مشکلات کرونا برای اقتصاد ایرانبه گزارش صبح ساحل، علی اکبر نیکو اقبال اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: ضروری است که از نگاه دورنمایی فاصله گرفته و تمرکزی کوتاه‌مدت به وضعیت اقتصادی کشور داشته باشیم.

وی بیان کرد: اقتصاد ایران تا حدود زیادی به دلیل تحریم آمریکایی، متمرکز بر صادرات و واردت با همسایگانش شده‌ بود؛ حال با بروز بیماری کرونا، روابط تجاری هم با این کشورها با مشکل مواجه شده است.

علی‌اکبر نیکو اقبال افزود: بخش عمده یا حتی شاید کل رفت‌و‌آمد هواپیمایی ما با خارج از کشور مسدود شده است. بنا بر آنچه در رسانه‌ها منعکس شده، ۹۸ درصد فعالیت‌های مرتبط با گردشگری متوقف شده است. برای نمونه رستوران‌دارها با ۴۰ درصد کاهش فروش مواجه شده‌اند و بسیاری از فعالیت‌ها به حداقل رسیده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: صاحبان صنعت، حرفه و مشاغل، کارهای خود را به صورت تلفنی و اینترنتی در خانه انجام می‌دهند؛ اگر قابل انجام باشد؛ در غیراین‌صورت، کارها کاهش یافته یا متوقف شده است. در ایران تحت تأثیر عواقب این قضیه و صرفا به علت بروز این بیماری با مشکلات جدید متعددی از‌جمله موارد فوق روبه‌رو شده‌ایم.

منبع: نود اقتصادی

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها