اگر در تولید بنزین خودکفا نمی‌شدیم، آمریکا سناریوی ونزوئلا را برسر ایران پیاده می‌کردبه گزارش صبح ساحل، فریدون همتی امروز در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای به بیان ابعاد مختلف خودکفایی بنزین و اثرات سیاسی آن پرداخت.

برگزیده‌ای از اظهارات استاندار هرمزگان در ادامه می‌آید:

در اوج تحریم‌ها، امروز دیگر بنزین ابزاری برای دشمن نیست که اگر بود مشکلاتی که برای ونزوئلا پیش آمد برای ما هم رخ می داد.

خودکفایی در تولید بنزین یک اقدام بزرگ اقتصاد مقاومتی به تمام معناست

در دوره هفتم که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم بر سر اینکه چه مقدار مجوز واردات بنزین به دولت داده شود بحث می‌شد و کشور با وجود اینکه نفت خیز بود اما وارد کننده بنزین بودیم که وقتی فکر می‌کنم خیلی ناراحت کننده است. یعنی باید نفت می‌فروختیم و بنزین وارد می‌کردیم. اما امروز در تولید خودکفا شده ایم.

درحال حاضر که عظیم‌ترین، بی‌سابقه‌ترین و‌ بی‌مانندترین تحریم دشمن بر علیه کشور به خصوص در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، تصور کنید که در این شرایط امروز که با مشکلات ارزی مواجهیم  بنزین هم وارد می‌کردیم چه اتفاقی در کشور رخ می داد.

اگر امروز به خودکفایی نرسیده بودیم، ماشین‌های مردم در حیاط‌هایشان و پارکینگ‌هایشان متوقف می‌شد و اگر در ماه سوخت کمی هم به عنوان سهمیه به آن ها داده می‌شد برای امور و موارد خاص اختصاص پیدا می‌کرد. ما به عنوان یک شهروند ایرانی زیاد به این موضوع فکر نکرده‌ایم.

مقرر شده بود که شرکت‌های خارجی برای ما پالایشگاه بسازند که در تحریم اول فرار کردند و تصور کردند یک مشت آهن آلات به عنوان موزه برای یادگار دوران تحریم‌ها باقی خواهد ماند و مکانی جذاب برای گردشگر تحریمی خواهد شد تا بیایند و نگاه کنند و بگویند یک مجموعه عظیمی را شرکت‌های خارجی با تحریم رها کردند و مجموعه نیمه کاره ماند. این را در ذهن تصور کنید اما چه اتفاقی افتاده است؟ با ذهن توانای مهندسین، جوانان، دانشمندان، مدیران و تصمیم‌گیران این مملکت ، ستاره خلیج‌فارس نه تنها به یک موزه متروکه تبدیل نشد بلکه به بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان تبدیل شد.

در پی اقدام شجاعانه، مدبرانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران، 5 کشتی بارگیری شد و این مسیر دور و دراز سه ماهه را از بیخ گوش دشمنان عبور کردند و در سایه لطف خداوند، عزت جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری انقلاب، سالم برگشتید و کسی نتوانست مانع شده و یا تعرضی برای ما ایجاد کند.

امروز کشور ما که وارد کننده بنزین بود به کشور توانمندی تبدیل شده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی صادر کننده بزرگ فرآورده‌ها است و تمام این اتفاقات یک اقدام اقتصاد مقاومتی به تمام معناست.

 در اوج تحریم‌های امروز، دیگر بنزین ابزاری برای دشمن نیست که اگر بود مشکلاتی که برای ونزوئلا پیش آمد برای ما هم رخ می داد. 

منبع: فارس

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها