گوگل از «عبدالرحمن منیف»، رمان‌نویس سعودی تجلیل می‌کندگوگل به مناسبت نودمین سالگرد تولد عبدالرحمن منیف، نویسنده، روزنامه‌نگار و منتقد فرهنگی سعودی با یک دودل جشن گرفت.

به گزارش صبح ساحل، بر اساس قدردانی گوگل از این نویسنده، «او دو جایزه برجسته برای نوشته‌هایش از جمله جایزه فرهنگی العویس در سال 1989 و جایزه گردهمایی قاهره برای خلاقیت عرب در رمان نویسی در سال 1998 دریافت کرد.» منیف در 29 می 1933 در امان اردن به دنیا آمد. او در سال 1952 برای تحصیل در رشته حقوق به عراق رفت. او عراق را ترک کرد و سپس از دانشگاه قاهره در مصر فارغ التحصیل شد. او در سال 1961 دکترای خود را در رشته اقتصاد نفت در دانشگاه بلگراد دریافت کرد. به گفته گوگل، منیف در صنعت نفت به عنوان اقتصاددان در بغداد و بعداً در وزارت نفت سوریه و اوپک فعالیت داشت. او در دوران کودکی به نویسندگی علاقه داشت و معتقد بود که "رسالت ادبیات افزایش آگاهی است. گوگل در پست قدردانی خود گفت که منیف در عراق زندگی می کرد و سردبیر ماهنامه النفت و التنمیه (نفت و توسعه) بود. اولین رمان منیف، الاشجار و اِستِیال مرزوق (درختان و ترور مرزوق)، در سال 1973 منتشر شد. شناخته شده ترین اثر او پنجگانه مدون الملح (شهرهای نمک، 1984-1989) است که چگونگی جهان عرب در دوران نفت تغییر کرد. برخی از 15 رمان و 9 کتاب غیرداستانی مونیف به بیش از 10 زبان ترجمه شده است. او در 24 ژانویه 2004 در دمشق سوریه در سن 71 سالگی درگذشت.

(برخی از 15 رمان و 9 کتاب غیرداستانی منیف، یکی از برجسته‌ترین نویسندگان سعودی قرن بیستم، به بیش از 10 زبان ترجمه شده‌اند.)

منبع: خلیج تایمز

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها