تشریح اقدامات دستگاه قضایی هرمزگان برای مهار کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعیبه گزارش صبح ساحل، علی صالحی عصر یکشنبه در نشستی با خبرنگاران ضمن پاسداشت تلاش‌های بی دریغ جهادگران عرصه سلامت به ویژه پزشکان، پرستاران، امدادگران و گروه‌های جهادی و مردمی، با اشاره به تأکیدات ریاست قوه قضائیه برای اتخاذ تمهیدات لازم و همکاری با دستگاه‌های اجرایی جهت مهار ویروس کووید ۱۹، مهمترین اقدامات دستگاه قضائی استان را در این رابطه تشریح کرد.

وی همچنین ضمن تقدیر از عموم مردم که با به حداقل رساندن مراجعات خود به واحدهای قضائی همکاری مناسبی را در تأمین سلامت شهروندان و صیانت از بهداشت عمومی داشته‌اند یادآور شد: در این شرایط ویژه با اتخاذ تمهیدات لازم، پاسخگویی به ارباب رجوع به صورت برخط و با بهره گیری از امکانات و سامانه‌های الکترونیک دادگستری استان و سامانه ابلاغ الکترونیک قضائی ثنا با جدیت دنبال می‌شود.

صالحی تصریح کرد: طرفین هر پرونده می‌توانند به جای مراجعه حضوری، لوایح مربوط به مطالب، مستندات و دلایل خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی به محاکم مورد نظر ارسال نمایند و مواردی که به تشخیص قاضی رسیدگی کننده ضرورت حضور محرز باشد به نحو مقتضی به طرفین اعلام خواهد شد.

رئیس شورای قضائی استان هرمزگان در ادامه نظارت بر تأمین کالاهای بهداشتی و اقلام مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا را از دیگر اقدامات دستگاه قضائی استان هرمزگان برشمرد و اظهار داشت: در این رابطه اقدامات ویژه ای با محوریت دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان صورت گرفته و در مراحل متوالی طی این بازه زمانی تعداد قابل توجهی کانتینر حاوی محموله‌های بهداشتی، ماسک، دستکش، کالاهای پزشکی و دارویی و همچنین مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید این محصولات از بندر شهید رجایی بندرعباس و گمرکات استان ترخیص شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه عنوان کرد: در شرایطی که مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا نیاز فوری به اقلام بهداشتی دارند، محتکران و اخلالگران در سلامت و بهداشت جامعه بدانند مجازات‌های قاطع و بدون اغماضی در انتظار آنان است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در همین رابطه با اشاره به اهمیت فوق العاده کنترل و نظارت بر بازار عرضه کالاهای بهداشتی و درمانی از کشف و شناسایی چند انبار احتکار اقلام مورد نیاز مراکز درمانی و داروخانه‌ها طی روزهای اخیر و پلمب این اماکن با حکم مقام قضائی و تشکیل پرونده برای متخلفان خبر داد.

صالحی در ادامه اعلام کرد: با توجه به لزوم پیشگیری فوری از سو استفاده از موضوع شیوع بیماری کرونا، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه احتکار، گران فروشی و افزایش کاذب در قیمت اقلام بهداشتی و دارو، می‌توانند موارد را به سامانه «سجام» دادگستری هرمزگان به آدرس اینترنتی http://sajam.scpd.ir گزارش کنند.

رئیس شورای قضائی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: با اتخاذ تمهیدات لازم و هماهنگی‌های به عمل آمده، گشت‌های ویژه بازرسی، تعزیرات حکومتی و دیگر متولیان نظارت بر بازار فعال شده و در حال نظارت بر قیمت‌ها هستند.

صالحی همچنین ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضائی استان هرمزگان در جلوگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹ اظهار داشت: در راستای صیانت از بهداشت عمومی و حفظ حقوق عامه با هدف جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری کرونا و تحمیل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیر بعدی از سوی دادستان مرکز استان، دستور قضائی مبنی بر ساماندهی دست فروشان و خودروهای عرضه میوه و سایر اقلام خارج از چارچوب واحد صنفی و اماکن بهداشتی و ممنوعیت عرضه قلیان صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، هشدار و تذکر جدی به اصناف با هدف رعایت هرچه بیشتر موازین بهداشتی و صدور دستور ویژه به پلیس اماکن عمومی جهت پلمب واحدهای متخلف و فاقد مجوز به ویژه آرایشگاه‌ها و منازل مبله اجاره‌ای غیرمجاز را از دیگر اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضائی استان هرمزگان عنوان کرد.

پلمب ۱۳۱ اقامتگاه غیرمجاز در بندرعباس و قشم

صالحی در ادامه از شناسایی و پلمب ۱۳۱ باب سوئیت و اقامتگاه غیر مجاز در شهرهای بندر عباس و قشم خبر داد.

وی اظهار داشت: با توجه به انتشار سریع و گسترش ویروس کرونا در کشور و به منظور جلوگیری از شیوع آن در سطح استان طرح تشدید مقابله با اجاره منازل مبله و اقامتگاه‌های غیر مجاز با جدیت در دستور کار قرارگرفته و در این راستا علی رقم ابلاغ عدم پذیرش میهمان به کلیه مراکز اقامتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا متأسفانه تعدادی افراد سودجو با تبلیغ وسیع در سطح فضای مجازی و حقیقی اقدام به اجاره خانه‌های مبله به مسافران نمودند که به دستور قضائی با اجرای طرح نظارتی و ارتقا امنیت اجتماعی، ۵۱ باب سوئیت و اقامتگاه اجاره‌ای غیر مجاز در شهرستان بندر عباس و ۸۰ واحد متخلف در شهرستان قشم شناسایی و پلمب شده است.

شناسایی و دستگیری شایعه سازان فضای مجازی در هرمزگان

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی صحیح و مدیریت افکار عمومی و رسانه‌ای در شرایط کنونی از صدور دستور قضائی به منظور شناسایی، مستندسازی و احضار عوامل سازنده و منتشرکنندگان اخبار کذب در خصوص ویروس کرونا و دستگیری تعدادی از افراد سودجو و هنجارشکن و تشکیل پرونده قضائی برای آنها در این رابطه خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه اقدام افراد دستگیر شده از مصادیق بارز تشویش اذهان عمومی است، گفت: پس از شناسایی هویت متهمان توسط کارشناسان پلیس فتا، این افراد به منظور رسیدگی به اتهاماتشان به مرجع قضائی معرفی شدند. انتشار چنین شایعاتی در فضای مجازی برابر قانون، جرم و مرتکبین قابل مجازات هستند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: به منظور تکریم ارباب رجوع، صیانت از بهداشت عمومی و مقابله با شیوع ویروس کرونا؛ عملیات ضدعفونی و استریل کردن اماکن و ساختمان‌های دادگستری در ۱۸ حوزه قضائی استان هرمزگان انجام شد و بدین منظور گروهی ۳۰ نفره از امدادگران سلامت با استفاده از ماشین آلات و پمپ‌های سیار، مراکز مراجعه مردم در ساختمان‌های دادگستری، دادسرای عمومی و انقلاب، محاکم، دفاتر، بایگانی، زندان‌ها، اردوگاه‌ها و بازداشتگاه‌های حوزه‌های قضائی استان هرمزگان را استریل و ضدعفونی کردند.

وضعیت سلامت زندانیان در زندان های هرمزگان به صورت شبانه روزی کنترل می‌شود

صالحی همچنین اظهار داشت: در پی صدور بخشنامه ریاست قوه قضائیه در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت اعیاد رجبیه و نوروز و به منظور اتخاذ تمهیدات مناسب برای پیشگیری از بیماری کرونا در ندامتگاه‌ها، به زندانیان دارای تأمین مناسب تا ۱۵ فروردین ماه مرخصی اعطا شده است.

وی خاطرنشان کرد: توجه ویژه‌ای به حفظ سلامتی زندانیان در ندامتگاه‌های استان شده و وضعیت زندانیان به صورت شبانه روزی کنترل می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: در این راستا با اتخاذ تمهیدات مناسب، کمیته سلامت در تمامی زندان‌های استان تشکیل شده و اقدامات پیشگیرانه در رأس برنامه‌ها برای مقابله با ویروس کرونا قرار دارد.

صالحی اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان‌های مختلف کشور و ابتلای تعدادی از هموطنان به این بیماری، در شرایط حساسی به سر می‌بریم و بر اساس توصیه مؤکد پزشکان و کارشناسان تنها راه پیشگیری از شیوع این ویروس قطع زنجیره انسانی و خودداری از حضور در اجتماعات به ویژه مناطق شلوغ و پرتردد است و به همین خاطر پرهیز از برگزاری تجمعات غیرضروری می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر در جلوگیری از گسترش و شیوع ویروس کرونا باشد.

صالحی تأکید کرد: در همین راستا با هماهنگی رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های مختلف قضائی استان هرمزگان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، برپایی هرگونه تجمع غیرضروری در نقاط پرتردد سطح شهر ممنوع است و به شهروندان و خصوصاً خانواده‌های محترم توصیه می‌شود از حضور خود و فرزندانشان در چنین اجتماعاتی جداً خودداری کنند تا از ابتلاء افراد بیشتر به این ویروس جلوگیری شود.

رئیس شورای قضائی استان هرمزگان همچنین تأکید کرد: با افرادی که بخواهند بدون توجه به هشدارها، امنیت روانی جامعه و سلامت و بهداشت عمومی را با قانون شکنی خدشه دار کنند برخورد قضائی و بازدارنده خواهد شد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها