کشف نشانه‌های حضور انسان اولیه در سیاهوی بندرعباسبه گزارش صبح ساحل به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما مرکز خلیج فارس؛ مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: باستان شناسان در نزدیکی روستای بنگلایان از توابع دهستان سیاهو شهرستان بندرعباس، محوطه‌ای با بیش از ۴۰ هزار سال قدمت شناسایی کردند که بر سطح تپه ماهور‌های منطقه‌ی کوهپایه‌ای واقع شده است.
رضا برومند افزود: دست ساخته‌های سنگی به دست آمده از این محوطه شامل سنگ مادر، تراشه‌های ساده، ابزار‌های دندانه دار و خراشنده است که پراکندگی قابل توجهی را در سطح محوطه نشان می‌دهد.
وی گفت: با توجه به ویژگی‌های فن آوری و گونه شناختی دست ساخته‌های سنگی می‌توان این محوطه را به دوره پارینه سنگی میانی منتسب کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان افزود: دوره پارینه سنگی میانی بازه زمانی بین سیصد هزار تا چهل هزار سال پیش را در برمی گیرد که هم زمان با حضور انسان نئاندرتال و احتمالا انسان هوشمند باستانی در ایران است.
برومند گفت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد انسان‌های اولیه دوره پارینه سنگی در این مکان علاوه بر تراش و ساخت ابزار سنگی، احتمالا از این ابزار‌ها به منظور فعالیت‌هایی همچون سلاخی لاشه‌ی شکار نیز استفاده می‌کردند.
وی افزود: با توجه به شمار اندک محوطه‌های پارینه سنگی در هرمزگان، کشف چنین محوطه‌ای در منتهی الیه جنوب شرقی زاگرس و پس کرانه‌های شمال خلیج فارس، به لحاظ ویژگی فرهنگی دوره پارینه سنگی در این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
برومند گفت: محوطه بنگلایان نخستین محوطه شناسایی شده دوره پارینه سنگی در هرمزگان نیست، ولی با توجه به وسعت محوطه، تنوع و تراکم دست ساخته‌های سنگی این محوطه یکی از مهمترین محوطه‌های پارینه سنگی شناسایی شده در پس کرانه‌های شمالی خلیج فارس و دریای مکران است.
برومند افزود: مراحل ثبت این محوطه در دست اقدام است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان افزود: کاوش این محوطه برای کسب اطلاعات بیشتری از سکونت و حضور جوامع اولیه انسانی شمال خلیج فارس در دستور کار است.
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها