بنادر کوچک استان کانون فعال صادرات در سال جهش تولید می شوندمدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان برای تقویت بنادر کوچک در شرق و غرب استان و سیاستهای ابلاغی سال جهش تولید این بنادر به کانون فعال صادرات تبدیل خواهند شد.

به گزارش صبح ساحل، اله مراد عفیفی پور یکی از موضوعات مهم و حائز اهمیت توجه به بنادر کوچک با هدف رونق صادرات محصولات کشاورزی و کالاهای غیرنفتی با برخورداری از مزیت‌هایی چون مسیر کوتاه دریایی با کشورهای همسایه برشمرد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه تقویت زیرساختها و بهره گیری از قابلیت‌های ایجاد شده در بنادر کوچک با هدف تسریع در امر صادرات محصولات باغی و زراعی می‌تواند گامی مهم در جهت تحقق شعار سال (جهش تولید) بشمار آید، تصریح کرد: در سالی که خوشبختانه استان هرمزگان و استان‌های همجوار از بارندگی بسیار مناسبی برخوردار بوده و به زعم تجار، رونق صادرات محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست، با تقویت بنادر کوچک و مشارکت دستگاه‌های مرتبط می‌توان اقدام مهمی را در ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی و اجتماعی و به تبع آن بهبود معیشت و زندگی مردم منطقه انجام داد.

این مقام مسئول بابیان اینکه توجه به بنادر کوچک در کنار ایجاد ظرفیت‌های توسعه‌ای در بنادر بزرگ، کمک شایانی را در راستای جهش تولید و تسریع در امر صادرات محصولات غیرنفتی می‌نماید، خاطر نشان کرد: مجموعه اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی و نیز دستگاه‌های ذیربط به عنوان یک چشم انداز به شکل ویژه و هدف گذاری درقالب طرح جامع بنادر کوچک ترسیم شده است.

عفیفی پور بندر شیوء واقع در غرب استان را بعنوان مصداق عینی یک بندر کوچک در حال توسعه مورد اشاره قرار داد و گفت: فعالیت در این بندر از سال گذشته با احداث یک رمپ خاکی آغاز شد و طی یکسال اخیر، یکهزار و ۵۶۰ TEUکانتیتر یخچالی از این بندر به بازارهای هدف صادر شده است.

وی تدوین مطالعات طرح جامع بندر، اختصاص ۲۷ میلیارد ریال از سوی سازمان بنادر ودریانوردی جهت انجام پروژه‌های زیر ساختی، ساخت یک فروند اسکله شناور برای پهلوگیری لندینگ کرافت ها، استقرار نرم افزار حوزه دریایی و بندری و نصب چراغ‌های موج شکن بندر شیوء را از اقداماتی عنوان کرد که در سال گذشته صورت گرفت.

این مقام مسئول به رشد قابل توجه در بندر جاسک نیز اشاره کرد و گفت: در ۱۲ ماهه سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار تن کالا توسط لنج‌های باری و لندینگ کرافت از بندر جاسک به بنادر کشورهای همسایه صادر شده که این میزان صادرات در همسنجی با مدت مشابه سال قبل رشد ۹۸ درصدی را نشان می‌دهد.

عفیفی پور با بیان اینکه عمده محصولات منطقه شامل انواع میوه و تره بار، آب معدنی، سیمان، گچ و انواع مصالح ساختمانی می‌باشد، با توجه به زیرساخت‌های موجود از بندر جاسک صادر می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اشاره به بندر جاسک در شرق و شیوء در غرب استان را بیانگر ظرفیت‌های بالقوه بنادرکوچک دانست و اظهار داشت: فراهم شدن زیرساخت‌های لازم در بنادر کوچکی همچون جاسک و شیوء و نظایر آنکه دراستان هرمزگان کم نیستند مانند بندر در حال ساخت خمیر، سیریک، تیاب و آفتاب مبین این موضوع است که با توسعه همه جانبه می‌توان این بنادر را به عنوان کانون فعال صادراتی و پایانه‌های جابجایی محصولات تولیدی منطقه و کشور از جمله محصولات کشاورزی معرفی کرد.

عفیفی پور توسعه زیر ساختهای بنادر کوچک ازشرق تا غرب استان هرمزگان را زمینه ساز تحولی چشمگیر به منظور جهش تولید، رونق صادرات غیرنفتی و تجارت دریایی با کشورهای منطقه خلیج فارس قلمدادکرد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها