برگزاری نمایشگاه خوس‌دوزی در قشمنمایشگاه خوس‌دوزی آیه‌های قرآن و اسماء متبرکه روز سه‌شنبه در نگارخانه اردیبهشت قشم گشایش یافت.

 

به گزارش صبح ساحل به نقل از ایرنا، معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم در حاشیه بازدید از این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: ۱۵۰ اثر خوس‌دوزی به خط بنایی، نستعلیق، کوفی، ثلث و نقاشی در این نمایشگاه به نمایش درآمده‌است.

 

مرتضی شیخ زاده افزود: پنج اثر از آیه‌ها و اسماء متبرکه پس از اتمام نمایشگاه به بعثه مقام معظم رهبری تحویل می شود تا در بقاع متبرکه در کشور عراق نصب شود.

 

خالق آثار عرضه شده در نمایشگاه نیز گفت: خوس‌دوزی در گذشته در کشور هندوستان به وسیله رشته‌های طلا بر روی پارچه‌های ابریشمی انجام می‌گرفت.

مسعود مورموگویی افزود: هم اکنون زنان قشمی خوس‌دوزی را بر روی روسری‌های سنتی خود انجام می‌دهند.

  

وی ادامه داد: هفت سال پیش این ایده مطرح شد که با این روش آیه‌های قرآن، اسماء متبرکه و دیگر موارد روی پارچه‌ها انجام و به عنوان تابلو عرضه شود.

مورموگویی تصریح کرد: اینجانب به اتفاق همسر و خواهرم این ایده را دنبال کردیم و تا کنون در بیش از ۱۱ نمایشگاه حضور یافتیم.

 

وی افزود: این نمایشگاه از امروز(سه شنبه) تا عید غدیر (۲۹ مردادماه) ادامه خواهد داشت.

دیگر هنرمند خالق آثار نمایشگاه نیز گفت: خوس‌دوزی های آیه های قرآنی برای اولین بار در کشور انجام می شود.

 

لاله آقایی فروشانی افزود: پارچه‌های مخصوص این هنر به صورت پیکسل است که هر پیکسل به صورت جداگانه در ۱۲ مرحله گره زده می شود.

وی ادامه داد: هر گره ۱۵ هزار ریال ارزش‌گذاری شده که بر این اساس بهای آثار خلق شده از ۲ تا ۸۰۰ میلیون ریال است.

 

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. این شهرستان از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده‌است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها