آمادگی هرمزگانی‌ها برای استقبال از گردشگران نوروزی 

هرمزگانی‌ها برای استقبال از گردشگران نوروزی خود را آماده می‌کنند.

استان هرمزگان در جنوب ایران به دلیل داشتن آب و هوای بهاری و بسیار مطلوب در روزهای پایانی سال که بیشتر نقاط کشورمان هنوزسوز سرمای زمستان رادروجود خود دارند، یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری کشور در ایام نوروز است و از آن به عنوان پایتخت سفرهای دریایی یاد می کنند.هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، جنب و جوش مردم هرمزگان برای استقبال از بهاربیشترمی شود.

درکنارتب وتاب مردم و آمادگی آنها برای استقبال از سال نو، دستگاه های خدماتی، امدادی و اجرایی هرمزگان نیز با انجام برنامه ریزی های لازم خود را برای حضور گردشگران و ارایه خدمات لازم در ایام نوروز آماده می کنند.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان دراین زمینه گفت: فعالیت ویژه ستاد اجرایی خدمات سفراین استان از بیستم اسفند ماه آغازشده و تا 20 فروردین سال آینده ادامه دارد.

رضا برومند  اظهار داشت: مدارس، مهمان سرا‌های اداره ها و بوستان ‌های هرمزگان آماده اسکان مهمانان نورزی است.وی بیان داشت: در بندرعباس شش ایستگاه و در شهرستان‌ ها یک ایستگاه برای اطلاع رسانی و راهنمایی گردشگران ایجاد می ‌شود.

برومند خاطرنشان کرد: اجرای برنامه های شاد فرهنگی و معرفی جاذبه های گردشگری استان با چاپ و توزیع کتابچه راهنمای گردشگری در مبادی ورودی هرمزگان بخشی از برنامه های استقبال از مسافران نوروزی است.

آمادگی پلیس برای برقراری امنیت گردشگران

فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان نیزگفت: در طرح نوروزی راهداری، هلال احمر، اورژانس، شورای ترافیک و امداد خودرو در کنار نیروی انتظامی و پلیس راهور به مردم و مسافران خدمات ارائه می‌کنند.سردار عزیزا... ملکی افزود: طرح نوروزی پلیس تا پایان ۱۷ فروردین ۹۸ در هرمزگان ادامه دارد.

وی گفت: در این مدت هشت هزار نیروی ترافیکی و امنیتی در دوشیفت کاری فعالیت می‌کنند.فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان گفت: ۴۷ سازه و ایستگاه موقت پلیس ۶۰ کانکس انتظامی راه و راهور برای نوروز نیز در نظر گرفته شده است.

سردار عزیزا... ملکی افزود: ۴۱ ایست بازرسی مقطعی برای جلوگیری و کنترل جرایمی مانند مواد مخدر و قاچاق کالا در تطعیطلات نوروز به طور ویژه فعالت دارند.وی پیش بینی کرد: بیش از ۳۸۰ واحد گشت خودرویی از نیروی انتظامی، راهداری و راهور در نوروز ۹۸ به کار گرفته شوند.رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی هرمزگان نیز گفت: ۳۵۰ دستگاه خودرو و موتور سیکلت و ۷۰ دستگاه دوربین پایش تصویری و لیزرگان برای کنترل سرعت و تخلفات رانندگان در استان کارخود را آغاز کردند.سرهنگ مجید صالح پور با اشاره به اینکه ۶۰ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهر‌ها رخ می‌دهد از مردم خواست تا به این موضوع توجه بیشتری کنند.

وی گفت: رانندگان پیش از سفر وضعیت پلاک خودرو، نمره منفی گواهینامه و بیمه نامه را از طریق سامانه ۱۲۰، ۱۱۰ پلیس کنترل کنند.

فرمانده پلیس راه هرمزگان نیز گفت: در این مدت ۱۳۴ دستگاه دوربین ثابت و سیار در جاده‌ها و محور‌های مواصلاتی استان مسقر هستند.

سرهنگ علی اسفندانی افزود: ۶۰ دستگاه خودروی نامحسوس نیز برای کنترل تخلفات در جاده‌ها در نظر گرفته شده است.وی گفت: در طرح نوروزی پارسال ۹ نفر در جاده‌های استان جان باختند که هرمزگان در این زمینه با کاهش ۲۵ درصدی رتبه نخست کشور را بدست آورد.

فرمانده پلیس راه هرمزگان افزود: به دلیل وسعت خاکی زیاد استان و پیمایش زیاد رانندگان، برای جلوگیری از واژگونی خودرو و خروج از جاده به ازای هر دو ساعت رانندگی ۱۰ دقیقه استراحت کنند یا از راننده کمکی در رانندگی به کار گیرند.

**بوستان های بندرعباس مهیای پذیرایی از گردشگران 

شهردار بندرعباس اعلام کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده 11 بوستان در این شهر شامل بوستان‌های دولت، غدیر، خلیج فارس، شهید دباغیان، ولایت، کپشکن، گل ها، جهانگردی، شورا و بوستان ‌های شب یک و دو آماده پذیرایی از گردشگران است.

عباس امینی زاده افزود: شهرداری بندرعباس در ایام نوروز تابلو‌های تبلیغاتی و علائم راهنمای گردشگری در سطح شهر برای معرفی اماکن و جاذبه‌های تاریخی بندرعباس نصب می ‌کند.وی زیباسازی مبادی ورودی و پایانه مسافری شهید حقانی و راه آهن، برپایی غرفه در بوستان ‌ها برای خرید نیازمندی‌ های روزمره گردشگران، تامین روشنایی ساحل و بوستان ها، نظافت مستمر چشمه ‌های بهداشتی را از جمله اولویت های کاری شهرداری بندرعباس در نوروز 98 عنوان کرد.

** انجام سفرهای ایمن دریایی 

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در استان هرمزگان، داشتن تجربه سفر دریایی و گشت و گذار در دریا با شناورهای تفریحی و سفر به مقصد جزیره های کیش، قشم، هرمز و لارک است.از همین رو فراهم بودن شرایط انجام سفرهای ایمن دریایی یکی از مهمترین اولویت ها در استان هرمزگان است که سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان دستگاه متولی در این بخش با اجرای مانورهای امداد و نجات شرایط و آمادگی لازم برای انجام سفرهای ایمن دریایی را فراهم می کند.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار داشت: در روزهای گذشته مانور امداد و نجات دریایی برای آمادگی سفر‌های دریایی اجرا شده است.

اسماعیل مکی زاده تصریح کرد: در صورت بروز سوانح دریایی، تمام شناورهای تحت نظر اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان عملیات امداد و نجات را پوشش می‌دهند.وی بیان داشت: امسال 21 ایستگاه غواصی به همراه 24 تیم همیار ناجی در نقاط مختلف گردشگری هرمزگان آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی است.

مکی زاده تصریح کرد: شماره تلفن 1550 مرکز جستجو و نجات دریایی هرمزگان برای پاسخگویی به مسافران دریایی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در نوروز امسال 7 فروند شناور ناجی، شناور‌های همیاران ناجی و 2 بالگرد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای خدمات رسانی به مسافران در آب‌های هرمزگان اختصاص یافته است.

**استقرار 33 پایگاه امداد و نجات جمعیت هلال احمر 

مدیرعامل جمیت هلال احمر هرمزگان نیز گفت: امسال 33 پایگاه امداد و نجات نوروزی جمعیت هلال احمر در استان مستقر و به مسافران خدمت رسانی خواهند کرد.علی اعمی اظهار داشت: طرح امداد و نجات نوروزی و طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر از 28 اسفندماه امسال آغاز و تا 16 فروردین سال آینده ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: در پایگاه های هلال احمر خودروهای نجات، آمبولانس و پرسنل پشتیبان به همراه امدادگران آموزش دیده مستقر شده و نسبت به ارائه خدمات امداد جاده ای به مسافران نوروزی اقدام می کنند.اعمی تصریح کرد: علاوه بر پست‌های جاده‌ای و دریایی امداد و نجات نوروزی تیم امداد هوایی نیز با یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر در مرکز استان هرمزگان مستقر خواهد بود.

وی بیان داشت: پست‌های ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در ورودی و خروجی شهر‌های بندرعباس، جاسک، سیریک، میناب، رودان، حاجی آباد، قشم، بستک، پارسیان، بندرلنگه و بندرخمیر به صورت ثابت برپا است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در طرح امداد و نجات نوروزی امسال 460 نفر امدادگر در پایگاه های ثابت و سیار در محورهای پرتردد استان خدمات رسانی خواهند کرد.

**آمادگی مراکز درمانی هرمزگان 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: خدمات درمانی در بیمارستانها و مراکز درمانی استان در ایام تعطیلات نوروز همانند گذشته اما با حساسیت ویژه با توجه به افزایش شمار مراجعان انجام می شود.

دکتر عبدالله غریب زاده تصریح کرد: در این ایام تمام رشته های تخصصی در سراسر استان حضور خواهند داشت و هیچ گونه کمبودی در خصوص نیروی انسانی متخصص در بیمارستانهای هرمزگان نخواهیم داشت.

وی ابراز کرد: برنامه ریزی های لازم در خصوص نوبت های مدیریتی و بیمارستانی انجام شده و خدمات درمانی در استان به صورت 24 ساعته همانند سالهای قبل انجام خواهد شد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز بیان داشت: 14 ایستگاه سلامت در شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد، قشم، بندرلنگه، میناب، بندرخمیر، جاسک، سیریک، رودان، بستک، و پارسیان در ایام نوروز به مراجعان خدمات رسانی خواهند کرد.

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: 73 پایگاه فعال جاده ای در محورهای مواصلاتی هرمزگان و چهار پایگاه موقت اورژانس جاده ای جدید نیز در قشم و پهل بندرخمیر خدمات پزشکی مورد نیاز را به هموطنان و میهمانان نوروزی ارایه خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: دو فروند شناور دریایی فوریتهای پزشکی، یک فروند آمبولانس هوایی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس مستقر در بندرعباس، 11 مرکز پاسخگو تلفن 115 در استان بصورت شبانه روزی و 470 نیروی ستادی و عملیاتی در ایام طرح سلامت نوروزی در استان فعالیت می کنند.

** تجهیز بیش از سه هزار کلاس برای اسکان فرهنگیان 

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: سه هزار و 106کلاس درس در قالب 407 مدرسه در این استان برای اسکان فرهنگیان در نوروز 98 تجهیز شده است.موسی دادی زاده افزود: یک هزار و 98 عامل اجرایی نیز تا پایان تعطیلات نوروزی به مسافران خدمات رسانی می‌کنند.

وی بیان داشت: ناحیه 1و 2 بندرعباس و شهرستان های قشم و بندرلنگه بیشترین تعداد ظرفیت اسکان مسافران را دارا هستند.این مسوول اظهار داشت: با تمهیدات صورت گرفته ، مدرسه های ستاد اسکان فرهنگیان هرمزگان در مجموع ظرفیت اسکان بیش از 50 هزار مسافر را دارد.مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان اظهار داشت: سامانه پذیرش اینترنتی اسکان فرهنگیان نیز در این استان از اوایل اسفند ماه آغاز شده و تا 28 این ماه ادامه دارد.دادی زاده یاد آور شد: به منظور تامین رفاه و آسایش مسافران نوروزی، تجهیزات مورد نیاز و همچنین اقلام بهداشتی و حفاظتی در مدارس هدف تامین شده است.

وی گفت: کلاس‌ ها به تناسب درجه بندی انجام شده و به امکاناتی همچون کولر، یخچال، تلویزیون و فرش مجهز هستند.

براساس آمارها، سال گذشته بیش از دو میلیون و 500 هزار مسافر تعطیلات خود را در استان هرمزگان سپری کردند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها