راه کارهای جبران و ترمیم افت تحصیلی دانش آموزان عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش راهکار مقابله با شکاف و افت یادگیری ناشی از آموزش مجازی دانش آموزان توضیح داد.

به گزارش صبح ساحل، «بهنام بهراد»، عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در دوران همه گیری کرونا  آموزش‌های دانش آموزان به صورت مجازی صورت گرفته و این امر طبیعی است که هر چه میزان تدریس روش مجازی استاندارد‌تر باشد، میزان افت تحصیلی دانش‌آموزان کاهش پیدا می‌کند،افت یادگیری ناشی از آموزش مجازی در دوران همه گیری کرونا دارای دو جنبه مهم است. او افزود: سنجش افت یا شکاف یادگیری، به عبارتی که آزمون های استانداردی در ابتدای سال از دانش آموزان در کلیه مقاطع و پایه ها برگزار می شود تا در آن اطلاعات دریافتی دانش آموز در پایه های قبل بررسی شود تا بتوان تفاوت میزان یادگیری جدید دانش آموزان را بررسی کرد.

 

مداخلات ترمیمی و جبرانی

بهراد ادامه داد: با توجه به ضرورت سنجش و اهمیت برقراری ارتباط مجدد با دانش آموزان، معلمان باید به راهبردهای زیر توجه شود:

  • ترکیب سنجش انفرادی با آزمونهای جمعی مانند آزمون پیشرفت خواندن دانش آموزان به صورت انفرادی و آزمون کتبی ریاضی به صورت جمعی
  •  توجه به نیازهای عاطفی و اجتماعی دانش آموزان پیش از سنجش ضروری است. مانند صرف اولین روز کلاس  به صحبت و گفتگو در مورد تجربه دانش آموزان در تعطیلی طولانی مدارس، انجام شود.
  •  استفاده از خودآزمایی ها در موضوعات مختلف و بیان اهداف یادگیری مباحث و اینکه معلم چه کمکی برای دستیابی به این اهداف، می‌تواند انجام دهد.
  •  انتقال انتظارات به دانش آموزان و پرهیز از انگ زدن: هدف از سنجشها، روشی برای شناخت بهتر دانش آموزان و حمایت بهتر از آنها در موضوعات کلیدی است تا صرفاً شناسایی شکافهای یادگیری به درستی تشخیص داده شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گفت: سنجش ها می توانند به صورت مستقیم و از طریق آزمون های استاندارد و در فقدان آنها از طریق آزمون های معادل آزمون های نهایی در حوزه های کلیدی موضوعات اصلی درسی در سطح مدرسه، منطقه و استانی و ملی انجام شوند. در عین حال روشهای غیرمستقیم دیگری نیز میتوانند بصورت تکمیلی استفاده شوند مانند میزان مشارکت دانش آموز در فعالیت ها، انجام تکالیف، فعالیت های گروهی و غیره، سنجش سلامت عاطفی و اجتماعی و روانی دانش آموزان نیز از طریق پرسشنامه های استاندارد مربوط قابل ارزیابی است.

  

 

انواع افت یادگیری در دانش آموزان

او افزود: افت تحصیلی در دانش آموزان انواع مختلفی دارد، افت یادگیری چشمگیر با نابرابری محدود که شامل پاسخ بزرگ مقیاس از طریق تغییر سیستمی گسترده مانند تغییر برنامه درسی یا برنامه ترمیمی همسان مانند اجباری شدن مدارس تابستانی برای دانش آموزان، است. بهراد گفت: یکی دیگر از انواع افت یادگیری در دانش آموزان، افت یادگیری چشمگیر با نابرابری چشمگیر است که به دو بخش شکاف یادگیری درون مدرسه ای و شکاف یادگیری  بین مدرسه ای تقسیم بندی می شود. او ادامه داد: شکاف و افت یادگیری نامتوازن بین مدرسه ای شامل پاسخ گسترده مبنی بر داده های جمع آوری شده در سطح مدارس است، برای مثال مدرسه تابستانی اجباری، افزایش بودجه مدارس و انتصاب مدیران با تجربه است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گفت: افت و شکاف یادگیری نامتوازن درون مدرسه شامل پاسخ گروهی مبتنی بر اطلاعات بدست آمده در سطح دانش آموزی است، به طوری که مدرسه تابستانی برای دانش آموزان پایین تر از آستانة خاصی در آزمون ها است. او افزود: افت یادگیری محدود با نابرابری چشمگیر، شامل پاسخ هدفمند درون مدرسه ای است، مانند برنامه های پس از ساعات جاری مدرسه برای تمامی کودکانی که عقب افتادگی تحصیلی دارند، یا بین مدرسه ای برنامه های تابستانی برای دانش آموزان خاص است.

این پژوهشگر در خصوص راه های جبران افت تحصیلی در دانش آموزان اظهار کرد: افزایش ساعات صرف شده روی مواد آموزشی به منظور کسب اطمینان از یادگیری مانند مدارس آخر هفته و تعطیلات، افزایش ساعات روزانه مدارس، مدارس تابستانی، افزایش کیفیت یادگیری با افزایش توجه بهتر به مواد آموزشی مانند یادگیری از طریق همسالان، گروه های بحث کوچک از طریق ویدیو کنفرانس یا حضوری، نظارت و راهنمایی بسیار شدید و فشرده موثر است.

او اضافه کرد:کاهش، ترکیب یا بازنگری در محتوای برنامه درسی به منظور تأکید بر اصول و مبانی به طور همزمان یا داربست سازی مانند اولویت بندی درون و بین موضوعی در موضوعات درسی، برنامه درسی فشرده، داربست سازی برای یادگیری متناسب با پایه هم برای جبران افت یادگیری توصیه می‌شود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها