دبیر شورای عالی فضای مجازی:

دسترسی به فیلترشکن محدود می‌شوددبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: طرح مدیریت VPN و اینترنت کشور با هدف طبقه بندی دسترسی کاربران به اینترنت و ارائه سرویس با شرایط بهتر اجرایی می شود.

به گزارش صبح ساحل، به نقل از مهر، «ابوالحسن فیروز آبادی»، دبیر شورای عالی فضای مجازی امروز در مراسم رونمایی از مرکز مانیتورینگ خدمات پایه دیجیتال شبکه ملی اطلاعات در خصوص طبقه بندی دسترسی کاربران در جهت صیانت از آنها در فضای مجازی گفت: این طرح میان وزارت ارتباطات، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی در حال انجام است، البته طبق گزارش دریافتی ما از جدول زمان‌بندی عقب هستند اما این پروژه مراحل نهایی خود را طی می‌کند و ان شاءالله به زودی عملیاتی می‌شود. وی افزود: این پروژه تحت عنوان مدیریت VPN و اینترنت کشور برای دسترسی طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان و دانشگاهیان با هدف رفع نیازهای اینترنتی آنها و ارائه شرایط بهتر سرویس دهی اجرایی می‌شود.

 آماده سازی یک مرورگر بومی

وی با اشاره به راه اندازی مرکز مانیتورینگ خدمات پایه دیجیتال که امکان رصد شبکه دانش آموزی شاد، موتورهای جستجوی فعال بومی و برخی شبکه‌های اجتماعی بومی را فراهم کرده است، گفت: این مرکز مدرن وضعیت به کارگیری سکوها و اپلیکیشن‌های ایرانی را رصد می‌کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شاهد رصد در حوزه VOD ها، سکوهای آموزشی مانند شاد و چهار پیام رسان بومی با تأثیر وسیع ملی هستیم، ادامه داد: این اپراتور مراحل نهایی پروژه‌ای را نیز اعلام کرده است که مربوط به آماده سازی یک مرورگر بومی و ماشین جستجو با قابلیت‌های محلی می‌شود که امیدواریم پس از طی مراحل نهایی اعلام عمومی شده و نیازهای مردم را نسبت به پلتفرم‌های خارجی محقق کند.

وی گفت: ما به دنبال این هستیم که اپلیکیشن‌های ایرانی با مزیت‌های سرزمینی مان، سرویس بهتری را نسبت به مشابه‌های خارجی در حوزه پیام رسان ها، VOD ها، مرورگرها و موتورهای جستجو ارائه کنند.

 امضای معتبر دیجیتال برای کاربران اجرایی می‌شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی یکی از مشکلات فعلی کاربران پلتفرم‌ها و کسب و کارهای دیجیتال را ورود چندین باره روزانه برای استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف عنوان کرد و گفت: کاربران مجبورند برای ورود به هر محیط پلتفرمی با درج رمز عبور و نام کاربری لاگین شوند اما ما قصد داریم با اجرای طرح امضای معتبر کاربران در فضای مجازی بتوانیم این مشکل را رفع کنیم به نحوی که کاربر بتواند با یک بار ورود به فضای مجازی در روز از تمامی خدمات بانک‌ها، بورس و کارهای اداری بدون نیاز به لاگین کردن استفاده کند.

فیروزآبادی درباره انتشار برخی محتوای مستهجن طی چند روز اخیر در فضای مجازی و مصادیق مجرمانه آن گفت: اینکه این موضوع تشخیص جرم باشد بر عهده قوه قضائیه است اما از نظر اینکه در دسته بندی امور مستهجن قرار می‌گیرد طبق مصادیق محتوای مجرمانه انتشار آن در کشور مجاز نیست. بر این اساس به هیچ وجه سکوها و پلتفرم‌های ایرانی نباید نسبت به انتشار این گونه محتوای مستهجن اقدام کنند. وی با اشاره به مورد اخیر گفت: به اندازه کافی عکس العمل های اجتماعی در این زمینه انجام شد و بهترین راه مقابله با این گونه موارد انزجاری است که مردم از این محتوا نشان می‌دهند و رسانه‌ها در یک صف واحد مخالفت خود را با آن نشان دادند. تاکیدمان این است که روی پلتفرم‌های ایرانی از پخش بیشتر این گونه موارد جلوگیری شود.

 

لازم به ذکر است؛ «محمدجواد آذری‌جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش از این درباره ساماندهی وی‌پی‌ان و فیلترشکن‌ها گفته بود: ما به حاکمیت در فضای مجازی اعتقاد داریم ولی قانون این وظیفه را به عهده ما نگذاشته است. به همین دلیل وقتی سایتی بسته می‌شود، مردم سراغ فیلترشکن‌ها می‌روند یا اینکه وقتی به دلیل تحریم برخی سایت‌ها به ما خدمات نمی‌دهند و افرادی به آن نیاز دارند، از فیلترشکن استفاده می‌کنند. معتقدیم که باید تقاضاها را مدیریت کرد زیرا نمی‌توان همه سایت‌ها را بست.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها