چشم انداز مدیریت شهری در بندرعباسدر بررسی نقش بی بدیل مدیریت شهری پیرامون مسائل شهری، با مفهوم توسعه پایدار شهری روبرو می شویم. توسعه ای مبتنی بر نیازهای واقعی و تصمیم گیری های عقلایی، با در نظر گرفتن ملاحظات مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی محسوب می شود.


در تعریف توسعه پایدار باید گفت: ارتقاء کیفیت زندگی در ضمن در نظر گرفتن ظرفیت تحمل محیط زیست و پاسخ گویی به نیازهای نسل حاضر بدون آنکه توانایی و امکانات نسل های آینده برای تأمین نیازهایشان محدود شود. بی شک چشم انداز توسعه پایدار در شهر بندرعباس ارائه راه حلهایی در مقابل الگوههای سنتی و کالبدی، اجتماعی، اقتصادی توسعه را شامل میگردد که بتواند از بروز مسائلی هم چون نابودی منابع طبیعی، تخریب اکوسیستم ها بخصوص مناطق ساحلی، رواج بی عدالتی، آلودگی وپائین آمدن کیفیت زندگی انسان ها در حاشیه شهر جلوگیری کند؛ که بی شک جهت اجرای موارد فوق نقش بی بدیل مدیریت شهری نمایان که طی چشم اندازی چند ساله با برنامه ریزی هدفمند وکارآمد لازمه حصول به پایدار شهری را فراهم سازد.


در سال‌های اخیر رشد و گسترش سریع شهرنشینی در استان هرمزگان و افزایش شتابان جمعیت شهری بخصوص در بندرعباس مشکلات بی‌شماری را بوجود آورده از جمله تخریب محیط زیست شهری، عدم دسترسی مناسب شهروندان به خدمات شهری، وجود کاربری‌های شهری ناسازگار با سایر کاربری‌ها، فقدان عدالت اجتماعی و... در نتیجه نقش مدیریت شهری درلزوم توجه به برنامه‌ریزی و آینده نگری، مطرح می شود. به طوریکه الگوهای نوین برنامه‌ریزی، جنبه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، اکولوژیکی و مدیریتی را مرور و راهبرد توسعه پایدار را در جهت کاهش مشکلات مطرح می‌کند.

رشد سریع شهر نشینی و افزایش روز افزون جمعیت که درهم آمیزی بیشتری در فضای شهری به وجود آورده است، پاسخگویی به این چالش‌ها را پیچیده تر ساخته واهمیت مدیریت در مسائل شهری را دو چندان می سازد و در این میان نقش شوراها برای پیشگیری از سردرگمی های مختلف و اجرای برنامه ها و گام برداشتن در مسیر توسعه پایدار غیرقابل انکار است.


مدیران شهری در راس هرم یک نهاد مردمی در چشم انداز توسعه پایدار با بهره گیری از آراء صاحب نظران و نخبگان ومتخصصین حوزه شهری باید بتوانند در عرصه های متنوع، امتیازات و تاثیرات اجتماعی مثبتی از جمله پر کردن خلاء مدیریتی، اجرای سیاست عدم تمرکز، تسریع در جریان کارهای حوزه مرتبت با مسائل شهری و امور مردم در رایزنی بانهادهای مختلف ومرتبت با امورشهری (بهداشت، مخابرات، بهزیستی، اداره آب، اداره برق، نیروی انتظامی و...) نیروسازی، رشد اجتماعی و افزایش مشارکت مردم در امورات شهر را تقویت و به میدان اجرا هدایت کنند. وقدم به قدم به سوی توسعه پایدار گام بردارند.

توجه به آنچه بیان شد در سیستم های شهری، مدیریت شهری مهم ترین موضوعی است که می تواند در توسعه پایدار شهری نقش فزاینده ایفا کند. توجه به موضوع برنامه ریزی و بودجه، ارزیابی عملکرد و بهبود روش ها موضوعی است که در حیطه فعالیت و نظارت مدیران شهری جا دارد و شهروندان با انتخاب درست و آگاهانه نقش تعیین کننده ای در عملکرد و توسعه پایدار شهری دارند.

در دنیای امروز می توان با اتخاذ راهبرد توسعه پایدار از تخریب محیط‌زیست، نابرابری‌های اجتماعی‌، تخریب و تغییر کاربری اراضی؛ نامتناسب با سایر کاربری‌ها جلوگیری به عمل آورد و این امر زمینه ایجاد توسعه مناسب شهر بندرعباس و آسایش شهروندان را فراهم کند و اولین گام برای تحقق این هدف برنامه‌ریزی براساس شناخت فضای شهری است
در پایان باید عرض کرد با توجه به حجم عظیم و گسترده مسائل و معضلات مختلف شهری در شهر بندرعباس در ابعاد کمی و کیفی، بحث مدیریت توسعه پایدار شهری اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. توسعه شهر بندرعباس زمانی پایدار خواهد بود که جامعی همگن و همبسته ایجاد شود که شهروندان آن عدالت، برابری، امنیت، آسایش را احساس کنند.

این مسأله مستلزم این است که شهرداری از سازمانی خدماتی صرف به نهادی اجتماعی- فرهنگی، ورزشی وهنری تبدیل و همچنین با بهره گیری از دیدگاه‎ها، توانایی‎ها و خلاقیت‎های نخبگان، متخصصین وشهروندان آگاه وفهیم، گامی مثبت در جهت توسعه پایدار بردارد. بی شک تعامل خوب وسازنده شورا وشهرداری بندرعباس با شهروندانی که در حل مسائل شهری مشارکت می کنند، اولین قدم در توسعه پایدار شهری خواهد بود.

در وضعیت ایده آل، شهروندانی که از حقوق، تکالیف و فرهنگ شهروندی آگاهند بی شک مشارکت واقعی آنها، توسعه پایدار دائمی را دنبال خواهد داشت و نهادینه کردن این مسئله در مدیریت شهری، بسط سرمایه اجتماعی بین شهروندان و شهرداری است، به طوری که موجب می شود تخصیص منابع و امکانات میان واحدهای فضایی و اجتماعی برابر یا حداقل همراه با مساوات نسبی صورت گیرد؛ که در این بین شهر بندرعباس قدم به قدم به سمت توسعه پایدار سوق خواهد یافت.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها