ایران 3 میلیارد یورو صادرات غیرنفتی به افغانستان داردرایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: کشور ایران 3 میلیارد یورو صادرات غیرنفتی به افغانستان دارد، ما بازار آنجا را حفظ کرده‌ایم و نقش خود را در بازار افغانستان ایفا می‌کنیم.

به گزارش صبح ساحل،میزگرد بررسی وضعیت مسیرها و کالاهای ترانزیتی عبوری از ایران بعدازظهر امروز با حضور فعالان صنعت حمل‌ونقل در محل گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.در این مراسم، محمدمهدی جوانمرد قصاب، رایزن بازرگانی ایران در افغانستان، اظهار داشت: کشور افغانستان در بخش ترانزیت با کشور ما رابطه خاصی دارد، افغانستان کشوری محصور در خشکی است و در این حوزه ارتباط ترانزیتی ایران و افغانستان ویژه است.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان ادامه داد: ما 3 میلیارد یورو صادرات غیرنفتی به افغانستان داریم، بازار آنجا را حفظ کرده‌ایم و نقش خود را در بازار افغانستان ایفا می‌کنیم؛ همچنین کالای ترانزیتی از کراچی یا بندرعباس به سمت افغانستان می‌رود که جدیداً می‌خواهیم چابهار را جایگزین بندرعباس (بندر شهید رجایی) کنیم.

جوانمرد قصاب افزود: چابهار معاف از تحریم‌ها است و آمریکا تعهد کتبی به هندوستان برای استفاده از بندر چابهار داده است.وی ادامه داد: ما بابت دسترسی به قرقیزستان و ازبکستان نگاه ترانزیتی به افغانستان از طریق این کشور نیز داریم.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان افزود: بیشترین کالای وارداتی کشور افغانستان که حدود 40 درصد است از ایران انجام می‌شود که صادرات ایران محسوب می‌شود. بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم فعالان صنعت حمل‌ونقل، برخی مشکلات و پیشنهادات خود را در حوزه ترانزیت مطرح کردند. 

در این نشست عنوان شد که در پنج سال اخیر میزان تن کیلومتر کامیون‌ها در مسیرهای ترانزیتی از عدد 17 هزار و 526 به عدد 10 هزار کاهش یافته است که کاهش 40 درصدی دارد. همچنین عنوان شد که در سال 95 حمل کالای ترانزیتی توسط جاده 7 میلیون و 8 هزار تن بود اما در سال 97 به 9 میلیون تن افزایش یافت. 

منبع: فارس

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها