شناسایی و ثبت ویژگی‌های دیداری هنرهای سنتی قشمبه گزارش صبح ساحل، علیرضا حسن زاده با اعلام این خبر گفت: مهم ترین عواملی که هنرهای دیداریِ مناطق مختلف را از یکدیگر متمایز کرده و به مثابه شناسنامه و عوامل هویت بخش تلقی می شوند، طرح ها، نقوش و رنگ ها هستند.
او خاطرنشان کرد: به طور معمول، هر یک از نقشمایه ها دارای نامی محلی است و جایگاهی در باورها و نشانه شناسیِ مردم بومی دارد.  
رئیس پژوهشکده مردم شناسی یکی از مناطقی را  که از این حیث کمتر مورد مطالعه قرار گرفته جزیره قشم عنوان کرد و افزود: قشم بزرگترین جزیره ایران، از دوران باستان، سکونتگاه انسان بوده است.
او با بیان اینکه هنرهای سنتی این جزیره همچون بسیاری از مناطق ایران، حائز ویژگی های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی مخصوص به خود هستند تصریح کرد: با رویکرد مردم شناسی هنر، این موضوع در طرح موظفی یکی از پژوهشگران پژوهشکده مردم شناسی مورد بررسی قرار گرفته است.
در ادامه علیرضا برفروشان مجری این طرح گفت: با توجه به ضرورت شناسایی و حفظ میراث فرهنگی مناطق مختلف، پرسش اصلی در این تحقیق این است که ویژگی های نقوش، رنگ ها و طرح های اصیل هنرهای سنتی در جزیره قشم چیست.
او هدف از اجرای این تحقیق را شناسایی و ثبت ویژگی های دیداریِ نقوش و رنگ ها در هنرهای سنتی جزیره قشم عنوان کرد و گفت: روش این پژوهش به صورت توصیفی ـ تحلیلی و گردآوری اطلاعات به صورت اسنادی و میدانی است و با توجه به اینکه این طرح پژوهشی در مرحله اقدام است، نتایج آن هنوز قابل ارائه نیست.

منبع: ایرنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها