قاچاق تخم‌مرغ نطفه‌دار از ایران به خارج ازکشور؛

بحران جدید در راه بازار تخم‌مرغ ایران


نویسنده: سامیه طهورنیان

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مرغ و ماهی از قاچاق تخم‌مرغ نطفه‌دار از ایران به خارج ازکشور خبر داد. به گفته ی این مسئول، قاچاق تخم مرغ نطفه دار در حال حاضر دلیل اصلی کمبود تخم مرغ در کشور است که از بهمن سال گذشته شروع شد و در حال حاضر جلوی آن گرفته شده است.

به گزارش صبح ساحل، تحریم‌ها هزینه تولید مواد غذایی را گران کرده است. از این‌رو تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار از ایران به خارج ازکشور قاچاق و واردات معکوس آن به داخل شکل می‌گیرد. آنچه فعالان بازار می‌گویند به دلیل افزایش هزینه‌ نهاده‌ها این تخم‌مرغ‌ها با قیمت بالا به مرغدارها فروخته می‌شود که قیمت آن ارزان‌تر از قیمت تخم‌مرغ‌های داخل ایران است!

به نوشته ی تجارت نیوز، مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مرغ و ماهی با تائید این خبر گفت: در بهمن ماه سال گذشته تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار به کشورهای دیگر قاچاق می‌شد. یکی از دلایلی که تولید تخم‌مرغ کم شده این است که تخم ‎مرغ‌های نطفه‌دار به کشورهای دیگر قاچاق می‌شد اما حالا جلوی آن گرفته شده است. این مقام مسئول اضافه کرد:« تخم‌مرغ ۱۰ هزار تومان کمتر از نرخ مصوب به فروش می رود و اکنون قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان است».

   

دخالت دولت در روند تولید مرغ

به نوشته ی تجارت نیوز، رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار قاچاق تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار را تائید کرد و گفت: «اینکه تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار به بیرون مرزها قاچاق می‌شود را نمی‌توان رد کرد، چرا که با این وضعیت پیش آمده و افزایش هزینه‌ها در دو ماه آینده باید منتظر بحران جدید در بازار تخم‌مرغ باشیم».

ناصر نبی‌پور از دخالت دولت در روند تولید مرغ گفت و تصریح کرد که ما بارها به دولتی‌ها درخواست دادیم تا مرغ‌های سن پایین را به کشتارگاه ببریم اما آنها اجازه این کار را به ما ندادند. چرا که معتقدند با این اقدام تخم‌مرغ در بازار کم می‌شود، این در حالی است که نگه داشتن مرغ‌ها خسارت‌های زیادی را برای مرغداران ایجاد کرده است.

رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار تاکید کرد که با شرایط فعلی تولید تخم‌مرغ از طرف مرغداران ادامه پیدا نمی‌کند و پیش‌بینی می‌شود قیمت تخم مرغ ۴۰ درصد گران شود.

این صحبت‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که روز گذشته مجید موافق قدیری، رئیس هیات مدیره انجمن خوراک دام به مهر گفته بود: «نهاده ها قطره چکانی ترخیص می‌شوند. افزایش قیمت محصولات پروتئینی همچون شیر، گوشت مرغ و تخم مرغ نیز امر بدیهی است و به نظر می‌رسد در این زمینه با افزایش قیمت مواجه باشیم.»

 

   

تولید مازاد روزانه ۲۰۰ تن تخم‌مرغ 

از طرف دیگر رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار درباره قاچاق تخم‌مرغ توسط مرغداران توضیح داد: اکنون قیمت جوجه، مرغ تخم‌گذار هشت هزار تومان و جوجه مرغ گوشتی ۱۵ هزار تومان است. بنابراین یک مرغدار ریسک قاچاق تخم‌مرغ نطفه‌دار را قبول نمی‌کند.

آنچه مرغداران می‌گویند قاچاق تخم‌مرغ نطفه‌دار در شرایطی توجیه اقتصادی دارد که قیمت دلار ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان باشد. نبی‌پور با تائید این موضوع گفت: حالا که قیمت دلار کاهش پیدا کرده قاچاق تخم‌مرغ و واردات معکوس آن توجیهی ندارد، چنانچه قرار شود دلار گران شود، ممکن است این اتفاق رخ دهد.

او توضیح داد: با قیمت فعلی جوجه در بازار هیچ عاقلی ریسک قاچاق را قبول نمی‌کند! بنابراین باید آن قدر تولید داشته باشیم که قاچاق رخ ندهد.

نبی‌پور درباره میزان تولید تخم‌مرغ گفت: روزانه ۲۰۰ تن تخم‌مرغ مازاد داریم. تخم‌مرغ هم نسبت به هفته گذشته هزار تومان ارزان شده است. این در حالی که مولفه‌های تولید مانند ذرت و سویا ۱۵ درصد گران شده و کرایه حمل و نقل افزایش ۳۱ درصدی داشته است.

پیش از این نیزسخنگوی اتحادیه مرغداران میهن از آزاد شدن صادرات تخم مرغ خبر داده اما گفته مرغداران بابت صادرات باید ضمانت نامه بانکی به مبلغ دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان داشته باشند  فعالان بازار از بحران جدید در حوزه تخم‌مرغ مبنی بر قاچاق جوجه‌های یک‌ روزه خبر می‌دهند با این حال دولت با اعمال برخی قوانین سخت قصد دارد صادرات تخم مرغ را آزاد کند.

از سویی قیمت تخم مرغ در تابستان کاهش می یابد وبه گفته ی سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن، تخم مرغ نسبت به اسفند ماه کیلویی پنج هزار تومان ارزان شده است و کیلویی ۱۲ هزار تومان فروخته می‌شود. به طور کل، تخم مرغ در ماه رمضان ارزان می‌شود؛ زیرا تقاضا برای خرید وجود ندارد.

  

افزایش قیمت تخم مرغ در راه است

به گفته ی رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار،  قیمت جوجه افزایش یافته و به ۱۵ هزار تومان رسیده است. از طرف دیگر دانه مرغ که سال گذشته ۳۶ هزار تومان بود امروز ۷۵ هزار تومان است. یعنی چنانچه مرغدار تخم‌مرغ را کمتر از ۱۸ هزار تومان بفروشد، ضرر کرده است.

این مقام مسئول معتقد است که مرغداران در تامین تخم مرغ مشکل ندارند اما زمانی که قیمت مصوب تخم مرغ ۱۴ هزار تومان اعلام شد برخی به دلیل افزایش هزینه‌ها تخم مرغ را کیلویی ۱۶ هزار تومان می‌فروختند. بابت این افزایش دو هزار تومانی دولت بسیاری از مرغداران را میلیاردی جریمه کرد. با این اتفاق‌ها ما از آینده می‌ترسیم.

  

منبع: صبح ساحل، صدا وسیما، تجارت نیوز

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها