مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

۴۴درصد دانش آموزان سیستان و بلوچستانی تا پایان راهنمایی درس می‌خوانند!مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ پوشش تحصیلی مقطع متوسطه دوم در استان سیستان و بلوچستان حدود ۵۶ درصد است؛ بدین معنی که ۴۴ درصد دانش‌آموزان این استان تنها تا پایان متوسطه اول درس می‌خوانند گفت: از عوامل اصلی این موضوع می‌توان به عدم دسترسی به مدارس و نبود معلم اشاره کرد.

به گزارش صبح ساحل و به نقل از ایسنا، محمدرضا واعظ مهدوی با بیان اینکه در حال حاضر میانگین پوشش تحصیلی ابتدایی در کل کشور ۹۸.۶ درصد است گفت: این میزان در استان‌های مختلف متفاوت است و در سیستان بلوچستان ۴ درصد پایین تر از میانگین کشوری است.
وی افزود: در شهرهایی مثل سرباز، راسک، دشتیاری و مهرستانِ استان سیستان و بلوچستان نرخ عدم پوشش تحصیلی بسیار بالاست. نرخ پوشش ابتدایی در سرباز ۸۶ درصد است یعنی ۱۴ درصد کودکان به مدرسه وارد نمی‌شوند؛ می‌توان گفت از این ۱۴ درصد عدم پوشش دختر ها دو برابر پسرهاست.
واعظ مهدوی در پاسخ به اینکه با توجه به تحقیقات ۲۰ درصد از دختران کشور به دوره متوسطه دوم وارد نمی‌شوند و در استان سیستان بلوچستان این عدد ۵۳ درصد است.  آیا این آمار صحت دارد؟ گفت:  بله، گزارش‌های ما هم مشابه این موضوع را نشان می‌دهد؛ البته همانطور که در خصوص نرخ عدم پوشش تحصیلی در کل کشور با میانگین نمی‌توانیم صحبت کنیم و این میزان در شهرهای مختلف گاهی بسیار متفاوت است، داخل یک استان هم نمی‌توانیم از شاخص میانگین استفاده کنیم و میزان‌ها در مناطق مختلف متفاوت است.
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حال حاضر نرخ پوشش تحصیلی مقطع متوسطه دوم در استان حدود ۵۶ درصد است؛ بدین معنی که ۴۴ درصد دانش‌آموزان این استان تنها تا پایان متوسطه اول درس می‌خوانند. از عوامل اصلی این موضوع می‌توان به عدم دسترسی به مدارس و نبود معلم اشاره کرد. در شهرهایی مثل سرباز، راسک، دشتیاری و مهرستان  این شاخص نیز بسیار بالاتر است؛ بنابراین حضور فعال موسسات خیریه در این استان‌ها بسیار مهم و کارآمد و استراتژیک است.
وی افزود: یکی از مناطقی که در استان سیستان بلوچستان مشکلات آموزشی زیادی دارد، منطقه دشتیاری است. طبق گزارش‌های موجود، دشتیاری قبل از انقلاب ۴۷ دانش‌آموز داشته است و امروز ۳۷ هزار دانش‌آموز دارد، یعنی طی ۴۰ سال ۴۷ دانش‌آموز را به ۳۷ هزار دانش‌آموز رساندیم؛ اما هنوز ۲۵ درصد این دانش‌آموزان فاقد پوشش تحصیلی هستند. نرخ رشد دانش‌آموزان در سیستان و بلوچستان بیشتر از میانگین کشوری است ولی با اینکه شاهد ظرفیت‌سازی و ساخت مدارس در استان هستیم، باز هم عدم پوشش تحصیلی در این مناطق بسیار زیاد است و احتیاج به فضای آموزشی، معلمین و فعالیت بیشتری است.
واعظ مهدوی درباره نقش فرهنگی خانواده‌ها در جلوگیری از تحصیل گفت: بر اساس مشاهدات؛ امروزه کمتر خانواده‌ای است که از تحصیل دختر خود جلوگیری کند؛ در بسیاری از مناطق حتی روحانیون منطقه از ما مدرسه دخترانه مطالبه می‌کنند. پس از لحاظ فرهنگی با درس خواندن مشکلی ندارند اما دسترسی به مدرسه ندارند یا مسافت طولانی تا مدرسه وجود دارد. مشکل جدی دیگری که در این استان وجود دارد حاشیه‌نشین‌هایی هستند که بعضاً فاقد شناسنامه‌اند و این افراد درگزارش‌های ما نیز وجود ندارند. پنج شهر حاشیه نشین در استان سیستان و بلوچستان داریم زاهدان، زابل، چابهار، ایرانشهر و کنارک که مسئله حاشیه نشینی در آنها جدی است و بسیاری از ساکنان آنها به علت فاقد شناسنامه بودن از پوشش آموزشی برخوردار نیستند. توجه به مسائل آموزشی حاشیه نشینان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها