احتمال هجوم ملخ‌های صحرایی به هرمزگان وجود داردبه گزارش صبح ساحل،به نقل از ایرنا،مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان روز سه شنبه گفت: اینها همان ملخ‌هایی هستند که اسفند سال گذشته و فروردین سال‌جاری شاهد ریزش ‌آن‌ها در استان بودیم.
علیرضا صفا ایسینی مسیر بازگشت این ملخ‌ها به هرمزگان را از سمت شهرستان‌های شرقی استان اعلام کرد و افزود: ملخ‌های صحرایی در ۶ ماه قبل با گذر از هرمزگان به سمت استان سیستان و بلوچستان، کشورهای پاکستان و هندوستان رفتند که از همین مسیر باز می‌گردند.
وی ادامه داد: به همین دلیل در روز گذشته نشستی در استانداری هرمزگان برگزار و بنا شده نیازمندی‌های استان مانند ماشین آلات، مواد دفع آفات مانند سموم برای مبارزه با این آفت تهیه شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: نحوه هجوم ملخ‌های صحرایی به هر منطقه تابع شرایطی مانند وزش باد و شرایط جوی است و با توجه به احتمال هجوم این ملخ‌ها از مردم تقاضا داریم به مانند دفعه قبل مسوولان را در مبارز با این آفت یاری دهند.
صفا ایسینی ابراز داشت: دوره‌های آموزشی و توجیهی آمادگی و مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی ویژه دهیاران با اولویت شهرستان‌هایی که احتمال هجوم اولیه ملخ‌های صحرایی برای آنها وجود دارد در روزهای آینده برگزار می‌شود.
اولین دسته از ملخ‌های صحرایی هشتم بهمن ماه سال گذشته از عربستان سعودی وارد روستای نخیلوی شهرستان بندرلنگه شدند که کانون کوبی شدن با پایان کار ردیابی و مبارزه با ملخ‌های صحرایی در این استان، افزون بر ۶۰ میلیارد ریال هزینه شد.
با توجه به اینکه این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار بالایی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کرده و از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر مهاجرت کند، ملخ‌ها سبز خوارند و تمام گیاهان زراعی و باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند.
در جدیدترین آمارهای منتشره از سوی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، وسعت زمین های کشاورزی این استان ۱۶۰ هزار هکتار(۵۱ درصد زراعی و ۴۹ درصد باغی) با تولید سالانه افزون بر ۲ میلیون و ۸۰ هزار تن محصول اعلام شده است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها