برگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستان


نویسنده: سامیه طهورنیان

نشست آنلاین با عنوان «معرفی فرصتها و توانمندیهای تجاری و سرمایه‌گذاری استانها هرمزگان (ایران) و مانگستائو (قزاقستان)» در بندرعباس برگزاری شد. در این نشست، اتاق بازرگانی, صنایع، معادن و کشاورزی، تمامی ظرفیتهای اقتصادی و گردشگری استان هرمزگان به اتاق بازرگانی «آکتائو» استان «مانگستائو» کشور قزاقستان معرفی کرد.

به گزارش صبح ساحل، «محمدرضا صفا»، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس  از حمایتها و زحمات «سعید شعبان» رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه استان هرمزگان تشکر ویژه‌ای کرد و در ادامه برای برقراری ارتباط با استان مانگستائو به تشریح ظرفیتهای استان هرمزگان پرداخت. محمدرضا صفا با معرفی ظرفیتهای حملونقل، گردشگری، گمرکات، شیلات و محصولات کشاورزی و  صنایع و معادن مهم استان هرمزگان، خواهان افزایش سطح ارتباط دو کشور شد.

 

هرمزگان آماده روابط تجاری گسترده با مانگستائو

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس در نشست آنلاین صبح امروز، گفت: استان هرمزگان درزمینهٔ حمل‌ونقل چهار پتانسیل بزرگ دارد. حمل‌ونقل زمینی، حمل‌ونقل هوایی، حمل‌ونقل ریلی و حمل‌ونقل دریایی ازجمله این ظرفیت‌ها هستند. او در ادامه افزود: هرمزگان درزمینهٔ حمل‌ونقل هوایی دارای ۱۳ فرودگاه بین‌المللی است که بندرعباس یکی از شش فرودگاه بینالمللی و  عضو «یاتا» است. او با اشاره به ظرفیت  بالای حمل‌ونقل دریایی  هرمزگان، گفت: هرمزگان دارای ۷۰ بندر و دارای اسکله‌هایی با کاربردهای تجاری، صنعتی و مسافرتی است.  بندر شهید رجایی بندر باهنر، بندر نفتی خلیج‌فارس و بندرهای مسافری شهید ذاکری و حقانی ازجمله بندرهای استان هرمزگان هستند و بیش از ۵۰ درصد واردات و ۸۰ درصد عملیات کانتینری کشور از طریق بنادر هرمزگان به‌ویژه بندر شهید رجایی انجام می‌شود.


رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس با اشاره به اینکه هرمزگان یکی از مناطق نسبتاً مناسب درزمینهٔ معدن مواد معدنی است، گفت:  بیش از چند نوع مواد معدنی در این استان شناسایی‌شده است که مهم‌ترین آن شن، ماسه، سنگ گچ، مخلوط کوهی، سنگ‌آهن، سنگ‌آهک، سنگ لاشه و مارن است.
او در خصوص مناطق ویژه استان هرمزگان گفت: استان هرمزگان دارای چهار منطقه ویژه مهم است منطقه ویژه اقتصادی کشتی‌سازی خلیج‌فارس، منطقه ویژه صنایع معدنی و  فلزی خلیج‌فارس، منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی و منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان یکی از مناطق مهم درزمینهٔ زمین و پتانسیلهای اقتصادی هرمزگان هستند.

او در ادامه تصریح کرد که  هرمزگان دارای سه منطقه آزاد بسیار مهم است؛ منطقه آزاد قشم، کیش و جاسک. رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس همچنین گفت: هرمزگان دارای ۵ گمرک فعال ۱۵ دفتر گمرکی است که با احتساب دفاتر گمرکی در فرودگاه و امکانات پستی به ۲۶ گمرک می‌رسد که مهمترین آن را گمرک شهید بندر شهید رجایی است. شهید رجایی بزرگ‌ترین گمرک ایران است که ازنظر میزان و حجم مبادلات اقتصادی و تجاری و امکانات بندری با انجام بیش از ۵۰ درصد از کل عملیات واردات و صادرات کشور به‌عنوان دروازه اقتصاد ایران شناخته می‌شود. او در ادامه اضافه کرد که منطقه استراتژیک تنگه هرمز در کنار آب‌های نیلگون خلیج‌فارس قرارگرفته است و از ظرفیت‌های بالای تجاری و لجستیکی کشور است.

 

در کشور قزاقستان به روی تمامی سرمایه‌گذاران باز است

در ادامه نشست معرفی فرصتها و توانمندیهای تجاری و سرمایهگذاری استانها هرمزگان (ایران) و مانگستائو (قزاقستان)، «دولت علی نیسان» رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس، از سعید شعبان ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه قدردانی کرد. در ادامه افزود: کنسولگری کشور قزاقستان از سال ۲۰۱۸ در بندرعباس شروع به کارکرده است. اهداف اصلی این کنسولگری ترانزیت، لجستیک و برقراری ارتباط استانهای جنوبی ایران با قزاقستان است اما گردشهای مالی ایران در سال گذشته ۴۱ درصد کاهشیافته است که می‌توان گفت اپیدمی کرونا در جهان، بر کاهش تبادلات بسیار متأثر بوده است.

 رئیس کنسولگری قزاقستان در ادامه تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی، حمایت از سرمایهگذاران، پتانسیلهای بالای اقتصادی، ثبات اقتصادی، فضای کسبوکار مناسب، بودن در تقاطع اروپا و آسیا و دسترسی به بازارهای بزرگ، شرکت در طرح کمربند جادهای چین و داشتن حملونقل مدرن از عوامل مهم ظرفیت مناسب تجاری قزاقستان است.

«دولت علی نیسان»، بندرهای مهم کشورش را که اوراسیا، آسیای میانه، ترکیه و اروپا را به هم متصل میکند را تشریح کرد. او  سپس به تشریح تسهیلات ویژهای  که کشورش به سرمایهگذاران اعطا کرده، پرداخت. وضعیت مالیات کم یا صفر، معادن و مناطق ویژه اقتصادی مهم ازجمله موارد یادشده در این نشست بودند. او در پایان با معرفی تمامی فرصتهای سرمایهگذاری و توانمندیهای کشورش گفت: در کشور ما به روی تمام سرمایهگذاران باز است و بیشترین همکاری ممکن را با سرمایهگذاران انجام خواهیم داد.

 

 

 

 

برگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستانبرگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستانبرگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستان

برگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستان

برگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستان

برگزاری نشست آنلاین اتاق بازرگانی هرمزگان با اتاق بازرگانی اکتائو کشور قزاقستان

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها