میر سلیم: جناب روحانی سرنوشت ۲۰ میلیارد یورو و ۶۰ تن طلا چه شد؟عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در نطق امروز خود گفت: جناب آقای روحانی، معاون اولشان و رییس کل بانک مرکزی وقت آقای سیف باید جوابگوی این سوال باشند که سرنوشت آن ۲۰ میلیارد یورو و ۶۰ تن طلا که از خزانه ملت خارج شد چیست؟ این افتضاح در دوران مدیریت آن‌ها رخ داده است.
به گزارش صبح ساحل و به نقل از خانه ملت، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: باید برای همیشه فراموش شود که بانک مرکزی قلک دولت است. بانک مرکزی باید همانگونه که قانون حکم می‌کند در درجه اول محافظ ارزش پول ملی باشد.

گزیده‌ای از نطق مصطفی آقامیرسلیم:


.مهمترین سرمایه جمهوری اسلامی نفت و گاز نیست، سرمایه اصلی و بی بدیل ما مردم شریفی اند که ما افتخار نمایندگی آن‌ها را داریم، اگر سرمایه اصلی ما مردم اند اهمیت معلمان و آموزگاران که نسل آینده خود را به آن‌ها سپرده ایم و نیز اهمیت مقابله با توطئه‌های خانه مان برانداز در قالب هایی، چون سند ۲۰۳۰ و فعالیت‌های مخربی که با سوء استفاده از فضای مجازی انجام می‌گیرد روشن می‌شود. در این مورد رییس شورای عالی فضای مجازی باید جوابگو باشد.

.یکی از نشانه‌های مهم اعتماد مردم مشارکت آن‌ها در انتخابات است متاسفانه عملکرد مجلس دهم و دولت در هفت سال گذشته که مشهون از بدقولی و عدم وفای به عهد بوده صدمه بزرگی به سرمایه اعتماد زده است و سطح مشارکت عمومی را به نازل‌ترین حد خود رسانده است.


.ما باید این دولت را که تقریبا کارش همزمان با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی آغاز کرد، ولی در عمل به نتایج مطلوبی که افزایش تاب آوری است نایل نشد و اکنون سال آخر فعالیت خود را طی می‌کند وادار کنیم تا جلوی خسارت به جمهوری اسلامی و فشار آوردن به هموطنان عزیزمان بگیرد. از مجمع تشخیص مصلحت نظام در خواست می‌کنم نتیجه نظارت و ارزیابی خود را درباره اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند.

.امروزه بی رحمانه‌ترین مالیات غیر مستقیم بر مردم تحمیل شده که سنگین‌ترین فشار به ویژه سه دهک اول یعنی گروه‌های کمتر برخوردار وارد می‌کند این مالیات ظالمانه ناشی سقوط ارزش پول ملی است که فقط در سه سال گذشته یک دهم شده است و کمر محرومان را شکسته و آن‌ها را به فلاکت کشانده است. دولت برای جبران کسری بودجه روش‌های ناشایستی را که از همه ساده تر، ولی برای مردم مصیبت بارتر است انتخاب کرده و آن افزایش نقدینگی با خلق پول بدون پیشوانه از جمله چاپ اسکناس است.

. با پوزش فراوان از محضر مقام معظم رهبری استدعا و البته التماس می‌کنم که دیگر به درخواست‌های این دولت برای استفاده از صندوق ذخیره ارزی جواب مثبت ندهند، زیرا اصل آن منجر به افزایش نقدینگی، تورم و گرانی می‌شود و به علاوه عملا نظرات چندانی هم بر نحوه خرج کردن آن وجود ندارد. چنانچه سرنوشت یک میلیارد یورویی که برای مبارزه با کرونا از صندوق گرفته شد در ابهام است.

.دولت اصلا نمی‌خواهد به خود زحمت دهد و جلوی ریخت و پاش را در مصارف بودجه بگیرد از نظر کسب درآمد نیز دولت اصلا آمادگی ندارد پایه مالیاتی را اصلاح کند، وضع مالیات منصفانه در این زمینه و حذف نشت مالیاتی می‌تواند درآمد دولت را افزایش دهد به گونه‌ای که با استفاده از مجموع این دو عامل نیازی نباشد برای جبران کسری بودجه خلق پول بدون پشتوانه انجام گیرد.

. باید برای همیشه فراموش شود که بانک مرکزی قلک دولت است. بانک مرکزی باید همانگونه که قانون حکم می‌کند در درجه اول محافظ ارزش پول ملی باشد همین جا از نمایندگان درخواست می‌کنم آمادگی خود را برای تحقیق و تفحص از اقدامات چند سال اخیر شورای به اصطلاح اقتصادی سران قوا اعلام کنند تا ببینیم غیر از عملکرد نسنجیده در مورد قیمت سوخت که با هزینه کردن از رهبری شعله آن خاموش شد و غیر از چاپ اسکناس برای جبران کسری بودجه چه دست گلی به آب داده است.

. سند قرائت شده در بهار امسال در صحن مجلس نشان می‌دهد که مبلغ کل قاچاق در سال ۹۷ در حدود ۲۵ میلیارد دلار است و از طرف دیگر مبالغی که بانک مرکزی به صورت ارز با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ در اختیار مدعیان واردات کالا‌های اساسی گذاشته است، ولی به واردات آن کالا‌ها منجر نشده در همین حدود است و این سوال به ذهن متبادر می‌شود که آیا منشأ آن قاچاق که نابودکننده اشتغال مولد و تولید داخلی است همان ارز به تاراج رفته است؟

.جناب آقای روحانی، معاون اولشان و رییس کل بانک مرکزی وقت آقای سیف باید جوابگوی این سوال باشند که سرنوشت آن ۲۰ میلیارد یورو و ۶۰ تن طلا که از خزانه ملت خارج شد چیست؟ این افتضاح در دوران مدیریت آن‌ها رخ داده است. در هر حال باید پاسخگو باشند که چه بر سر بیت المال آمد. فاجعه‌ای که به نرخ امروز بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را بر باد داد.

.عده‌ای گمان می‌کنند وقتی در جایگاه ریاست قرار می‌گیرد هاله‌ای از تقدس آن‌ها را فرا می‌گیرد و در مصونیت واقع می‌شوند این اشتباه است هر چه مسئولیت بیشتر باشد باید پاسخگویی دقیق‌تر و جامع‌تر باشد.

از همین جا به جمیع کسانی که هوس نامزدی ریاست جمهوری را در سر می‌پرورانند هشدار می‌دهم که بدانند مجلس انقلابی اجازه نخواهد داد آن‌ها از امکانات دولتی و عمومی و به ویژه صدا و سیما برای تبلیغات خود با ترفند‌های مختلف مانند موارد که متاسفانه در گذشته رخ داد استفاده کنند و سپس اگر به آرزوی خام خود رسیدند با غرور وارد شوند و با خفت خارج شوند البته ما نمایندگان اگر بخواهیم کار نظارت خود را انجام دهیم و نیز در امر قانون گذاری اختیارات واگذاری به شورای هماهنگی سران قوا به مرجع قانونی اش یعنی مجلس برگردد باید روش خود را متناسب با اقتضای مجلس انقلابی اصلاح کنیم.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها