تأمین زیرساخت ها برای تولید 10 میلیون تن فولاد 

حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در حاشیه این مراسم گفت:  یك شركت جدید برای برنامه ریزی تولید تا سقف 10 میلیون تن فولاد تاسیس خواهد شد كه تا كنون شركتهای فولاد هرمزگان و صبا فولاد در این شركت جدید اعلام آمادگی كرده و سهم دارند و

بالطبع بقیه شركتهای فولادی نیز به اندازه آورده های خود امكان ورود دارند و شامل سهم خواهند شد.

وی در خصوص شرایط و تعهدات منطقه ویژه اشاره كرد: وظیفه منطقه ویژه در این برنامه تامین زیرساختهاست و وظیفه دولت در منطقه را اجرایی خواهد كرد. زیرساختهای تولید موردنیاز آب، برق و گاز و زمین تامین است. پیش از این زمینی به صبافولاد اختصاص داده شده است كه می توانند از همان در پروژه استفاده كنند.

خلج طهرانی افزود: درخصوص آب هم به لحاظ موقعیت منطقه، آب شیرین كن های موجود امكان تامین تا 10 میلیون تن را دارند. در بحث برق هم ظرفیت 160 مگاواتی فراهم است كه تا كنون با توجه به اینكه نیازی به آن نبود به شبكه سراسری برق منتقل شده بود و حال با توجه به نیاز

تولید فولاد به این بخش اختصاص داده خواهد شد، برای گاز هم ٣٠ اینچ گاز كلاس D از خط صلح تامین شده كه به راحتی جوابگوی نیاز پروژه خواهد بود.

این مسئول افزود زمان تعریف شده برای پروژه را تا افق 1404 عنوان كرد و گفت: در افق 1404 ده میلیون تن تولید به بندرعباس اختصاص داده شده كه 5 تا 5.5 میلیون تن آن در حال حاضر تولید می شود برنامه این پروژه تولید مابقی یعنی4 تا 4.5 میلیون تن تا افق 1404 است.

وی در پایان با اشاره به اشتغالزایی گفت. در حال حاضر حدود 12 هزار نفر در این مجموعه مشغول به کار هشتند که با ایجاد طرح های توسعه و بهره برداری در افق 1404 این رقم اشتغازایی به 30 هزار نفر می رسد.

سیاست ایمیدرو توسعه صنایع بزرگ در کنار دریا

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: سیاست ایمیدرو توسعه صنایع بزرگ در کنار دریا است. خداداد غریب پور که در نشست «توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف 10 میلیون تن در منطقه اقتصادی صنایع انرژی بر خلیج فارس » سخن می گفت، افزود: سرمایه گذاری در قالب طرح های بزرگ سیاستی است که امروز باید در الویت های برنامه های معدن وصنایع معدنی قرار بگیرد.

وی با تا کید بر سرمایه گذاری با نگاه جامع ملی به منظور تکمیل زنجیره ارزش محصولات عنوان کرد: به طور حتم این دیدگاه منجر به ایجاد ارزش افزوده در بخش معدن وصنایع معدنی خواهد شد و ایمیدرو علاه بر فولاد، به دنبال تدوین برنامه جامع و راهبردی دیگر محصولات همچون مس و سرب و روی است.غریب پور ضمن قدردانی از شرکت های معدن و صنایع معدنی در تشکیل کنسرسیوم توسعه و افزایش تولید فولاد تا 10 میلیون تن در منطقه خلیج فارس، گفت: پس از سال ها این طرح با مشارکت بخش خصوصی به سرانجام رسید و امیدواریم، رویه تشکیل کنسرسیوم در سرعت بخشیدن به دیگر طرح ها تعمیم داده شود.

حمایت استانداری هرمزگان از توسعه فولاد

استاندار هرمزگان نیز طی سخنانی اعلام کرد: تجمیع واحدهای کوچک و توسعه واحدهای بزرگ مقیاس، طرحی است که در کشور چین اجرایی شد و دستاوردهای قابل توجهی را برای این کشور به همراه داشت.فریدون همتی افزود: با این تعریف در شرایط تحریم، تشکیل کنسرسیوم

در طرح های بزرگ صنعتی و معدنی می تواند ارزش افزوده بسیاری را نصیب کشور کند.

وی گفت ظرفیت های قابل ملاحظه در جنوب کشور ما را ملزم به حمایت از طرح هایی همچون توسعه صنعت فولاد در منطقه خلیج فارس میکند. از این رو حمایت همه جانبه خود را از این طرح که در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است، اعلام می کنیم.

بنابر این گزارش، ایمیدرو به همراه شرکت های ملی فولاد ایران، فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب کیش، مادکوش، صبا فولاد خلیج فارس و گل گهر کنسرسیوم توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف 10 میلیون تن در منطقه اقتصادی خلیج فارس را تشکیل می دهند.گفتنی است، تفاهمنامه همکاری طرح توسعه فولاد تا سقف 10 میلیون تن به امضا شرکت های حاضر در این کنسرسیوم رسید.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها