چهارم آبان، روز عزای ملت و مبدا بدبختی‌های ایران استظاهرات در این روز به تمام شهرها بصورت حادی درآمد و در بعضی از شهرها مردم کشته و زخمی دادند، تا جایی که تظاهرات مردم زنجان به آتش سوزی کشید.

                       

به گزارش صبح ساحل، در تظاهرات قهرآمیز مردم جهرم که توسط حکومت نظامی و شهربانی سرکوب می‌شد، یک سرباز وظیفه فرماندار نظامی و رئیس شهربانی را به گلوله بست. رئیس شهربانی به نام سرهنگ تصاعدی در دم جان سپرد. سرتیپ نادور فرماندار نظامی از ناحیه دست مجروح شد.

در سلام چهارم آبان عده کمتری شرکت داشتند. در صف نخست‌وزیران و وزیران سابق کسی دیده نمی‌شد. وکلای مجلسین نیز کمتر شرکت کرده بودند. چند نفر از مدعوین سلام هنگام عبور از خیابان‌ها مورد حمله مردم واقع شده و کتک خوردند. بعضی از مقامات لباس رسمی خود را همراه خود به کاخ گلستان بردند و در محوطه کاخ به تعویض لباس پرداختند.

شریف‌امامی ضمن تبریک سالروز تولد شاه اظهار کرد: امسال چهارم آبان مقارن با اجرای کامل اصل آزادی زبان و عقیده است. شاه هم گفت مسلماً اشتباهاتی شده، مسلماً عده‌ای از جاده درست منحرف شدند و همچنین بی‌ترتیبی‌هایی در کار بوده است ولی همین چیزی است که می‌شود اصلاح کرد.

     

 مرحوم صادق طباطبایی در کتاب «خاطرات سیاسی- اجتماعی» به آخرین سالگرد تولد شاه به هنگام حضورش در ایران و واکنش امام خمینی (ره) اشاره کرده و اینگونه گفته است:

روز چهارم‌ آبان‌ ۵۷ فرا رسید. روز تولد شاه‌ اعلامیه‌ای‌ دستی‌ از طرف جمعی از ‌‎روحانیون‌ مبارز حوزه‌ علمیه‌ قم‌ در سراسر کشور منتشر شد. در این اعلامیه‌ از مردم‌ ‌‎ ‎‌خواسته‌ شده‌ بود، در آن‌ روز با لباس و پرچم‌ های سیاه در خیابان‌ ها تظاهرات کنند. خبر ‌‎ ‎‌این‌ واقعه‌ انعکاس‌ عجیبی در جهان داشت‌ و از آن‌ به‌ عنوان‌ امری‌ بی‌ سابقه‌ یاد شد. ‎‌پرزیدنت‌ کارتر در پیامی‌ برای‌ تبریک‌ تولد شاه‌ به‌ او می‌ نویسد:

«مشکلات کنونی سپری ‌‎ ‎‌خواهد شد و ملت‌ ایران‌ در پرتو پیشرفت‌ سیاسی‌ که‌ آن‌ اعلیحضرت‌ به مرحله‌ اجرا ‌‎ ‎‌گذارده‌ اند، به‌ صورت‌ یک‌ ملت‌ نیرومند ظاهر خواهد شد. اعلیحضرتا! اجازه‌ می‌ خواهم‌ ‌‎ ‎‌بار دیگر تاکید کنم‌ که‌ ایالات‌ متحده‌ امریکا برای‌ مناسبات‌ استوار و دیرپای‌ خود با ‌‎ ‎‌ایران‌ ارزش‌ فراوانی قائل است...»‌.

‌رهبران‌ چین‌ و شوروی‌ پادشاهان‌ و روسای‌ جمهور آلمان، کانادا، هلند، مراکش، ‌‎ ‎‌اندونزی، بنگلادش، افریقای‌ جنوبی، قطر، بحرین، کویت، سنگال، بلغارستان، تونس، ‌‎ ‎‌عمان، آلبانی، فرانسه‌ و دهها کشور دیگر هر کدام‌ تولد شاه‌ را به‌ او تبریک‌ گفتند.‎

  

‎‌به همین مناسبت امام بیانیه ای صادر کردند و آن روز را عزای عمومی اعلام نمودند و ‌‎‎‌افزودند:‌‌«روز چهارم آبان، روز عزای ملت و مبدا بدبختی‌های ایران مظلوم است.‌‎ باید ملت‌ شریف‌ و مظلوم‌ و جناحهای‌ علاقه‌مند به‌ اسلام‌ و کشور، قدرت‌ ‌‎تفکر را از دشمن‌ سلب‌ کرده‌ و به‌ حکومت‌ غاصبانه‌ آن، هر چه‌ زودتر خاتمه‌ ‌‎ ‎‌دهند؛همه با هم همصدا بشوید، همه با مسلمان‌ها همصدا. اگر این صدای توحید را با هم بلند کنید. این تمام می‌شود کارش. اختلاف نیندازید که هر کس از یک گوشه‌ای بگیرد امروز اختلاف انتحار مسلمین است. باید همه با هم باشید. همه یکصدا و همه با یک صدا و آن یک صدا این است: مرگ بر شاه و بر این سلطنت. مرگ بر آنهایی که این را پشتیبانی می‌کنند مثل کارتر ... »

         

‌در ایران مراسم‌ سلام‌ و تشریف فرمایی‌ در شرایطی‌ با حضور سران، ‌‎ ‎‌ارتشیان، دولتمردان و نمایندگان و سفرای کشورهای خارجی‌ برگزار شد که‌ از سراسر ‌‎‎‌ایران‌ فریاد مرگ‌ بر شاه‌ گزارش‌ می‌ شد. روزنامه‌ های خارج‌ نوشتند: شاه‌ آخرین‌ سالروز ‌‎ ‎‌تولد خود را در ایران، در محیطی مملو از اضطراب جشن گرفت.‌

   

منابع:جماران،ایسنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها