پیازهای انباشته هرمزگان؛ نبود خریدار، حضور دلالپیاز، محصولی است که بیشتر کشاورزان هرمزگانی آن را کشت می‌کنند و سرمایه خود را صرف این امر می‌کنند. از اوایل اسفندماه سال گذشته پیاز به استان‌های همجوار ارسال می‌شد و کشاورزان سود سرمایه‌ی خود را کسب می‌کردند، اما روزهای گذشته ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که پیازها روی هم انباشته شده و کشاورزان از این وضعیت گلایه داشتند. به گفته‌ی آن‌ها، بیش از هزارتن پیاز روی دست کشاورزان مانده‌است و هیچ خریداری برایشان یافت نمی‌شود.

تسنیم نوشت: در روزهای گذشته تصاویر و فیلم‌هایی از بخش هشتبندی منتشر شده که نشان می‌دهد کشاورزان این بخش به علت خریداری نشدن پیاز آنها معترض هستند.  کشاورزان هشتبندی که محصول پیاز خود را برداشت کرده‌اند در حال حاضر محصولات خود را در کنار زمین‌های کشاورزی رها کرده و منتظر خریدار هستند تا بتوانند میزان خسارت وارده به خود را کاهش دهند. 

حجم وسیعی از محصولات برداشت شده در حال حاضر در کنار زمین‌ها وجود دارد و عدم حضور مشتری و نرخ پایین سبب شده پیازکاران به ورشکستگی نزدیک شوند.  در ماه‌های گذشته نیز این مشکل وجود داشته و بارها محصولات مختلف از جمله بادمجان، خیارسبز و گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانی روی دست آنها مانده و همکاری خوبی از سوی مسئولان برای کمک به کشاورزان و کاهش خسارت صورت نگرفته است. 

البته قرار بود از سوی تعاونی روستایی استان طرح خرید تضمینی پیاز اجرا و به کاهش خسارت کمک کند، این مطلبی بود که نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی آن را تایید کرده و گفته بود در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی و معاونین وی طرح خرید تضمینی محصولات کشاورزی به تصویب رسید و قرار شد تعاونی روستایی با دریافت تسهیلات ویژه، طرح خرید تضمینی را انجام دهد. 

در همین زمینه مدیر تعاون روستایی هرمزگان در یک گفتگوی رسانه‌ای از خرید تضمینی بیش از 24 هزار تن پیاز با هدف حمایت از تولید کنندگان و حفظ زنجیره تامین محصولات کشاورزی خبر داده است اما همچنان مشکل کشاورزان کاهش نیافته است. 

«سیروس اسدپور» در این گفتگو گفته است از سوی این تعاونی تاکنون 24 هزار تن پیاز به ارزش 143 میلیارد ریال خریداری شده است. 

البته نرخ خریدی که وی آن را عنوان کرده بسیار ناچیز است و به ازای هر کیلوگرم 600 تومان پرداخت شده که قطعا جوابگوی هزینه کشاورزان نخواهد بود.  مدیر تعاون روستایی استان هرمزگان خرید با این قیمت را  با هدف حمایت و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و حفظ زنجیره تامین محصولات کشاورزی دانسته اما در عمل با این قیمت حمایت چندانی از کشاورزان نشده است.  قیمت خرید تضمینی پیاز به نظر پایین است و همین امر سبب شده کشاورزان تمایل چندانی به مشارکت در این طرح نداشته‌ باشند چرا که کشاورز در سال جاری با صرف هزینه بسیار محصول خود را کشت کرده و قیمت 500 تومانی نیمی از ضرر را هم جبران نخواهد کرد.‌

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها