تعطیلی مدارس برای مقابله با کرونا با تایید وزارت بهداشت استبه گزارش صبح ساحل، «محسن حاجی میرزایی» روز شنبه در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ضمن تشکر از اقدامات و تلاش‌های انجام‌شده از سوی ستاد مرکزی برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس گفت: «مجموعه آموزش‌ و پرورش از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند و هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش منظم‌ترین و گسترده‌ترین شبکه ارتباطی کشور را دارا است و هیچ مجموعه‌ای ارتباطش با مردم چهره به چهره و با قابلیت آموزش‌وپرورش نیست، ادامه داد: کمک مهم ما به وزارت بهداشت در این شرایط سخت این است که مجموعه خود را محافظت کنیم.

آموزش‌وپرورش در پیشگیری بیماری کرونا از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند

وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به تماس روز گذشته رییس جمهوری با وی و تاکید دکتر روحانی برای ورود جدی وزارت آموزش‌وپرورش برای مقابله با ویروس کرونا گفت: ستاد مرکزی پیشگیری و کنترل بیماری کرونا در آموزش و پرورش باید به‌طور منظم تا رفع بحران تشکیل شود و آمادگی داشته باشند در هرلحظه‌ای اوضاع را آرام کنند و تصمیماتی لازم را اتخاذ کنند.

حاجی میرزایی بابیان اینکه باید تصمیمات در چارچوب مقررات وزارت بهداشت اتخاذ شود، گفت: رصد دقیق شرایط و اوضاع اولین اولویت این ستاد است و باید در سریع‌ترین زمان ممکن از رویدادها اطلاع یافته و اطلاعات در کمترین زمان ممکن از منطقه به استان و از استان به ستاد مرکزی منتقل شود و متناظر با آن ستاد باید در استان و منطقه هم تشکیل شود و دائماً در ارتباط منظم باشند.

از تک‌تک مدارس سرکشی و از بهداشتی بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود

حاجی میرزایی ادامه داد: «بعد از رصد رویدادها باید آن‌ها را تحلیل و بر روی منشأ آن حساس باشیم و بر روی کانون‌هایی که در مدارس پیش می‌آید، مراقبت کنیم. هرچقدر بتوانیم اطلاعات سریع‌تر و تفصیلی‌تر از مدارس داشته باشیم واکنش‌های ما مناسب‌تر خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر سرکشی به تک‌تک مدارس گفت: باید از مجهز بودن همه مراکز آموزشی و امکانات لازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده اطمینان حاصل شود.

آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ارائه شود

وزیر آموزش‌وپرورش همچنین با بیان اینکه، باید بوفه‌های مدارس در صورت لزوم تعطیل شود، اظهارکرد: همه اعتبارات لازم باید به استان‌ها تخصیص پیدا کند و از جهت بهداشتی بودن اطمینان حاصل شود.

حاجی میرزایی ادامه داد:در جلسات عمومی دانش‌آموزان و در کلاس درس به طور حتم باید آموزش‌های لازم برای مراقبت دانش‌آموزان ارائه شود و به مناطق اعلام شود که در قالب گروه‌های مختلف به همه مدارس سرکشی کنند. هیچ‌کس به حرف کفایت نکند و حتماً سرکشی ها انجام شود تا از بهداشتی بودن محیط اطمینان حاصل شود.

وزیر آموزش‌وپرورش بر آموزش اولیا نیز تأکید کرد و گفت: «باید به اولیا اطلاعات لازم داده شود به‌طوری‌که به‌محض اینکه احساس کنند فرزندشان بیمار است از حضور دانش آموز در مدرسه جلوگیری کنند. در مدرسه هم کنترل لازم برقرار شود. آموزش لازم برای همه معلمان، والدین، مربیان و عوامل مدرسه و...‌ باید ارائه شود. باید فیلم‌های آموزشی در اختیار همه قرار گیرد.»

معلمان و دانش آموزان با بیماری مزمن شناسایی و به آن‌ها توجه بیشتر شود

حاجی میرزایی در ادامه بر استفاده از همه ظرفیت‌ها به‌ویژه تشکل‌های دانش‌آموزان، سازمان دانش‌آموزی و کانون‌های پرورشی تأکید کرد و گفت: باید مراقبت کرد تا نگرانی برای کسی ایجاد نکنیم.

وی ادامه داد: ما بایستی ضمن آرامش دادن به مردم این اطمینان را بدهیم که قاطعانه مراقب هستیم ومعلمان و دانش آموزان که بیماری مزمن دارند نیز شناسایی شوند، چون ریسک این افراد بالاتر است و نیازمند توجه بیشتر هستند.

توجه جدی به رعایت موازین بهداشتی در سرویس مدارس شود

وزیر آموزش و پرورش در ادامه، همچنین بر توجه ویژه به سرویس مدارس تاکید کرد و افزود: در سرویس مدارس نیز باید آموزش پیشگیری به همه ازجمله عوامل و دانش‌آموزان داده شود و از دستکش و وسایل دیگر برای حفظ سلامتی همه استفاده شود.

تمامی اردوهای دانش‌آموزی تعطیل می‌شود

وزیر آموزش‌وپرورش از تعطیل‌ شدن همه اردوها، اردوی راهیان نور و ... خبر داد و گفت: «برای تعطیلات نوروز نیز باید مراقبت‌های لازم از هم‌اکنون صورت گیرد.

حاجی میرزایی کمک اولیا را در این بخش بسیار مهم دانست و تاکید کرد:باید در جلسه‌ای از اولیا دعوت شود و مسئولان بهداشت برای آن‌ها توضیحات و مراقبت‌های لازم را ارائه دهند.

توجه جدی به خوابگاه‌های دانشجویی

وزیر آموزش و پرورش همچنین از برقراری کامل آمادگی برای مراقبت از پیشگیری کرونا در دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و به‌ویژه خوابگاه‌های شبانه‌روزی تأکید کرد و گفت: در هرکدام از این دانشگاه‌ها و سازمان‌های وابسته باید ستاد تشکیل شود و سیاست‌های ستاد مرکزی به آن منتقل‌شده و از آن تبعیت کنند.

تعطیلی مدارس فقط با هماهنگی حوزه‌های سیاسی و بهداشتی انجام می‌شود

وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه برخی پیشنهاد تعطیلی مدارس را داده‌اند، گفت: تعطیلی مدارس باید شورای تأمین استان‌ها با هماهنگی وزارت بهداشت تصمیم گیرد و برای تعطیلی مدارس باید موارد را با حوزه‌های سیاسی و بهداشتی مطرح کنیم.

حاجی میرزایی بر توجه بیشتر به مدارس استثنایی تأکید کرد و گفت: با توجه به ویژگی‌های خاص مدارس استثنایی باید مراقبت در این حوزه به‌مراتب بیشتر باشد.

وی ادامه داد: افراد ستاد باید در دسترس بوده و در هر ساعتی از شبانه‌روز آماده هم‌فکری و اقدام باشند. چون هر آنچه در این ستاد تصویب شود حتماً اجرایی خواهد شد و هرگونه اطلاع‌رسانی منحصراً از طریق ستاد مرکزی انجام خواهد شد.

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های لازم

وزیرآموزش‌وپرورش همچنین ضمن تأکید بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های لازم و جلوگیری از کرونا بر مراقبت کردن و تحت تأثیر قرار نگرفتن از شایعات نیز تأکید کرد.

حاجی میرزایی با اشاره به حضور خود در ستاد مرکزی وزارت بهداشت و انتقال اطلاعات و اخبار این ستاد به بخش های مربوطه در وزارت آموزش و پرورش، ابراز امیدواری کرد با تدابیر انجام شده بتوان یک تجربه مناسب مدیریتی را در ساماندهی این وضعیت در آموزش‌وپرورش مشاهده کرد.

مدارس محل برگزاری انتخابات ضدعفونی می‌شوند

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش هم در این نشست گفت: طبق دستور وزیر آموزش‌وپرورش ستاد مرکزی و ستادهای استانی برای پیشگیری تشکیل ‌شده است؛ اما قبل از تشکیل ستاد، ارتباط تنگاتنگی با وزارت بهداشت داشته‌ایم و بخشنامه‌های لازم به مدارس ارسال ‌شده است.

«مهرزاد حمیدی» ادامه داد:دستورالعمل‌های پیشگیری از بیماری کرونا ارسال‌شده و ارتباط ویژه‌ای با معاونان استان‌ها داشته‌ایم. کنفرانس ویژه‌ای هم با حضور معاونان تربیت‌بدنی و سلامت استان‌ها، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار و همه مباحث لازم مطرح ‌شده است. پیام‌های ویژه‌ای روزانه برای معاونان تربیت‌بدنی استان‌ها و مدیران کل برای پیشگیری از کرونا صادرشده است.»

وی ادامه داد: «همه ظرفیت آموزش‌وپرورش به کار گرفته می‌شوند تا در یک هم‌افزایی برای مدارس که محل تجمع کودکان است، آموزش‌های لازم را داشته باشیم. از همه مهم‌تر در بحث مدارس مسائل شوینده‌ها، مواد ضدعفونی‌کننده تهیه می‌شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: با هماهنگی معاون بهداشتی وزارت بهداشت اعلام کرده ایم که مدارسی که محل انتخابات بوده امروز باید ضدعفونی شوند. شوینده‌ها و ضدعفونی جزو اولویت‌های کار است و استان‌ها در حال انجام اقدامات هستند.

وی افزود: غیر از مسائل آموزشی قرار شد که بسته‌های آموزشی برای والدین، دانش‌آموزان و معلمان تهیه شود. استفاده از ظرفیت همه معاونت‌ها برای ما بسیار مهم است. قرار است اگر دانش‌آموزان علائمی از بیماری داشته باشند، از ورود آن‌ها به مدارس جلوگیری شود. اما غیر از ممانعت، وضعیت آن‌ها دنبال و به آن‌ها کمک می‌شود.

نیازمند عزم ملی برای پیشگیری از کرونا ویروس هستیم

مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست بابیان اینکه تنها یک کانون ویروس یعنی قم شناسایی‌شده و بقیه کانون‌ها تا امروز به دلیل مراجعت‌های قم بوده است، گفت: «تعداد درگیری‌ها و افراد فوتی محدود است و نیازمند عزم ملی برای پیشگیری از کرونا ویروس هستیم.

«سید حامد برکاتی» خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه هفته گذشته نخستین مورد مبتلابه کرونا ویروس شناسایی شد، ما فکر می‌کنیم که ۲۰ تا ۲۵ روز قبل از روش شناسایی اولین مبتلا، ویروس وارد قم شده است. در قم اکنون آموزش‌ها داده‌شده و همه آمادگی‌ها وجود دارد.

ضرورت توجه به رعایت حد ایمن فاصله دانش آموزان در کلاس‌های درس

برکاتی بابیان اینکه گسترش بیماری کرونا و رفع نگرانی مردم، دو نگرانی اصلی ما است، افزود: «در مدارس هم دو بحث را مهم‌ می‌دانیم. اول اینکه آموزش لازم داده شود و اینکه سطح‌های فیزیکی حتماً ضدعفونی شود.

وی ادامه داد: بایستی فاصله دانش آموزان در کلاس‌ها به حد ایمن برسد و بنابراین باید مراقبت‌های لازم انجام شود. افرادی که بیماری مزمن شامل کبد و ریه و ... دارند بیشتر در معرض آلودگی هستند و باید تمهیداتی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. برکاتی همچنین تاکید کرد::سرویس‌ها و مدارس باید به‌خوبی کنترل شوند و اگر دانش‌آموزان علائمی داشتند باید از درب منزل از رفت‌وآمد آن‌ها ممانعت شود. امیدواریم با کنترل کانون قم‌ این بیماری به حالت کنترل برسد.

مدیرکل سلامت وزارت بهداشت همچنین تصریح کرد: به‌جز برخی از موارد ضروری، کلیه کارگاه‌ها و سیمنارهای این وزارتخانه لغو شده است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها