مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان رویکرد امور مالیاتی را تشریح کرد؛

رعایت حقوق مودیان و مقابله با فرار مالیاتیمدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، گسترش پایه‌های جدید مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی، ساماندهی معافیت‌ها و تسریع در وصول مالیات‌ها، برنامه‌های مهم و اولویتدار نظام مالیاتی در دوره جدید است.

    

به گزارش صبح ساحل، «شاکر رضا مریدی» با بیان اینکه مبارزه با فرار مالیاتی، در اولویت برنامه‌های سازمان امور مالیاتی کشور قرار دارد، گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی و حاکمیت داده‌ها، گام مهمی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی و توسعه ظرفیت‌های نظام مالیاتی است.

مریدی خاطرنشان کرد: گسترش پایه‌های جدید یکی دیگر از برنامه‌های مهم سازمان امور مالیاتی است که در این رابطه، دو پایه جدید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد باید در این دولت اجرا شوند و با اجرای این پایه‌ها، شاهد افزایش شفافیت اقتصادی، افزایش کارایی و توانمندی نظام مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی و نهایتاً افزایش درآمدهای مالیاتی خواهیم بود.

وی یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام مالیاتی کشور را گسترش بی‌رویه معافیت‌های مالیاتی عنوان کرد و گفت: متأسفانه حجم معافیت‌های مالیاتی در ایران بسیار بالاست که عمده این معافیت‌ها اثربخشی لازم را نداشته و حتی در برخی موارد از این معافیت‌ها سوءاستفاده نیز می‌شود؛ بنابراین یکی از اصلاحات موردنیاز در نظام مالیاتی حذف معافیت‌های غیرضروری است و به‌طورکلی معافیت مالیاتی باید به‌صورت مؤثر و هدفمند به فعالان اقتصادی ارائه شود.

مریدی با ذکر این مطلب که سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها و تسریع در وصول مالیات‌ها، باعث افزایش درآمدهای مالیاتی و بهبود کارایی نظام مالیاتی خواهد شد، گفت: با تمرکز نظام مالیاتی بر وصول معوقات مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، تأمین مالی دولت از طریق درآمدهای پایدار همچون مالیات و اتکای کامل بودجه به درآمدهای مالیاتی به‌عنوان اصلی‌ترین سیاست دولت در حوزه اقتصاد، امکان‌پذیر می‌شود.

وی با بیان اینکه باید از تمام ظرفیت‌ها برای خدمات‌رسانی هر چه مؤثرتر و ایجاد رضایتمندی در مودیان بهره برد، گفت: رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، جزو اصول بدیهی نظام مالیاتی است. رعایت احترام و تکریم مودیان، انصاف و عدالت در وصول مالیات، کاهش فرآیند دادرسی مالیاتی و رعایت اخلاق و رفتار حرفه‌ای، جزو مطالبات و خواسته‌های اساسی مودیان است و باید بدان توجه شود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها