تسهیل واردات موزستاد تنظیم بازار با واردات موز در مقابل صادرات محصولات کشاورزی ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی موافقت کرد.

به گزارش صبح ساحل و به نوشته ایسنا، بر اساس مصوبات جلسه روز گذشته کارگروه ستاد تنظیم بازار، برای تنظیم بازار موز در ایام پایانی سال، با واردات این محصول در ازای صادرات سایر محصولات کشاورزی مجازی ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در قبال ارز متقاضی/ اشخاص و یا از محل سایر ارزهای مجاز(ارز غیر) امکان پذیر شد.

این در حالی است که از اردیبهشت ماه امسال واردات موز به دلیل محدودیت های ارزی به نوعی ممنوع و در ادامه واردات آن مشروط به صادرات سیب شده است.

در میانه بهمن ماه، قیمت هر کیلو موز وارداتی در خرده فروشی های سطح شهر تهران به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان رسید. بر اساس گزارش مرکز آمار از تغییر قیمت کالاهای خوراکی، در دی ماه امسال قیمت هر کیلو موز در دی ماه پارسال به طور متوسط ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است که در همین ماه  در سال جاری  به متوسط قیمت ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده و افزایش ۱۴۰.۳ درصدی داشته است.

گفتنی است که قیمت موز نسبت به سال گذشته رشد 140درصدی داشته‌است.  واردات این میوه از ابتدای سال 1399 ممنوع شد و تنها با شرط صادرات سیب قابل اجرا بود، به طوری که وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای در 15 دی‌ماه به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار مجوز واردات موز در ازای صادرات سیب درختی شد.   طبق آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار درباره تغییر قیمت کالاهای خوراکی در دی‌ماه نشان می‌دهد که قیمت هرکیلو موز در   دی ماه سال گذشته 13هزار و 900 تومان بوده، در حالی که در دی ماه امسال به طور متوسط با قیمت 33هزار و 400 تومان به فروش رسیده‌است. به عبارتی شاهد افزایش 140.3درصدی بوده‌ایم.  همچنین قیمت هر کیلو موز در آذر ماه ۲۷هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده که تا دی ماه با رشد ۲۱.۱ درصدی همراه بوده است.به تازگی نیز معاون فنی گمرک از آزاد شدن واردات موز طبق شرایط تعیین شده خبر داده‌است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها