نفت ترش ونزوئلا، تلخ و شیـرین برای هندی‌ها


نویسنده: سامیه طهورنیان


پالایشگاه بزرگ هند، ریلاینس اینداستریز پس از چهار ماه وقفه از فوریه 2019  قرار است  خرید و بارگیری  نفت ونزوئلا را در اکتبر سال جاری ازسر بگیرد.
به گزارش  صبح ساحل، در شش ماه گذشته آمریکا صنعت نفت ونزوئلا را تحت  شدیدترین تحریم‌ها قرارداد. با تشدید درگیری‌ها در ونزوئلا و درگیری‌های سیاسی، واردات نفت این کشور را متوقف کرد و در ادامه اجرایی شدن تحریم‌ها، آمریکا تهدید کرد که  شرکت‌های غیر آمریکایی در صورت کمک مالی به دولت نیکلاس ما دورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا ، مجازات  می‌ شوند.
این سری اقدامات باعث شد که  چندین مشتری بزرگ شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا و اپراتورهای نفت‌کش دیگر  تحت تاثیر این تهدید ها، نتوانند نفتشان را بفروشند .
سخنگوی شرکت ریلاینس هند در بیانیه‌ای اعلام کرد این شرکت اجازه یافته است سوخت‌های مجاز تحت تحریم‌های آمریکا ازجمله دیزل را برای ونزوئلا تأمین کند و در قبال محصولات نفتی که به ونزوئلا می‌دهد، نفت خام این کشور را دریافت کند.
بنا بر اسناد منتشرشده  و همچنین آمار کشتیرانی  که توسط رفینیتیو آیکان گردآوری‌شده است، شرکت ملی نفت چین  که بزرگ‌ترین خرید نفت ونزوئلا بود و زیرمجموعه‌های این شرکت که قراردادهای مالی بزرگی با این کشور داشتند، خرید نفت ونزوئلا را در اوت به‌طور کامل  متوقف کردند. این شرکت‌ها و ازجمله شرکت نفتی هندی، نفت روسیه را در این 4 ماه جایگزین نفت ونزوئلا کرده‌اند.
سخنگوی شرکت ریلانس گفته است که  این شرکت  به نفت‌ترش سنگین ونزوئلا نیاز دارد زیرا پالایشگاه‌های این شرکت برای فرآوری این نوع نفت تجهیز شده‌اند .  البته آن‌ها اظهار نگرانی کرده‌اند که  مشخص نیست  بتوانند قراردادهای مالی و مکانیسم بانکی آمریکا را از این تجارت دورنگه دارند که شامل مجازات آن‌ها نشوند.


شرکت ریلاینس دو کشتی برای بارگیری نفت در اواخر اکتبر به بندر خوزه ونزوئلا فرستاده است. این نفتکشها در حال حاضر در حال عبور از کانال سوئز هستند. شرکت انی ایتالیا نیز یک نفت‌کش سوئزمکس برای بارگیری یک‌میلیون بشکه نفت سنگین Merey ونزوئلا در اواسط اکتبر، اعزام کرده است.
بر اساس گزارش رویترز، شرکت PDVSA باید حدود ۳۹ میلیون بشکه ذخایر نفت به فروش نرفته که این شرکت را مجبور کرده تولیدش را کاهش دهد و بلندینگ نفت را متوقف کند را کاهش دهد و خرید نفت از سوی شرکت ریل انس می‌تواند به کاهش سطح ذخایر نفت ونزوئلا کمک کند.
نفت خام‌ترش به نفت خامی گفته می‌شود که مقدار گوگرد آن بیشتر از نیم درصد باشد. در نقطه مقابل نفتی که کمتر از نیم درصد گوگرد داشته باشد به نفت شیرین معروف است. تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران، دسترسی پالایشگاه‌های هندی را  به این گرید نفتی را دشوارتر کرده است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها