فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) خبر داد:

تولید 27درصد بنزین کشور درپالایشگاه ستاره خلیج فارسصبح ساحل ، اقتصادی - فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) با اشاره به افتتاح ۴۰ پروژه بزرگ اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا پایان سال از پیشنهاد طرح انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی خبر داد.

به گزارش تسنیم، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) ، در خصوص برخی فعالیت‌های این قرارگاه به‌خصوص در مورد پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه مناطق آب جهان در زمینی به‌وسعت 700 هکتار در 25کیلومتری غرب بندرعباس واقع است که در سال 96 فاز اول آن با حضور ریاست جمهور به بهره‌برداری رسید یک‌ساله فاز 1 بالغ بر 6 میلیارد لیتر تولید داشته که 2.7 میلیارد لیتر بنزین بوده است.

فاز دوم این پروژه در پایان سال 96 به بهره‌برداری رسیده است و در روزهای آینده افتتاح فاز دوم ستاره خلیج فارس خواهد شد.

­فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا گفت: مجموع خوراک پالایشگاه در حال حاضر حدود 240 هزار بشکه در روز است که حدود­ 40 میلیون لیتر فرآورده تولید می‌شود از جمله 22 میلیون یورو5 و حدود 10 میلیون لیتر گازوئیل یورو5 و مقداری سوخت جت و گاز ال‌پی‌جی است.

سردار عبداللهی گفت: این فرآورده‌ها 27 درصد کل بنزین کشور را تأمین می‌کند و با راه‌اندازی فاز 3، 45 درصد کل بنزین کشور را تأمین می‌کند.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در مورد درآمد پالایشگاه گفت: حدود 1.5 تا­ 1.6 میلیارد دلار درآمد پالایشگاه در سال است و چنانچه ظرفیت کل پالایشگاه کار کند 37 میلیون بنزین در روز و­ 3.5 میلیون لیتر سوخت جت­ و 10 تا 12 میلیون لیتر گازوئیل و مقداری هم گاز LPG و­ نفتا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود که در مجموع­ 41 میلیون لیتر در روز­ خواهد بود.

وی در مورد بومی بودن این پالایشگاه افزود: 70 درصد لوازم مورد نیاز پالایشگاه ساخت داخل و مابقی در گذشته از کره‌ جنوبی وارد می‌شد. تا کنون 3.7 میلیارد یورو هزینه ستاره خلیج فارس بوده که در گذشته چینی‌ها 4.1 میلیارد یورو هزینه آن را گفته بودند.­

سردار عبداللهی در مورد استفاده از­ نیروی جوان ایرانی در این پالایشگاه گفت: میانگین سنی جوانان در این پالایشگاه 32 سال است. هدف نهایی این پروژه 700هکتاری 60 میلیون لیتر در روز است.فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه افزود: در سال‌های 95 و 96، عملکرد خوبی داشتیم اما سال 97، سال ویژه‌ای است چرا که در سال جاری 40 ابرپروژه مهم را به ارزشی بالغ بر 118 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسانیم که در این بین 10 پروژه بزرگ نفتی، 11 پروژه آب، 10 پروژه راه و راهسازی، 2 پروژه صنعت و معدن،‌ 3 پروژه ساختمان و ابنیه، 3 پروژه اطلاعات و فناوری و ... هستند.

وی گفت: ما در فارس جنوبی یک میدان گازی مشترک با قطر داریم که منتظر ما نمی‌ماند. با راه‌اندازی این پروژه‌ها در حالت برابری استفاده از این حوزه گازی هستیم. در بحث صادرات گاز مازاد بالغ بر 200 میلیون مترمکعب گاز مازاد داریم و طرح جدید انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی از پروژه‌های محکم دیگر است.

وی در مورد اشتغال گفت:­ اشتغال پروژه‌های عظیم که 4 تا 5 سال طول می‌کشد، به‌صورت موقت و پایدار خواهد بود و 4 تا 5 هزار نفر به‌صورت مستقیم و 15 هزار نفر هم به‌صورت غیرمستقیم مشغول هستند.فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در سال 96 صد طرح را مورد هدف قرار دادیم که 85 طرح به بهره‌برداری رسیده است با تلاش شرکت صدرا که از دوره ریاست جمهوری قبل این شرکت احیاء شد 10 سکوی جدید در صدرا ساخته می‌شود که­ 2.6 میلیارد یورو هزینه آن‌هاست تا کنون­ 52 درصد پیشرفت داشته است.سردار سرتیپ عبادالله عبداللهی افزود: 9 سکوی دیگر 5 تا 6 ماه دیگر به‌روی جایگاه گاز نصب خواهد شد.

وی افزود: 2 پروژه نفتی دیگر از مجموع نفت‌ها 2 خط انتقال داریم از آبدان به ری حدود 600 تا 700 کیلومتر برای انتقال نفت خام، حدود 200 هزار بشکه نفت خام به‌سمت پالایشگاه با 1600 دستگاه کامیون حمل می‌شود با احداث و افتتاح این خط دیگر از کامیون استفاده نمی‌شود. پروژه دیگر خط 56اینچی برای انتقال گاز برای تأمین استانهایی که افت فشار گاز دارند و دو خطی که به عراق به‌سمت بصره و گیلان غرب، منشعب شده با 45 میلیون گاز برای به عراق ارسال می‌شود که 4 نیروگاه گازی عراق از آن استفاده می‌شود که فایده خوبی برای کشور دارد.

به‌گفته وی، فازهای 22 و 24 یکی از بخشهایی است که در خشکی است و خطوط انتقال از چاه به خشکی منتقل می‌شود که در قلب دریا سکوهای نفتی است که حدود­ 2600 تا 2700 تن وزن دارد که با متعلقات 5 هزار تن می‌شود. این سکوها برای استحصال گاز از دریاست که در داخل کشور و در جزیره صدرا ساخته می‌شود. برای ساخت این 10 سکو همان‌طور که گفته شد 2.6 میلیارد دلار هزینه می‌شود که حیاتی‌ترین بخش پروژه‌های دیگر است.

وی گفت: در گذشته برخی از طرح‌ها کارها به خارجی‌ها سپرده می‌شد در صورتی که الآن کنار هر طرحی شریک داخلی وجود دارد. در سه دهه گذشته قرارگاه خاتم الانبیا اصرار به ورود پروژه خارجی نداشته است، سه نوع مناقصه، مناقصه عمومی و ترک تشریفات است. ما­ 200هزار نفر نیروی انسانی داریم که بیشتر کارها توسط مردم و بخش خصوصی داخلی صورت می‌گیرد بنابراین کارها توسط بخش خصوصی و مردم انجام می‌شود.وی در مورد پرداخت مالیات به دولت گفت: بر اساس قانون قرارگاه مالیات هم می‌دهد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها