عراق:

قطع کامل آب از جانب ایران، باعث خشک شدن سد حمرین شدوزارت منابع آبی عراق اعلام کرد که با قطع کامل آب از جانب ایران، سد حمرین در حال خشکی کامل است.

به گزارش صبح ساحل، «عون ذیاب»، مشاور ارشد وزیر منابع آبی عراق، گفت: ایران ورودی‌های آب به عراق را کاملا بسته و همه خسارت‌های ناشی از خشکسالی را متوجه عراق کرده است. او گفت که این وضعیت بر مناطق مهمی مانند دیالی و بدره و جصان و هور الحویزه و شط العرب تأثیر مستقیم نهاده است. ذیاب تأکید کرد که این اقدام ایران خلاف معاهده‌های بین‌المللی از جمله معاهده 1975 الجزایر و سوءاستفاده از آب‌های سرچشمه‌ای و نادیده گرفتن حقوق کشورهای مصب است.

وی گفت که ذخایر آبی سد حمرین در رودخانه دیالی در حال خشک شدن کامل است و افزود که علت این وضعیت کاهش نزولات آسمانی و قطع چند رودخانه از جانب ایران است. این مقام عراقی افزود که ادامه قطع منابع آبی کشور ممکن است موجب مهاجرت اجباری از مناطق جنوبی به خصوص منطقه اهوار شود.

پیش تر، این مقام عراقی ذیاب تأکید کرده بود که کاهش بارندگی و خشکسالی در ایران و ترکیه باعث شده که عراق که بیش از 90 درصد منابع آبی‌اش از بیرون مرزهایش سرچشمه می‌گیرد دچار مشکل مضاعف شود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها