تورم نقطه‌ای فروردین ماه به ۵۰ درصد رسیدرئیس مرکز آمار گفت: در فروردین ۱۴۰۰ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه نسبت به ماه قبل (اسفند ۹۹) رشد داشته است.

به گزارش صبح ساحل، «جواد حسین زاده»، رئیس مرکز آمار گفت: آخرین نتایج مربوط به فروردین ۱۴۰۰ ارزیابی شده است و عدد شاخص قیمت به ۳۰۶.۱ رسیده است که نشان می‌دهد تورم ماهانه ما به ۲.۷ درصد رسیده است، براین اساس متوسط قیمت‌ها نسبت به اسفند ماه رشد داشته است.

رشد تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه فروردین ۱۴۰۰

وی  افزود: تورم نقطه‌ای به ۴۹.۵ درصد رسیده است که نشان دهنده رشد قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل است. تورم سالانه قیمت‌ها در سال منتهی به فروردین نسبت به سال قبل چقدر رشد شده که رقم ۳۸.۹ درصد را نشان می‌دهد.

به گفته این مقام مسئول هر ۳ نوع تورم نسبت به ماه قبل رشد داشته است. رئیس مرکز آمار گفت: تورم سالانه برای ۱۶۴ خوراکی، ۴۳.۵ درصد و برای ۳۱۱ قلم غیر خوراکی‌ها و خدمات، ۳۶.۷ درصد در فروردین بوده است. تورم سالانه ما برای مناطق روستایی با ۴۰.۶ درصد نسبت به مناطق شهری با ۳۸.۶ درصد بیشتر بوده که از تورم بالای خوراکی‌ها نشات می‌گیرد.

حسین زاده در پایان اضافه کرد: امروز اول اردیبهشت مطابق با تعهدی که داشتیم در شرایط کرونا آمار‌های فروردین ماه را اندازه گیری و ابلاغ کردیم. رسانه‌ها می‌توانند در انتشار آمار‌های رسمی مرکز آمار به عنوان یک مسئله و حق عمومی همراهی کند. این آمار‌ها بدون هیچ دخل و تصرفی و به عنوان نقش بی طرف اندازه گیری شده و مطابق با تمام استاندارد‌های بین‌المللی است.

به گزارش صبح ساحل، گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد مردم استان‌های لرستان، کرمانشاه، جهار محال و بختیاری، ایلام، فارس، یزد و خراسان رضوی در سال ۹۹ برای تامین اقلام خوراکی تورم بالای ۷۰ درصد و مردم استان‌های هرمزگان، کرمان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، همدان، اصفهان، البرز و کهگلویه و بویر احمد برای تامین اقلام خوراکی تورم بالای 65 درصد را تجربه کرده‌اند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها