اصلاح ماده ۲۸ قانون کار در خصوص تصویب طرح برای افرادی که دارای شغل دائم هستند اشاره و تصریح کرد: با این اقدام، فعالیت‌های غیرمستقیم مستمر در این دولت تصویب و ابلاغ شد. شریعتمداری به اقدامات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون اشاره کرد و افزود: ایجاد سامانه هوشمند جامع تعاون، تامین مالی خرد ضمانت شده از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، توجه ویژه به سند ملی توسعه تعاون، ایجاد مراکز توسعه نوآوری بخش تعاون در ۱۱ استان کشور و ایجاد اندیشکده تعاون با هدف ایجاد ارتباط با صاحبان اندیشه در دانشگاه‌ها و افتتاح آن از جمله مهمترین اقدامات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون است. وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به اقدامات دولت در حوزه تامین اجتماعی اشاره کرد و افزود: در این مدت، ۲ هزار بخشنامه به ۶۰ بخشنامه تبدیل شد. وی جلوگیری از مراجعه ۷۰ درصد مراجعان حضوری به تامین اجتماعی در سرتاسر کشور و الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه‌های درمانی تامین اجتماعی و سطح‌بندی خدمات درمانی برای اولین بار در کشور را از دیگر اقدامات در این سازمان نام برد. شریعتمداری ابراز امیدواری کرد: در این ایام باقی مانده این جنبش همدلی با جامعه هدف و مراجعه کنندگان به مجموعه‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی شکل گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم شکل‌گیری گفتگوهای اجتماعی با شرکای اجتماعی به ویژه در زمان تعیین دستمزد کارگری تاکید کرد و گفت: شکل‌گیری گفتگوی‌های اجتماعی در تصمیم‌گیری‌ها بسیار موثر است.

منبع: عصر ایران

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها