منابع طبیعی وآبخیزداری استان:

۹۴درصد از اراضی هرمزگان جزو اراضی ملی استمدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری هرمزگان در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی از مقدار مساحت اراضی استان که جزو اراضی ملی محسوب می شوند، خبرداد.

 

به گزارش صبح ساحل، سید محمد نور موسوی ظهر چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد، بیان داشت: مقام معظم رهبری هر ساله در روز درختکاری نهالی غرس می کنند که نشانه اهمیت درختکاری در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: هرمزگان شرایط اکولوژیکی خاصی دارد به لحاظ ۱۰ سال خشکسالی و سیل و باران های سیل آسا، شاهد فرسایش آبی و خاکی زیادی در استان بوده ایم که باید با انجام عملیات آبخیزداری جلوی تخریب بیشتر را بگیریم و به احیا و تقویت خاک و پوشش گیاهی بپردازیم.

موسوی همچنین در مورد جنگل های مانگرو تاکید کرد: دراستان جنگل های مانگرو پتانسیل خوبی می باشد درراستای معرفی ذخیره گاه ها و زیستگاه های متنوع داریم که تاکنون بیست هزار هکتار جنگل مانگرو از سایه خوش بندرلنگه تا بندرخمیر، بندرعباس، سیریک و خور آذینی و جاسک را افزایش داده ایم.

وی گفت: توسعه مانگرو با مشارکت مردم صورت گرفته وتاکنون ده میلیون نهال طی سه دوره پنج ساله تولید وکشت شده است که با اخرین تصاویر ماهواره ای سطح مانگروهای استان به ۲۴ هزار هکتار رسیده است.

وی افزود: بیش از ۸۰۰ هزارهکتار جنگل های خلیج عمانی اعم از کنار، اکاسیا کهور ایرانی و… از غرب تا شرق استان در طول نوار ساحلی داریم و اقدامات خوبی در سنوات گذشته انجام شده است.

موسوی با اشاره به جنگل های دست کاشت در استان گفت: جنگل های سنواتی که از دیرباز تاکنون در استان وشهر بندرعباس کاشته شده باعث شده که شهر بندرعباس را از خطر ریزگردها مصون کرده و اثرات منفی خشکسالی را به حداقل برساند.

وی تاکید کرد: همینطور که مشاهده می شود اثرات منفی ریزگردها بیشتر در غرب هرمزگان خودش را نشان داده اما در شهربندرعباس و شرق اثرات بسیار کمی از خود بجا گذاشته به دلیل جنگل کاری سنواتی که انجام شده شاهد کاهش اثرات تخریبی ریزگردها هستیم.

وی گفت: ازکل مساحت استان هرمزگان یک میلیون و پانصد هزار هکتار بیابان داریم وششصد هزارهکتار تحت فرسایش بادی است و کانون‌های بحرانی فرسایش بادی که به تاسیسات نظامی، اداری، مسکونی و … خسارت زیادی می تواند وارد کند.

موسوی در پایان گفت: منابع طبیعی یک دستگاه حاکمیتی است که صیانت از انفال ومحافظت از آب و خاک را برعهده دارد اگر آب از بین برود خاک تخریب می شود و بالعکس از کل وسعت استان هرمزکان ۶میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار منابع طبیعی استان است و ۹۴ درصد مساحت استان اراضی ملی است که سعی داریم تا سه ماهه اول سال اینده تمام مساحت استان را سنددار کرده و کاداستر اراضی ملی را تهیه کنیم.

 

منبع:مهر

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها