گزارش صبح ساحل از جاذبه‌های گردشگری شهرستان خمیر:

گردشگری بدون زیرساخت آسیب‌زاست


نویسنده: مرجان دهقان

بزرگترین غافل‌گیری خمیر برای من جاذبه‌های گردشگری آن بود. قبل از آن‌که به خمیر سفر کنم، آن‌قدر درباره همه جوانب شهر از این‌ و آن پرس‌وجو کرده بودم که تقریباً هیچ‌چیز برایم تازگی نداشت. نشستن پای صحبت‌های «معصومه ملایی» اما همه‌چیز را تغییر داد.او و همسرش از اکو تورلیدرهای فعال و موفق خمیر هستند که حرف‌هایشان روی تازه‌ای از خمیر را به من نشان داد و هرلحظه بیشتر شگفت‌زده‌ام کرد. برایم عجیب بود که چطور چنین قابلیت پررنگی در خمیر از چشمم دورمانده است که وقتی کمی بیشتر از وضعیت گردشگری خمیر مطلع شدم، دلیلش برایم روشن شد.فعالان حوزه گردشگری خمیر از دوستداران واقعی طبیعت هستند. همه هم‌وغم و تلاش آنان این است که اول زیرساخت‌هایی فراهم کنند تا حضور گردشگران در شهرشان، آسیبی را متوجه جاذبه‌های بکر خمیر نکند. متأسفانه سفر فشرده من به خمیر فرصت بازدید از تک‌تک این جاذبه‌ها را فراهم نکرد. شما اما اگر گذرتان به خمیر افتاد یا قصد طبیعت‌گردی داشتید، آن‌ها را از دست ندهید. در ادامه شمارا با وجوه طبیعی خمیر آشنا می‌کنیم.

گردشگری شهر خمیر چند بخش دارد. بخشی از آن مربوط به تالاب خور خوران است. این تالاب بزرگ‌ترین تالاب دریایی خاورمیانه و سیزدهمین تالاب مهم جهان است. تالاب خور خوران هفت برند رسمی دارد. این تالاب در کنوانسیون رامسر ثبت‌شده است. هم‌چنین جزئی از ژئو پارک جهانی قشم و یکی از نقاط مهم پرنده‌نگری است. در این تالاب بیش از سی جزیره وجود دارد که در حال حاضر فقط راه رسیدن به سه جزیره آن هموار و برای آن مسیر گردشگری تعریف‌شده است.«جزیره مردو» نزدیک‌ترین این جزیره‌هاست. این جزیره یکی از جزایر پوشیده از درخت‌های مانگرو (حرا) بندر خمیر است که به دلیل نزدیکی به نوار ساحلی، مسیر دسترسی آسان‌تری دارد.«جزیره وارمی» زیست‌بومی استثنایی دارد. وارمی در گویش محلی به معنای نهنگ است و این جزیره مانند نهنگ در روز دیده نمی‌شود و فقط گاهی بخشی از آن مانند نهنگ از زیرآب بیرون می‌آید و نمایان می‌شود.


بستر این جزیره مانند بیشتر جزیره‌هایی که زیرآب قرار دارند، گلی است ولی سطح آن پوشیده از شن‌های تمیز و بدون گل‌ولای است. جزیره دیگری که قرار است امسال راه رسیدن به آن هموار شود جزیره قلبی است که علت نام‌گذاری آن به دلیل شکل قلبی آن است.


این فقط بخشی از ده‌ها جزیره استثنایی تالاب خور خوران است. لنج‌های متنوعی که در سمت دیگر تالاب وجود دارد، یکی دیگر از جاذبه‌های خمیر است که گردشگران می‌توانند از آن‌ها دیدن کنند. به‌طور مثال لنج‌های قدیمی بادبانی و اقیانوس‌پیما که در حال حاضر کارایی ندارند. بخشی از جاذبه‌های خمیر معطوف روستای باقی آباد است که درواقع یک موزه صنعتی به شمار می‌آید. این روستا در پنج کیلومتری شهر خمیر واقع‌شده و تنها روستایی است که در نوار ساحلی نیست.حاکم آن «سیدعبدالباقی» فردی دموکراتیک بوده است. طراحی، مهندسی، جواهرسازی و طب سنتی فقط بخشی از مهارت‌های اوست. سید بنیان‌گذار طب سنتی و کشاورزی صنعتی این منطقه بوده است. درزمانی که خمیر آب و برق نداشت این روستا به اراده و مدیریت سید پیش‌روتر از سایر مناطق اطراف آن بوده است. اولین کارخانه یخ‌سازی استان در باقی آباد شکل‌گرفته است. وقتی مردم خمیر برای اولین بار یخ را دیدند از آن می‌ترسیدند و به آن «جگرخوار» می‌گفتند چون تابه‌حال چیزی به این خنکی ندیده بودند. خاک این روستا از گچ است و برای کشاورزی مناسب نیست اما سید عبد الباقی ابزار صنعتی کشاورزی را قطعه‌قطعه می‌کرد و آن را روی کوه می‌برد تا بتواند در آنجا کشاورزی کند. هم‌چنین از بین کوه‌های صعب‌العبور آن منطقه، هشت کیلومتر لوله‌کشی آب انجام داده است و آب را تصفیه می‌کرد. او تااندازه‌ای مدیر بوده است که حتی درباره سایه هم‌فکر داشته است و معماری خانه‌ها را طوری طراحی کرده است که درزمانی که آنجا می‌نشینند، سایه باشد. برای فهمیدن عظمت کارهایی که سیدعبدالباقی در این روستا انجام داده است فقط باید آن را از نزدیک دید. این روستا هنوز بسیاری از شیوه‌های سنتی خود نظیر آشپزخانه مرکزی را حفظ کرده است. سید عبد الباقی در سال 82 فوت کرد اما این روستا هنوز با قواعد سنتی او اداره می‌شود و شورا و شهرداری ندارد. ورود به این روستا قانون خاصی دارد و فقط از بخش موزه آن باراهنما می‌شود دیدن کرد.


ورود بدون فکر گردشگر به نفع مردم نیست


خمیر تا امروز به‌عنوان یک مقصد گردشگری شناخته‌نشده است،چون ما درصدد آن هستیم تا مسافران کمتری وارد جزیره شوند؛ زیرا مسافران زباله‌های زیادی از خود در جزیره به‌جا می‌گذارند و از طرف دیگر قایق‌ها برای تالاب مناسب نیستند و موج‌هایی که ایجاد می‌کنند به درختان آسیب می‌زنند. به همین دلیل شهرداری تصمیم گرفته است شناورهای خاصی را طراحی کنند که مخصوص تالاب باشند و ضرری به درختان نرسانند.در هر 10 کیلومتر از شهر خمیر یک آب‌گرم وجود دارد که ازلحاظ درمانی اهمیت دارند مثل آب‌گرم سیاهکش و انگوران. جاذبه‌های تاریخی خمیر شامل دیوار صدا، قلعه تاریخی و چند بازار و قلعه خانی است که در حال احیا هستند و توسط شهردار قبلی ندانسته تخریب شدند. بازارچه خانی هم در حال تعمیر است.به‌منظور حفظ محیط‌زیست از ورود گردشگران به جزیره مردو جلوگیری شده است. بیش از 200 گونه پرنده مهاجر در این تالاب وجود دارد. اگر گردشگران مثل جزیره هرمز به این تالاب سرازیر شوند، این تالاب خاصیت خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل برای ورود گردشگران به شهر خمیر سخت‌گیری‌هایی وجود دارد تا زمانی که زیرساخت‌های آن آمادگی لازم برای ورود گردشگران را پیدا کنند. گردشگران فقط درصورتی‌که راهنما همراه آنان باشد می‌توانند از قایق پیاده شوند که این افراد راهنما دوره‌های خاصی را به همین منظور می‌گذرانند. هدف ما ایجاد گردشگری کیفی است و نه کمی. به این معنا که تعداد گردشگران برای ما اهمیت ندارد بلکه آنچه مهم است این است که یک گردشگر در جزیره درک کند که نباید آتش روشن کند، زباله بریزد و به‌طورکلی آسیبی به محیطی که از آن بازدید می‌کند، بزند. این موضوع برای مردم جزیره نیز حائز اهمیت است؛ زیرا گردشگران با جوامع محلی ارتباط می‌گیرند و از آن‌ها خرید می‌کنند و این به نفع مردم است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها