وعده استاندار: صیادی برای زنان هنگام مجاز می‌شودفعالیت زنان ماهیگیر در جزیره هنگام از سالیان گذشته پر رنگ بوده است که در سال گذشته خبر ممنوعیت فعالیت زنان شنیده شد. اینک استاندار هرمزگان وعده ی صدور 15 مجوز برای بانوان این جزیره را داده است.

به گزارش صبح ساحل،فعالیت زنان ماهیگیر در جزیره هنگام از سالیان گذشته پر رنگ است که در سال گذشته خبر ممنوعیت فعالیت زنان شنیده شد.  ۲۵ خرداد سال گذشته معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی با صدور نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان شیلات ایران، ممانعت از صدور مجوز صید زنان ماهیگیر را غیرقانونی و برخلاف قانون اساسی دانست. چند روز بعد یعنی ۲۸ خرداد، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان گفته بود: زنان جزیره هنگام همیشه مورد تکریم ما بوده‌اند و هیچ‌گونه برخوردی در راستای ماهیگیری با آنها نشده است.  یکی از تعاونی‌های فعال شهرستان قشم به تعاونی صیادان در بزرگترین جزیره خلیج فارس در جزیره قشم مربوط می‌شود که شمار زیادی از مردان و زنان دریا دل در آن مشغول به کار هستند.  یکی از دل نگرانی‌های بخشی از فعالان این حوزه کاری، به نداشتن مجوز صید آنان مربوط می‌شود به طوری که نمی‌توانند از امتیازات این کار ارزشمند از جمله دریافت سوخت یارانه‌ای و دیگر تسهیلات دولتی استفاده نمایند. استاندار هرمزگان هشتم آبان‌ماه امسال در سفر به جزیره هنگام از توابع شهرستان قشم، که کلنگ عملیات اجرایی ساخت مرکز سلامت این جزیره را به زمین زد، در حاشیه این مراسم در پاسخ به درخواست شماری از بانوان هنگامی قول صدور مجوز صید را به بانوان در این جزیره داد. از همان روز فرماندار شهرستان قشم موضوع صدور مجوز برای بانوان تلاشگر در حوزه صید و صیادی را از طریق رایزنی با معاون صید استان هرمزگان دنبال کرد و خوشبختانه این خبر خوش در پیگیری و تحقق این امر مهم در دیدار بخشدار شهاب قشم با مدیرکل شیلات استان هرمزگان به طور رسمی اعلام شد که به زودی مجوز صید برای ۱۵ تن از بانوان جزیره هنگام صادر خواهد شد.

در همین رابطه «عبداللطیف گورانی»، بخشدار شهاب شهرستان قشم می‌گوید: قول استاندار هرمزگان با صدور ۱۵ مجوز صید برای بانوان جزیره هنگام محقق خواهد شد.

 توانمندسازی و ایجاد اشتغال پایدار برای بانوان جزیره هنگام

بخشدار شهاب شهرستان قشم گفت: صدور ۱۵ مجوز صید ویژه بانوان جزیره هنگام نقش مهمی در توانمند سازی و ایجاد اشتغال پایدار برای بانوان این جزیره به همراه خواهد داشت. وی افزود: براساس آئین‌نامه جدید شیلات، هر مجوز صید برای دو نفر صادر می‌شود که به این ترتیب ۳۰ تن از بانوان جزیره هنگام با داشتن این مجوز‌ها در حوزه صید فعالیت خواهند کرد. گورانی اضافه کرد: این مجوز‌ها با اولویت بانوان سرپرست خانوار و کسانی است که دارای شناور صیادی هستند و به طور مستمر در حرفه صیادی فعالیت می‌کنند.

به نظر می‌رسد در ماه‌های پایانی عمر دولت تدبیر و امید، نگاه ویژه‌ای به جزایر از جمله جزیره هنگام قشم شده است که ساخت مرکز سلامت و دو باب خانه پزشک به همراه صدور ۱۵ فقره مجوز صید برای بانوان این جزیره از جمله آنهاست.

بخش زیادی از فعالان حوزه صید و صیادی در قشم که فاقد مجوز کار هستند با ورود به جمع تعاونی‌های این حوزه، مشغول کسب روزی حلال هستند، اما بدون داشتن مجوز امکان استفاده از مزایای قانونی این فعالیت ارزشمند را ندارند. با توجه به فعالیت شمار زیادی از مردم قشم در حوزه شیلات به ویژه صید و صیادی، انتظار می‌رود نماینده دولت در این بخش از میهن اسلامی با توجه به نگاه مثبت استاندار هرمزگان، حرکت مثبت دیگری را برای صدور مجوز صید و صیادی تلاشگران بدون مجوز این حوزه را دنبال کند تا به یاری حق همه این زحمتکشان با آسودگی خیال بیشتر در دل دریا به کسب و کار مشغول باشند.
عداد بانوان زندانی استان قزوین کمتر از میانگین کشوری است.
منبع: تسنیم_ ایلنا
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها