کم‌بارش‌ترین استان‌های ایران کدامند؟طی روزهای اخیر با بارش‌های جدید در استان گیلان، بارش‌های این استان نیز از مرز ۱۰۰۰ میلیمتر عبور کرد و استان گیلان به جمع استان‌هایی با بارش‌های بیش از ۱۰۰۰ میلیمتر پیوست.
در 285 روز ابتدایی سال آبی جاری (ابتدای مهرماه 97 تا عصر روز سیزدهم تیرماه 98) در مجموع 335 میلیمتر بارش در ایران به ثبت رسیده است. در این مدت، برخی استان‌های کشور بیش از این میزان و برخی کمتر از این رقم بارش داشته‌اند. بررسی آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می دهد استان لرستان با 1158 میلیمتر بارش، پربارش‌ترین استان کشور در سال آبی جاری است. همچنین استان سیستان و بلوچستان با 106.1 میلیمتر بارش کم‌بارش‌ترین استان کشور در سال آبی جاری است.


تا اواخر خردادماه، تنها دو استان کشور در سال آبی جاری بیش از یک متر (1000 میلیمتر) بارش داشتند که این دو استان، استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد بودند. طی روزهای اخیر با بارش‌های جدید در استان گیلان، بارش‌های این استان نیز از مرز 1000 میلیمتر عبور کرد.
در حال حاضر پربارش‌ترین استان‌های کشور به ترتیب استان لرستان با 1158 میلیمتر، استان گیلان با 1047.7 میلیمتر و استان کهگیلویه و بویراحمد با 1018.7 میلیمتر هستند.
همچنین کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور به ترتیب استان سیستان و بلوچستان با 106.1 میلیمتر، استان یزد با 119.8 میلیمتر و استان کرمان با 173.1 میلیمتر هستند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها