فرماندار بندرعباس تاکید کرد:

به دنبال برگزاری انتخاباتی سالم و درچارچوب قانون هستیم / ما گفتیم که ملخ زنده بگیرند نه سم پاشی شده
فرماندار شهرستان بندرعباس با اشاره به اینکه برای ایجاد انگیزه در تمامی روستاییان و جلوگیری از آسیب‌های مبارزه شیمایی، طرح خرید تضمینی ملخ زنده نیز ارائه کردیم، گفت: تصور مسئول مربوطه وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اظهاراتم مبنی بر خرید ملخ مرده یا سم‌پاشی شده بوده است درحالی‌که طرح فرمانداری بندرعباس تنها خرید ملخ زنده آن‌هم با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان بود.


عزیز اله کناری دیروز در نشستی خبری، افزود: شهرستان بندرعباس با شش شهر بندرعباس، تازیان پایین، فین، قلعه قاضی، تخت و هرمز دارای 395 آبادی که تنها 290 آن دارای سکنه و 215 آن بالای بیست خانوار جمعیت دارد که 210 آبادی آن دارای شورا اسلامی و 200 آبادی آن دهیار دارند. وی با بیان اینکه بندرعباس دروازه اقتصادی کشور است، تصریح کرد: وجود مناطق اقتصادی ویژه، بنادر استراتژیک، بنگاه‌های اقتصادی، پالایشگاه‌های مهم و  زمین‌های مستعد کشاورزی سبب شده که بندرعباس را به شهرستانی مهم و مهاجرت‌پذیر تبدیل کند و شهرستانی اقتصادی، فرهنگی و فعال مطرح شود.


کناری با اشاره به اینکه بندرعباس علی‌رغم مهاجرت‌پذیری به‌عنوان الگویی در راستای وحدت، همدلی و هماهنگی در سطح کشور مطرح است، خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی شهرستان بندرعباس مزیت کشت محصولات خارج از فصل به‌صورت طبیعی را داراست و همین موضوع بندرعباس را به شهرستانی خاص تبدیل کرده و 26 هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی در شهرستان بندرعباس وجود دارد.
وی ادامه داد: 9 هزار و 300 هکتار برای پرورش میگو در شهرستان بندرعباس شناسایی‌شده که یک هزار و 200 هکتار آن به بهره برابر رسیده است. فرماندار شهرستان بندرعباس با بیان اینکه ظرفیت اشتغال شش هزار نفر در این زمینه پیش بینی شده است، اظهار کرد: در شهرستان بندرعباس 500 فروند شناور صیادی که 135 کشتی صنعتی در این بین وجود دارد.


وی با تأکید بر اینکه بندرعباس سرزمین فرصت‌هاست و هرکس با هر استعدادی زمینه برای کسب‌وکارش مهیا است، اضافه کرد: باید همگی دست‌به‌دست هم دهیم تا توانمندی‌های شهرستان بندرعباس شناسایی و معرفی شود تا با سرمایه‌گذاری مناسب در جهت توسعه هرچه بیشتر بندرعباس حرکت کنیم.
کناری در خصوص طرح خریداری ملخ با اشاره به اینکه از بهمن‌ماه سال گذشته صحبت‌ها در خصوص ورود ملخ به کشورمان صورت گرفت، عنوان کرد: این ملخ‌ها از سمت جنوب غربی به سمت شمال شرقی در حال حرکت هستند. وی با بیان اینکه ملخ‌ها قدرت پروازی حدود 300 کیلومتر دارند، ابراز کرد: در نقطه مناسب زندگی ریزش کرده و می‌مانند اما امروز با مشکلی به نام هجوم ملخ‌ها به شهرستان بندرعباس مواجه شده‌ایم. فرماندار شهرستان بندرعباس تصریح کرد: هر ملخ در هر تخم‌ریزی تبدیل به 300 تخم می‌شود و بیست روز بعد تخم‌ها تبدیل به ملخ می‌شوند.


وی با اشاره به اینکه از بهمن‌ماه بنا را بر مبارزه شیمیایی با ملخ‌ها قرار دادیم و میلیاردها تومان برای مبارزه هزینه شد، اظهار کرد: سم‌پاشی و مبارزه با ملخ‌ها مشخص نمی‌شود که این سم بر روی ملخ می‌نشیند یا سایر حشرات که وجودشان برای طبیعت لازم است.
کناری با بیان اینکه وقتی سم‌پاشی صورت گیرد پرندگانی که حشرات می‌خورند در معرض مرگ قرار می‌گیرند و علوفه‌هایی که مورداستفاده دام‌های قرار می‌گیرند خود آلوده به سم شده‌اند، خاطرنشان کرد: مشکل هجوم ملخ‌ها به‌صورت مداوم در حال حرکت و ریزش هستند، رشد و تکثیر فوق‌العاده دارند، قدرت پروازی آن‌ها بالا، خسارتی هنگفت دارند و هر ملخ به‌اندازه وزن خودش از طبیعت تغذیه می‌کند که حدود آسیب جدی وارد می‌کند.


وی ادامه داد: دو راه برای مبارزه وجود داشت نخست شیمیایی که باید با سم ملخ‌ها را به‌صورت هوایی، زمینی یا با افراد از بین ببریم که سبب وجود سم در محیط، مقاوم‌سازی سایر آفات برابر سموم و از بین رفتن تمامی حشرات و آسیب‌های دیگر می‌شود اما راه دوم مبارزه غیر شیمایی است که باید مشارکت مردم را جلب کرد. فرماندار شهرستان بندرعباس با اشاره به اینکه برای ایجاد انگیزه در تمامی روستاییان و جلوگیری از آسیب‌های مبارزه شیمایی، طرح خرید تضمینی ملخ زنده نیز ارائه کردیم، افزود: هر روستایی که بتواند به این موضوع ورود کند و ملخ‌های گرفته‌شده را به دهیاران تحویل دهد به ازای هر کیلوگرم ملخ زنده دریافتی هشت هزار تومان از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های سموم شیمیایی پرداخت می‌شود.


وی با بیان اینکه در کنار این موضوع به دنبال آن هستیم تا از ملخ‌ها برای خوراک اولیه دام‌ها بهره ببریم، اضافه کرد: در حال رایزنی و بررسی عملی شدن این موضوع با کارخانه‌ها هستیم تا این موضوع را عملیاتی کنیم و بدون پشتوانه علمی این موضوع را انجام نخواهیم داد.
کناری با اشاره به اینکه باید بررسی کنیم تا این طرح چه میزان موفق خواهد شد، اظهار کرد: تبعات خرید ملخ بسیار پایین‌تر از سم‌پاشی است.وی اضافه کرد: تصور مسئول مربوطه وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اظهاراتم مبنی بر خرید ملخ مرده یا سم‌پاشی شده بوده است درحالی‌که طرح فرمانداری بندرعباس تنها خرید ملخ زنده آن‌هم با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان بود.


فرماندار شهرستان بندرعباس با اشاره به اینکه ممکن است تخلفی هم در این زمینه صورت گیرد اما تخلف در موضوع سم‌پاشی هم ممکن است انجام شود پس نمی‌توان با دید منفی به موضوعات نگریست، عنوان کرد: سازمان محیط‌زیست محافظ از محیط‌زیست است و بالطبع محیط‌زیست با طرح ارائه‌شده موافق است زیرا با سم‌پاشی حشرات و پرندگان را مورد تهدید قرار می‌دهد. وی همچنین در خصوص طرح جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در بندرعباس با بیان اینکه در این طرح انجمن حمایت از حیوانات نیز بنا بر چارچوب خود و شهرداری‌ها هم بر حسب وظایف خود نیز دارند، افزود: از بهمن‌ماه که به فرمانداری بندرعباس آمدم، جلسات مختلفی برگزار و قرار بر آن شد انجمن حمایت از حیوانات به این موضوع ورود و سگ‌های ولگرد را به محل در نظر گرفته‌شده برده و غربالگری صورت بگیرد.


کناری تصریح کرد: این موضوع در حال دنبال شدن است و به دنبال جمع‌آوری و همچنین عدم آسیب به سگ‌ها هستیم. وی با بیان اینکه با هر نوع بی‌نظمی برخورد می‌کنیم و مخالفم، ابراز کرد: دست‌فروشان متعددی در شهر بندرعباس وجود دارند که زیبنده شهر نیست. کناری با اشاره به اینکه حضور دکه فلافلی در کوچه و معابر و حضور وانت‌های میوه‌فروش در بندرعباس باید ساماندهی شوند، اضافه کرد: این موارد هم از لحاظ بهداشتی و هم زیبایی شهر با مشکل مواجه هستند.

وی با بیان اینکه باید از لحاظ امنیتی نیز به این موضوع هم نگریست زیرا سلامت شهروندان نیز در خطر است، خاطرنشان کرد: در بحث ساماندهی نیز ورود کرده و با دست‌فروشی در هر شکلی موافق نیستیم بلکه باید این موضوع نیز در چارچوب تعریف‌شده باشد و دست‌فروشی در معنای خود گنجانده شود.فرماندار شهرستان بندرعباس با بیان اینکه اکنون حجم کالاهای دست‌فروشان از مغازه‌داران بیشتر است، اظهار کرد: به دنبال نان بریدن نیستیم بلکه باید ساماندهی لازم صورت گیرد.وی با اشاره به اینکه موضوع 24 ساعته بازارهای بندرعباس همواره جوابگو نیست، تصریح کرد: بندرعباس شهر زنده کشورمان است و بازارها تا زمانی که مشتریان باشند، مشکلی برای باز بودن ندارند.فرماندار شهرستان بندرعباس در پایان با بیان اینکه اجرای دقیق قانون برای همه موردنظر قانون است، تصریح کرد: سعی و تلاشمان این است که انتخابات سال جاری در چارچوب قانون و در سلامت کامل و بدون جانب‌داری از فرد خاصی باشد.

 

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها