واردات موز آزاد شدقیمت موز نسبت به سال گذشته رشد 140درصدی داشته‌است.  واردات این میوه از ابتدای سال 1399 ممنوع شد و تنها با شرط صادرات سیب قابل اجرا بود، به طوری که وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای در 15 دی‌ماه به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار مجوز واردات موز در ازای صادرات سیب درختی شد.   طبق آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار درباره تغییر قیمت کالاهای خوراکی در دی‌ماه نشان می‌دهد که قیمت هرکیلو موز در   دی ماه سال گذشته 13هزار و 900 تومان بوده، در حالی که در دی ماه امسال به طور متوسط با قیمت 33هزار و 400 تومان به فروش رسیده‌است. به عبارتی شاهد افزایش 140.3درصدی بوده‌ایم.  همچنین قیمت هر کیلو موز در آذر ماه ۲۷هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده که تا دی ماه با رشد ۲۱.۱ درصدی همراه بوده است.به تازگی نیز معاون فنی گمرک از آزاد شدن واردات موز طبق شرایط تعیین شده خبر داده‌است.

میوه‌فروشان معتقد هستند 4 علت برای افزایش قیمت موز وجود دارد؛ 


1- فروش بیش از 26 برابری حواله موز نسبت به 23 روز گذشته
2- نوسان قیمت دلار
3- بسته بودن سامانه ثبت سفارش
4- بسته بودن مرز نخجوان و درگیری آذربایجان و ارمنستان

این چهار مولفه باعث شده که قیمت یک کیلو موز در ایران به اندازه یارانه هر ایرانی تمام شود. همچنین خرید و فروش حواله موز هم به اندازه 14 سکه تمام بهار آزادی برای تجار تمام می‌شود! به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان، تا نیمه آذر ماه ترخیص‌گرها حواله موز را به تجار شش میلیون تومان می‌فروختند این در حالی است که در 23 روز اخیر قیمت یک حواله موز به بیش از 26 برابر رسیده است. یعنی مجوز واردات یک کانتینر موز ( 17 تن موز) 160 میلیون تومان است.

به گزارش صبح ساحل، از اردیبهشت‌ماه سال جاری واردات موز ممنوع و ثبت سفارش و یا تامین ارز آن صورت نمی‌گرفت مگر طبق شرایط تعیین شده که از جمله آن صادرات سیب بود. براین اساس طی ماه‌های اخیر واردات این کالا با برخی موانع مواجه شد و اخیرا نیز بازار این کالا با حواشی و نوسان تند قیمت مواجه بود؛ به طور یکه قیمت هر کیلو موز در بازار تا ۶۰ هزار تومان پیش رفت.

این در حالی است که  به تازگی «مهرداد جمال ارونقی»،  معاون فنی گمرک ایران   از برداشته شدن ممنوعیت  واردات موز خبر داد و با اشاره به این‌که براساس پیگیری‌های گمرک در حال حاضر در هیچ یک از مرزها به ویژه بازرگان کانتینر موزی معطل برای انجام تشریفات گمرکی یا ترانزیت به گمرکات داخلی نمانده و نسبت به ترخیص این کالا یا ترانزیت آن به مقصد گمرکات داخلی، طبق مقررات مربوطه اقدام شده است گفت: این در حالی است که در مورد اخیر برای کانتینرهای مانده در مرز بازرگان نیز با توجه به تمدید سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و معدن و تایید منشا ارز توسط بانک عامل، گمرک نیز در این رابطه استعلام لازم در مورد نحوه اقدام  در این رابطه را از وزارت صمت  انجام داد و در نهایت  نسبت به ترخیص این محموله اقدام کرد.

احتمال تعدیل قیمت در روزهای آینده

معاون فنی گمرک با اشاره به جلسه اخیر کارگروه ستاد تنظیم بازار در رابطه با واردات موز در گمرکات مرزی و لزوم تعیین تکلیف آن اظهار کرد که در نهایت با مصوبه این کارگروه مجوز ترخیص موزهای وارده و دپو شده در گمرکات و محموله‌های آن به شرط تایید منشا ارز حاصل از صادرات سیب در سال جاری و ثبت سفارش معتبر وزارت صمت  صادر شده است.

وی افزود: بنابراین وارد کنندگان می‌توانند با توجه به شرایط تعیین شده نسبت به واردات موز اقدام کنند.

ارونقی اضافه کرد: به نظر می رسد با تصمیم اخیرکارگروه تنظیم بازار و ورود موزهای دپو شده در گمرکات و توزیع آن در بازار طی روزهای آینده قیمت این کالا تا حدودی  تعدیل شود.

منابع: ایسنا/ تجارت نیوز

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها